Канада заблокувала громадянство російській блогерці, яка критикувала війну Росії в Україні

Джерело: The Guardian

Російській антивоєнній активістці Марії Карташевій загрожує депортація з Канади після того, як її заявку на громадянство заблокували на тій підставі, що її публікації в блозі порушували закони РФ.

Карташева, засновниця Російсько-канадського демократичного альянсу, втекла з Росії у 2019 році через занепокоєння щодо посилення придушення інакомислення з боку президента РФ Володимира Путіна. У 2022 році, живучи в Оттаві, вона дізналася, що два її дописи в блозі про бійню в Бучі російськими військами привернули увагу чиновників у Москві.

У Росії її заочно звинуватили в поширенні “завідомо неправдивої інформації” про російські війська. Її визнали винною та засудили до восьми років позбавлення волі.

“Мене карають за написання того, що Канада вважає правдою про дії Росії”, – сказала вона.

Карташева, яка подала заяву на отримання громадянства, повідомила канадських чиновників про засудження. Відповідно до канадського імміграційного законодавства, якщо заявника звинувачують у злочині в іншій країні, який має еквівалент згідно з кримінальним кодексом Канади, заяву може бути відхилено.

І все-таки їй надіслали запрошення на церемонію отримання віртуального громадянства. За кілька хвилин до церемонії, здебільшого як формальність, заявників запитують, чи притягували їх до кримінальної відповідальності.

“Я вважала, що вони знайомі з моєю справою, тому що я надіслала всю документацію, і пояснення, що закон був політичним і використовувався для переслідування тих, хто виступає проти уряду. Тому я сказала, що мене звинуватили та засудили в Росії”, – сказала вона. 

Тоді чиновники сказали Карташевій, що її відповідь означала, що вона не може бути присутньою на церемонії.

У грудні канадські чиновники повідомили їй у листі, що її засудження в Росії узгоджується зі злочином кримінального кодексу, пов’язаним з поширенням неправдивої інформації. 

Професорка права Університету Торонто Одрі Маклін сказала, що ця справа є результатом “надмірно старанного” службовця з питань громадянства, і поставила під сумнів рішення відкликати її під час церемонії.

“Цю особу вже схвалили на отримання громадянства, і вони мали інформацію про це заочне засудження перед тим, як запланувати її участь у церемонії”, – написала вона в електронному листі.

Карташева каже, що в результаті цього рішення вона хвилюється, що може зіткнутися з ризиком депортації назад до Росії. 

“Я знаю, що шанси низькі, але так багато речей пішло не так. Як я можу не хвилюватися, що мене можуть депортувати?”

Депутат від Консервативної партії Том Кмієц назвав плутанину у справі Карташевої “дурістю” і зазначив, що її потрібно швидко виправити.

“У Канаді немає закону, який би стверджував, що ви не можете критикувати наших військових, політиків, наш уряд – це є частиною життя в демократії”, – сказав Кмієц.

Департамент імміграції Канади заявив, що раніше “ретельно вивчив” справу Карташевої.

“Залученим особам буде запропонована можливість пояснити, що сталося, і надати будь-яку іншу інформацію, пов’язану з обвинуваченням або засудженням, і офіцер візьме цю інформацію до уваги, ухвалюючи своє рішення”, – заявили у департаменті.

 У НЕК Укренерго повідомили, що 24 липня заходи обмеження споживання діятимуть протягом всієї доби. Зокрема з 8:00 до 20:00 і з 22:00 до 24:00 діятиме одна черга відключень.

Аналітик відділу досліджень зовнішньої та оборонної політики Американського інституту підприємництва Бреді Африк зауважив, що росіяни збільшують кількість барж біля Керченського мосту для його захисту від дронів ЗСУ.

Компанія ДТЕК до жовтня планує відновити 60-70% генерації, яку вона мала до початку масованих російських обстрілів у березні цього року. 

Київський футбольний клуб “Динамо” скасував усі двосторонні заходи з белградським ФК “Партизан” через їхню участь у змаганнях на території Росії.

Росія зосередила близько 90 000 військових у Запорізькій області, але цих сил недостатньо для просування, що призводить до переважно позиційних боїв на півдні. Про це розповів речник оперативного угруповання військ “Таврія” Дмитро Лиховій.