Кільця Сатурна можуть бути значно старшими, ніж вважалося – дослідження
Джерело: AP
Нові дослідження свідчать, що кільця Сатурна можуть бути значно старшими, ніж це вважалося раніше, – можливо, такими ж давніми, як і сама планета.
Замість віку у 400 мільйонів років, як вважали раніше, льодові сяючі кільця можуть мати близько 4,5 мільярда років – приблизно стільки ж, скільки й сам Сатурн, повідомила команда дослідників з Японії.
Тривалий час астрономи припускали, що кільця Сатурна сформувалися разом із планетою, близько 4,5 мільярда років тому. Однак, вже у 2004 році з’явилася альтернативна гіпотеза стосовно їхнього відносно молодого віку– через чистоту від пилу – можливо, лише 100-400 мільйонів років. Зокрема зображення апарату NASA Cassini не виявили жодних слідів затемнення кілець через удари мікрометеороїдів. Це й призвело до висновку, що кільця утворилися значно пізніше, ніж сама планета.
Проте комп’ютерне моделювання, проведене Рюкі Хьодо з Інституту науки в Токіо та його командою, засвідчило, що мікрометеороїди випаровуються при зіткненні з кільцями, залишаючи мінімальні сліди бруду або темного осаду. Заряджені ж частинки, що утворюються під час цього процесу, втягуються до Сатурна або ж вилітають у відкритий космос, завдяки чому кільця залишаються чистими. Це ставить під сумнів гіпотезу про молодий вік.
Та все ж Хьодо припустив, що кільця можуть бути “компромісного віку” – близько 2,25 мільярда років. Формування Сонячної системи супроводжувалося хаосом: великі планетоподібні об’єкти переміщувалися та взаємодіяли між собою. Саме в такому середовищі могли утворитися кільця Сатурна.
Враховуючи еволюційну історію Сонячної системи, більш імовірно, що кільця сформувалися ближче до раннього періоду існування Сатурна, – пояснив Хьодо.
Довідка. Кільця Сатурна – концентричні утворення різної яскравості, які ніби вкладені одне в одне, і створюють єдину пласку систему невеликої товщини, розташовану в екваторіальній площині Сатурна.
- Космічний телескоп Хаббл зробив зображення таємничих примарних тіней на кільцях Сатурна – останнє спостереження так званих “спиць”, які продовжують спантеличувати вчених.
- Космічний об’єкт у формі знаку питання, неподалік від пари молодих зірок під назвою Herbig-Haro 46/47, зафіксував телескоп NASA імені Джеймса Вебба, і вчені думають, що знають, що це може бути.
- Космічний телескоп NASA/ESA Hubble сфотографував спіральну галактику NGC 5248, розташовану за 42 мільйони світлових років від Землі в сузір’ї Волопаса.
Військовослужбовці ЗСУ проходитимуть курси з виживання, уникнення захоплення у полон, стійкості у полоні та евакуації (SERE) за новим військовим стандартом. Новий стандарт затверджено наказом Міноборони. Він розроблений на основі стандарту НАТО та враховує національні особливості та бойовий досвід України, набутий під час відсічі агресії РФ.
Північна Корея значно нарощує постачання боєприпасів до Росії та розширює виробництво озброєння, необхідного Москві, свідчать нові супутникові знімки.
Дружина колишнього президента Сирії Башара Асада, Асма Асад, висловила бажання розлучитися з чоловіком і виїхати з Росії, де їхня родина знайшла притулок після повалення режиму.
Ввечері 23 грудня невідомі дрони атакували військовий аеродром Міллерово у Ростовській області, РФ.
Завдяки лазівкам у санкціях ЄС російські мільярдери, наближені до президента РФ Володимира Путіна, продовжують заробляти на торгівлі з Європою. До таких висновків дійшли автори розслідування онлайн-видання The Insider.