Карантин через COVID-19 вплинув на структуру мозку підлітків — дослідження

Джерело: дослідження, опубліковане в PNAS 

Дослідження вчених Університету Вашингтону засвідчило, що під час пандемії COVID-19 карантинні заходи призвели до прискореного дозрівання мозку у підлітків. У дівчат це вібувалося відчутніше, ніж у хлопців.

Ці дані свідчать про більшу вразливість жіночого мозку, порівняно з чоловічим, до змін способу життя, спричинених карантинними обмеженнями під час пандемії. Крім того, вони також вказують на потенційний механізм змін у психічному здоров’ї підлітків та інших поведінкових реакціях, пов’язаних з ізоляцією.

Прискорене дозрівання мозку збільшує ризик нервово-психічних розладів, тому важливо продовжувати підтримку та моніторинг підлітків, що пережили пандемію.

“Підлітковий вік – це період значного соціально-емоційного розвитку, що супроводжується драматичними змінами у структурі та функціях мозку. Соціальна ізоляція через карантинні обмеження, запроваджені через пандемію COVID-19, негативно вплинула на психічне здоров’я підлітків”, – кажуть вчені.

У дослідженні оцінювали вплив карантину на структуру мозку підлітків, порівнюючи дані МРТ до та після пандемії. Виявилося, що у дівчат зміни були більш вираженими: середнє прискорення дозрівання склало 4,2 року, тоді як у хлопців – 1,4 року. Ці зміни підтверджують, що стрес під час пандемії вплинув на мозок підлітків, особливо на мозок дівчат.

Як це може вплинути на підлітків?

Професор Джеймс Гудвін, експерт з фізіології старіння, каже, що стаття надала перші докази того, що в підлітковому віці настає критичний період “пластичності” мозку в лобовій ділянці мозку, , що відповідає за мислення, прийняття рішень, короткочасну пам’ять і контроль соціальної поведінки.

Несприятливі умови у критичні періоди нашого життя, особливо в підлітковому віці, з великою ймовірністю можуть вплинути на нашу траєкторію старіння. Тому цілком ймовірно, що “прискорене дозрівання” кори головного мозку підлітків є віковою зміною, яка впливатиме на швидкість старіння мозку протягом усього життя.

Вчений каже, що одним із центральних стовпів здоров’я мозку є “соціальне пізнання”: здатність мозку соціально взаємодіяти з іншими людьми. Втручання в це може призвести до потенційно руйнівних наслідків для здоров’я, особливо у підлітків, які залежать від соціальної взаємодії для нормального когнітивного розвитку.

 Уряд ухвалив постанову, завдяки якій відтепер військові одружуватимуться в застосунку “Дія” поза чергою.

Перші квітневі вихідні будуть по-весняному мінливими. У суботу ще буде відчутно тепло, особливо на сході та півдні, проте у декількох регіонах дощитиме. У неділю погода різко зміниться: на заході очікуються похолодання, опади та навіть мокрий сніг. Додайте до цього підвищену магнітну активність і погіршення якості повітря в окремих містах — і отримаєте непросте випробування для організму.

В районі населеного пункту Дворічна на Куп’янському напрямку російські окупанти намагаються облаштувати переправи через річку Оскіл.

Глави МЗС Ватикану та Росії – архієпископ Пол Галлахер та Сергій Лавров – провели телефонну розмову щодо війни в Україні.

Генеральний секретар НАТО Марк Рюте повідомив, що Альянс продовжить підтримувати Україну у боротьбі з російською агресією.