Комітет з національної безпеки готує заяву з приводу арешту бойових офіцерів – Ірина Фріз

Джерело: “Європейська Солідарність

Комітет з національної безпеки, оборони та розвідки готує заяву через арешт офіцерів, а також проведе закрите засідання, де заслухає їхніх адвокатів. Про це повідомила народна депутатка  з фракції “Європейська Солідарність” та членкиня Комітету Ірина Фріз.

За її словами, сьогодні відбулося засідання, за його результатами готується заява з приводу арештів генералів та полковника. Закрите ж засідання має відбутися на початку наступного тижня. На нього запросять адвокатів офіцерів, щоб ті могли “представити членам комітету всю картину, яка відбувається навколо цієї ганебної ситуації”.

“Я впевнена, що вона є ганебною, тому що затримувати бойових офіцерів під час дії воєнного стану є неприпустимим. Влада відкрила скриньку Пандори, і насправді все це в першу чергу буде бити по самій владі”, – наголосила Фріз.

Вона нагадала про закон, що надає так званий “бойовий імунітет”, який Верховна Рада ухвалила в березні 2022 року. За цим законом військові, в тому числі командування, звільнені від відповідальності за втрати особового складу, бойової техніки чи іншого військового майна.

“Отже, рубати гілку, на якій сидить сьогодні влада – а ця гілка називається Збройні Сили України, які бережуть нашу державу і є єдиним гарантом нашої незалежності та суверенітету – вважаю вкрай хибним кроком влади, яка дуже скоро відчує на собі наслідки подібних зухвалих дій щодо захисників. Це не лише деморалізація війська зсередини внаслідок цих затримань. Це також, з моєї точки зору, дискредитація військових взагалі. Що є неприпустимим під час війни”, – підкреслила представниця “ЄС”.

Що передувало

20 січня Державне бюро розслідувань затримало трьох екскомандирів ЗСУ. Їх підозрюють в недбалості, яка призвела до захоплення росіянами частини Харківщини в травні 2024 року.

У справі фігурують бригадний генерал Юрій Галушкін, який обіймав посаду командувача оперативно-тактичного угруповання “Харків”, генерал-лейтенант Артур Горбенко, який був командиром 125-ї окремої бригади Тероборони ЗСУ та полковник Ілля Лапін, який раніше очолював 415-й батальйон цього з’єднання.

Затриманим оголосили підозру в недбалості, яка призвела до тяжких наслідків у військових умовах (ч. 4 ст. 425 КК України). Колишньому командиру 415-го ОСБ буде додатково повідомлено про підозру в самовільному залишенні поля бою (ст. 429 КК України).

21 січня суд обрав запобіжний захід Юрію Галушкіну — тримання під вартою з можливістю вийти під заставу.

22 січня лідер “Євросолідарності” Петро Порошенко заявив, що готовий внести заставу за генерала.

“Це дуже схоже на пошук “стрілочників” замість справедливого покарання тих, хто “прос*ав” підготовку до війни і продовжує розкрадати державний бюджет на військових закупівлях”, – вважає Петро Порошенко.

Згодом адвокат генерала Михайло Величко повідомив, що за нього внесли заставу 5 мільйонів гривень, однак ім’я заставодавця захисник підозрюваного не назвав.

Того ж дня генерала Юрія Галушкіна вдруге затримали і повідомили про нову підозру — у сприянні самовільному залишенню поля бою або відмові діяти зброєю.

На території Фінляндії затримали колишнього найманця російської приватної військової компанії “Вагнер”, який воював проти України й просив про притулок.

Правоохоронці Київської області повідомили про підозру зловмисникам, які на понад 4 000 000 гривень ошукали родини військових.

Воюючи на боці України, загинув 21-річний угорський доброволець Ашер Беньямін, повідомили журналістам неофіційні українські та угорські джерела, а також батько бійця. 

12 липня російські окупанти скинули КАБ на селище у Дніпропетровській області, внаслідок чого загинуло двоє людей.

За попередніми даними, причиною катастрофи літака авіакомпанії Air India, що сталася минулого місяця і забрала життя 260 людей, стало припинення подачі палива до двигунів.