КМІС: половина українців вважають, що країна рухається в напрямку демократії, 41% – у бік авторитаризму

У новому опитуванні Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеному у травні 2025 року, половина українців вважає, що країна рухається у бік розвитку демократії. Водночас 41% опитаних вбачають ознаки руху до авторитаризму.

Опитування проводилось на тлі повномасштабної війни, в умовах якої в Україні не проводяться вибори – 71% громадян виступають проти їхнього проведення до завершення бойових дій.

Серед тих, хто вважає, що країна стає менш демократичною, найчастіше згадують обмеження свободи слова та тиск на ЗМІ (18%), концентрацію влади в руках президента і його оточення (14%), незадоволення ухваленими рішеннями та загальним станом справ у країні (13%), корупцію (12%), діяльність ТЦК і мобілізацію (12%) та обмеження прав і свобод без конкретизації (12%). Значно рідше згадують відсутність виборів (4%) або переслідування опозиції (також 4%).

Джерело: КМІС

Аналітики КМІС зазначають, що перелік причин, які респонденти називають ознаками авторитаризму, доволі строкатий і часто узагальнений. Це може свідчити не стільки про діагноз політичної системи, скільки про форму висловлення критики на адресу влади.

Дані також демонструють сильну залежність оцінок політичного курсу від рівня довіри до президента Володимира Зеленського. Серед тих, хто йому не довіряє, понад 80% вважають, що Україна рухається до авторитаризму. Натомість серед тих, хто повністю довіряє главі держави, лише 7% поділяють цю думку – 76% говорять про розвиток демократії.

Загалом лише 7% населення прямо пов’язують авторитарні тенденції з відсутністю виборів або концентрацією влади, зазначають дослідники.

  • Мер Києва Віталій Кличко заявив, що Україна рухається до авторитаризму і “у якийсь момент може перестати відрізнятися від Росії, де все залежить від примхи однієї людини”. Він додав, що “перетворити Україну на авторитарну державу просто так майже неможливо”, оскільки українці занадто волелюбні для цього.

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга повідомив, що Україна працюватиме не лише над виправленням українських топонімів в інших країнах (як-от “Kyiv” замість “Kiev”), а й впроваджуватиме в офіційний вжиток українські назви іноземних топонімів.

За даними OSINT-проєкту DeepState, який відстежує ситуацію на полі бою, російські війська окупували Яблунівку на Сумщині. Також просування зафіксовані біля Юнаківки.

Прем’єр-міністерка Юлія Свириденко повідомила, що Україна і США ведуть детальні переговори щодо угоди, яка передбачає залучення американських інвестицій у виробництво безпілотників в Україні.

У п’ятницю, 18 липня, Рада Європейського Союзу з загальних питань офіційно ухвалила 18-й пакет санкцій проти Росії.

Американський журнал Time присвятив нову обкладинку тисячам українських дітей, викрадених та примусово депортованих Росією.