Канада планує приєднатися до оборонної програми ЄС – NYT
Джерело: The New York Times
Канада веде переговори з Європейським Союзом щодо приєднання до нової оборонної ініціативи блоку, котра дозволить країні виробляти європейську військову техніку, включно з винищувачами Saab Gripen, на своїх підприємствах. Цей крок розширить можливості канадського військово-промислового комплексу та допоможе зменшити залежність від США.
Після перемоги Дональда Трампа на виборах та загострення відносин з Вашингтоном, Канада активізувала співпрацю з Європою. Новообраний прем’єр-міністр Марк Карні зробив своїм першим закордонним візитом Париж і Лондон, наголосивши, що Канада — “найбільш проєвропейська серед неєвропейських країн”.
Два джерела, знайомі з перебігом переговорів, підтверджують, що нині обговорюється механізм інтеграції Канади у нову оборонну програму ЄС. План передбачає створення альтернативи американським військовим технологіям і зменшення домінування США у цій сфері.
Очікується, що Канада зможе постачати до 35% комплектуючих для європейських військових проєктів, а у разі додаткової угоди – ще більше. Це відкриє доступ до ринку ЄС та зменшить залежність від США — нині головного імпортера канадської військової продукції.
Канада традиційно покладалася на США у військовій сфері, однак через політичні ризики, пов’язані з Дональдом Трампом, уряд шукає нові стратегічні партнерства. Тим більше, що Канада досі не виконує вимогу НАТО щодо витрат на оборону (лише 1,3% ВВП замість 2%), хоча планує досягти цього рівня до 2030 року.
Тим часом Європейська комісія вже офіційно згадала Канаду як потенційного партнера у своїх планах щодо оборонного виробництва. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн обговорила цей напрямок із Марком Карні під час їхньої розмови у неділю.
За словами джерел, переговори ще тривають, офіційні контракти поки не підписані. Однак, у разі досягнення угоди, Канада може стати першою країною за межами ЄС, котра отримає доступ до європейської військової програми, закріплюючи її роль у новій геополітичній реальності.
- Збройові компанії зі США, Великої Британії та Туреччини виключать із нового фонду переозброєння Європейського Союзу на €150 мільярдів, якщо їхні країни не підпишуть з Брюсселем угоди про оборону та безпеку.
- За повідомленням ЗМІ, Іспанія та Італія не готові підтримати план Європейського Союзу щодо збільшення військової допомоги Україні.
- Президент США Дональд Трамп назвав Канаду однією з “наймерзенніших” держав, з якими йому доводилось мати справу.
- В Торонто деякі кав’ярні на знак протесту проти адміністрації президента США Дональда Трампа змінили назву напою з “американо” на “канадіано”.
Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.