Карантин через COVID-19 вплинув на структуру мозку підлітків — дослідження
Джерело: дослідження, опубліковане в PNAS
Дослідження вчених Університету Вашингтону засвідчило, що під час пандемії COVID-19 карантинні заходи призвели до прискореного дозрівання мозку у підлітків. У дівчат це вібувалося відчутніше, ніж у хлопців.
Ці дані свідчать про більшу вразливість жіночого мозку, порівняно з чоловічим, до змін способу життя, спричинених карантинними обмеженнями під час пандемії. Крім того, вони також вказують на потенційний механізм змін у психічному здоров’ї підлітків та інших поведінкових реакціях, пов’язаних з ізоляцією.
Прискорене дозрівання мозку збільшує ризик нервово-психічних розладів, тому важливо продовжувати підтримку та моніторинг підлітків, що пережили пандемію.
“Підлітковий вік – це період значного соціально-емоційного розвитку, що супроводжується драматичними змінами у структурі та функціях мозку. Соціальна ізоляція через карантинні обмеження, запроваджені через пандемію COVID-19, негативно вплинула на психічне здоров’я підлітків”, – кажуть вчені.
У дослідженні оцінювали вплив карантину на структуру мозку підлітків, порівнюючи дані МРТ до та після пандемії. Виявилося, що у дівчат зміни були більш вираженими: середнє прискорення дозрівання склало 4,2 року, тоді як у хлопців – 1,4 року. Ці зміни підтверджують, що стрес під час пандемії вплинув на мозок підлітків, особливо на мозок дівчат.
Як це може вплинути на підлітків?
Професор Джеймс Гудвін, експерт з фізіології старіння, каже, що стаття надала перші докази того, що в підлітковому віці настає критичний період “пластичності” мозку в лобовій ділянці мозку, , що відповідає за мислення, прийняття рішень, короткочасну пам’ять і контроль соціальної поведінки.
Несприятливі умови у критичні періоди нашого життя, особливо в підлітковому віці, з великою ймовірністю можуть вплинути на нашу траєкторію старіння. Тому цілком ймовірно, що “прискорене дозрівання” кори головного мозку підлітків є віковою зміною, яка впливатиме на швидкість старіння мозку протягом усього життя.
Вчений каже, що одним із центральних стовпів здоров’я мозку є “соціальне пізнання”: здатність мозку соціально взаємодіяти з іншими людьми. Втручання в це може призвести до потенційно руйнівних наслідків для здоров’я, особливо у підлітків, які залежать від соціальної взаємодії для нормального когнітивного розвитку.
- Нове дослідження виявило, що COVID-19 може значно підвищити ризик серцевих нападів, інсультів та смертей протягом трьох років після інфікування. Дослідження ґрунтується на аналізі медичних записів приблизно 250 000 осіб із бази даних UK Biobank. Його опублікували в журналі Atherosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology.
- Дослідження показало, що чимало людей, котрі захворіли на коронавірус на початку пандемії, навіть через роки відчувають когнітивні та психологічні наслідки цього захворювання.
У суботу, 22 лютого, в Харкові запрацювала роздільна система оповіщення про повітряні тривоги. Відтепер сирени вмикатимуть окремо для міста та області.
Президент США Дональд Трамп оголосив про новий етап переговорів щодо припинення війни в Україні. Про це йдеться в його заяві, опублікованій громадською мережею C-Span.
Увечері 22 лютого російські війська здійснили ракетний обстріл Кривого Рогу на Дніпропетровщині. Унаслідок атаки загинула людина, ще двоє зазнали поранень.
У Києві трамвай збив на смерть людину. Поліція розпочала досудове розслідування.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 22 лютого. Загалом від початку цієї доби відбулося 107 бойових зіткнень.