Комітет захисту журналістів закликав Зеленського припинити залякування медіа
Джерело: лист КЗЖ
Комітет захисту журналістів у листі до президента Володимира Зеленського від 19 грудня закликав вжити заходів для забезпечення вільної роботи журналістів й медіа, та разом з тим, покарання відповідальних за залякування журналістів.
Генеральна директорка Комітету захисту журналістів Джоді Ґінзберґ у листі зазначає, що КЗЖ усвідомлює колосальні виклики, з якими стикається уряд України в умовах війни, й цінує відданість України стандартам демократії й верховенства права.
Ми визнаємо необхідність певних обмежень доступу журналістів до інформації чи територій у виняткових умовах з міркувань безпеки й відзначаємо, що на третій рік після повномасштабного вторгнення Росії медіаландшафт України залишається яскравим і динамічним, – мовиться в листі.
Ґінзберґ зауважує, що дедалі сильніше занепокоєння комітету викликають сигнали, що вказують на невиправдане намагання українського уряду контролювати медіа й придушувати журналістські розслідування.
Протягом минулого року наші дослідження й детальні взаємодії з місцевими журналістами показали тенденцію невиправданих обмежень та інших форм перешкоджання, які гальмують роботу вільної преси і зрештою шкодять демократії, яку ви прагнете захищати, – інформує генеральна директорка Комітету захисту журналістів.
Також КЗЖ занепокоєний законопроєктом, що нині обговорюється у Верховній Раді й передбачає посилені кримінальні покарання за оприлюднення інформації з публічних баз даних в умовах воєнного стану.
Очільниця Комітету захисту журналістів нагадала, що у своєму відгуку на заяву України на членство в Європейському Союзі від червня 2022 року Європейська комісія зазначила, що “минулими роками також значно покращилася ситуація зі свободою медіа, зокрема завдяки онлайн-медіа”.
Прямий тиск на незалежні медіа чи непрямий дозвіл тим, хто їх залякує, діяти безкарно є значним кроком назад у здійсненні європейських прагнень України, – додала Ґінзберґ.
- Зауважимо, 248 депутатів у першому читанні проголосували за законопроєкт №12111 “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності медіа”.
- Верховна Рада України не підтримала законопроєкт про злив інформації з державних реєстрів. Згідно з проєктом, за розголошення даних із цих реєстрів передбачалося ув’язнення до 8 років.
На території Фінляндії затримали колишнього найманця російської приватної військової компанії “Вагнер”, який воював проти України й просив про притулок.
Правоохоронці Київської області повідомили про підозру зловмисникам, які на понад 4 000 000 гривень ошукали родини військових.
Воюючи на боці України, загинув 21-річний угорський доброволець Ашер Беньямін, повідомили журналістам неофіційні українські та угорські джерела, а також батько бійця.
12 липня російські окупанти скинули КАБ на селище у Дніпропетровській області, внаслідок чого загинуло двоє людей.
За попередніми даними, причиною катастрофи літака авіакомпанії Air India, що сталася минулого місяця і забрала життя 260 людей, стало припинення подачі палива до двигунів.