Ізраїль десятиліття планував підірвати пейджери бойовиків «Хезболли» — WP

Джерело: The Washington Post

Ізраїльська розвідка “Моссад” майже десять років працювала над операцією зі знищення комунікаційного обладнання бойовиків “Хезболли”, використовуючи радіостанції та пейджери, які містили вибухівку. За даними The Washington Post, ізраїльтяни планували здійснити цю операцію ще з 2015 року.

Розвідка Ізраїлю встановила, що члени “Хезболли” користувалися мобільними радіостанціями, які містили вибухівку. Завдяки цьому “Моссад” мав змогу не тільки прослуховувати комунікації, але й дистанційно активувати вибухові пристрої у цих радіостанціях. Протягом дев’яти років Ізраїль отримував доступ до внутрішніх комунікацій угруповання, чекаючи на відповідний момент для активації вибухівки.

У 2023 році ізраїльські спецслужби розпочали другу фазу операції — впровадження пейджерів, оснащених вибухівкою. Для цього “Моссад” скористався контактами з постачальником пейджерів Apollo, що походили з Тайваню. Пропозицію щодо придбання цих пристроїв передала колишня представниця тайванської компанії на Близькому Сході, яка створила власну фірму та мала ліцензію на продаж пейджерів.

Виготовлення пейджерів було доручено ізраїльським підприємствам під наглядом “Моссаду”, щоб гарантувати можливість дистанційного контролю та активації вибухівки. Кожен пейджер містив вибухівку, яку було майже неможливо виявити навіть при розбиранні пристрою.

Ізраїльський сигнал міг активувати одночасний вибух тисяч пристроїв, а двоетапна процедура для перегляду повідомлень робила операцію ще небезпечнішою для бойовиків. Користувачі пейджерів мали натискати дві кнопки для перегляду повідомлення, що майже гарантувало серйозні поранення при вибуху.

Восени 2023 року прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу зібрав свою команду радників з безпеки, щоб обговорити подальші дії проти “Хезболли”. Через загострення ситуації на півдні Лівану Ізраїль поставав перед ризиком того, що вибухівку в пейджерах можуть виявити. Однак загроза потужної відповіді з боку “Хезболли”, підтриманої Іраном, утримувала їх від негайної активації плану.

Зрештою Нетаньягу схвалив операцію, і “Моссад” розпочав її підготовку до виконання, враховуючи можливі наслідки як для Ізраїлю, так і для регіональної стабільності. Додамо, шо попри заяву ЗМІ, президент Ізраїлю Іцхак Герцог заперечив інформацію щодо причетності спецслужб країни до підриву пейджерів членів угруповання “Хезболла” у Лівані.

Міністерство закордонних справ України висловило демарш державам, чиї лідери взяли участь у параді в Москві 9 травня.

Під час спільної пресконференції для ЗМІ з президентом Франції Еммануелем Макроном у Нансі 9 травня, глава польського уряду Дональд Туск заявив, що присутність лідерів країн на параді в Москві викликає сором.

Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак провів переговори з представниками адміністрації  президента США Дональда Трампа. Головною темою розмови було питання припинення вогню в Україні.

З прифронтових територій Сумщини евакуювали місцеву жительку разом з 12 собаками. Вона була єдиною мешканкою на своїй вулиці.

Фракція “Європейська Солідарність” у Київраді заявляє про посилення тиску з боку центральної влади на опозиційних депутатів. Про це повідомив депутат Київської міської ради від “ЄС” Олександр Погребиський у дописі на своїй Facebook-сторінці та в коментарі Буквам.