Кільця Сатурна можуть бути значно старшими, ніж вважалося – дослідження
Джерело: AP
Нові дослідження свідчать, що кільця Сатурна можуть бути значно старшими, ніж це вважалося раніше, – можливо, такими ж давніми, як і сама планета.
Замість віку у 400 мільйонів років, як вважали раніше, льодові сяючі кільця можуть мати близько 4,5 мільярда років – приблизно стільки ж, скільки й сам Сатурн, повідомила команда дослідників з Японії.
Тривалий час астрономи припускали, що кільця Сатурна сформувалися разом із планетою, близько 4,5 мільярда років тому. Однак, вже у 2004 році з’явилася альтернативна гіпотеза стосовно їхнього відносно молодого віку– через чистоту від пилу – можливо, лише 100-400 мільйонів років. Зокрема зображення апарату NASA Cassini не виявили жодних слідів затемнення кілець через удари мікрометеороїдів. Це й призвело до висновку, що кільця утворилися значно пізніше, ніж сама планета.
Проте комп’ютерне моделювання, проведене Рюкі Хьодо з Інституту науки в Токіо та його командою, засвідчило, що мікрометеороїди випаровуються при зіткненні з кільцями, залишаючи мінімальні сліди бруду або темного осаду. Заряджені ж частинки, що утворюються під час цього процесу, втягуються до Сатурна або ж вилітають у відкритий космос, завдяки чому кільця залишаються чистими. Це ставить під сумнів гіпотезу про молодий вік.
Та все ж Хьодо припустив, що кільця можуть бути “компромісного віку” – близько 2,25 мільярда років. Формування Сонячної системи супроводжувалося хаосом: великі планетоподібні об’єкти переміщувалися та взаємодіяли між собою. Саме в такому середовищі могли утворитися кільця Сатурна.
Враховуючи еволюційну історію Сонячної системи, більш імовірно, що кільця сформувалися ближче до раннього періоду існування Сатурна, – пояснив Хьодо.
Довідка. Кільця Сатурна – концентричні утворення різної яскравості, які ніби вкладені одне в одне, і створюють єдину пласку систему невеликої товщини, розташовану в екваторіальній площині Сатурна.
- Космічний телескоп Хаббл зробив зображення таємничих примарних тіней на кільцях Сатурна – останнє спостереження так званих “спиць”, які продовжують спантеличувати вчених.
- Космічний об’єкт у формі знаку питання, неподалік від пари молодих зірок під назвою Herbig-Haro 46/47, зафіксував телескоп NASA імені Джеймса Вебба, і вчені думають, що знають, що це може бути.
- Космічний телескоп NASA/ESA Hubble сфотографував спіральну галактику NGC 5248, розташовану за 42 мільйони світлових років від Землі в сузір’ї Волопаса.
На 71-му році життя помер американський режисер Джеймс Фолі, відомий за роботою над двома частинами кіносерії “П’ятдесят відтінків сірого” та низкою кліпів Мадонни.
З наступного року Міністерство освіти Франції запускає пілотний проєкт з вивчення української мови як другої іноземної в коледжах та ліцеях країни.
Міністерство закордонних справ України висловило демарш державам, чиї лідери взяли участь у параді в Москві 9 травня.
Під час спільної пресконференції для ЗМІ з президентом Франції Еммануелем Макроном у Нансі 9 травня, глава польського уряду Дональд Туск заявив, що присутність лідерів країн на параді в Москві викликає сором.
Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак провів переговори з представниками адміністрації президента США Дональда Трампа. Головною темою розмови було питання припинення вогню в Україні.