Комітет захисту журналістів закликав Зеленського припинити залякування медіа

Джерело: лист КЗЖ

Комітет захисту журналістів у листі до президента Володимира Зеленського від 19 грудня закликав вжити заходів для забезпечення вільної роботи журналістів й медіа, та разом з тим, покарання відповідальних за залякування журналістів.

Генеральна директорка Комітету захисту журналістів Джоді Ґінзберґ у листі зазначає, що КЗЖ усвідомлює колосальні виклики, з якими стикається уряд України в умовах війни, й цінує відданість України стандартам демократії й верховенства права.

Ми визнаємо необхідність певних обмежень доступу журналістів до інформації чи територій у виняткових умовах з міркувань безпеки й відзначаємо, що на третій рік після повномасштабного вторгнення Росії медіаландшафт України залишається яскравим і динамічним, – мовиться в листі.

Ґінзберґ зауважує, що дедалі сильніше занепокоєння комітету викликають сигнали, що вказують на невиправдане намагання українського уряду контролювати медіа й придушувати журналістські розслідування.

Протягом минулого року наші дослідження й детальні взаємодії з місцевими журналістами показали тенденцію невиправданих обмежень та інших форм перешкоджання, які гальмують роботу вільної преси і зрештою шкодять демократії, яку ви прагнете захищати, – інформує генеральна директорка Комітету захисту журналістів.

Також КЗЖ занепокоєний законопроєктом, що нині обговорюється у Верховній Раді й передбачає посилені кримінальні покарання за оприлюднення інформації з публічних баз даних в умовах воєнного стану.

Очільниця Комітету захисту журналістів нагадала, що у своєму відгуку на заяву України на членство в Європейському Союзі від червня 2022 року Європейська комісія зазначила, що “минулими роками також значно покращилася ситуація зі свободою медіа, зокрема завдяки онлайн-медіа”.

Прямий тиск на незалежні медіа чи непрямий дозвіл тим, хто їх залякує, діяти безкарно є значним кроком назад у здійсненні європейських прагнень України, – додала Ґінзберґ.

  • Зауважимо, 248 депутатів у першому читанні проголосували за законопроєкт №12111 “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності медіа”.
  • Верховна Рада України не підтримала законопроєкт про злив інформації з державних реєстрів. Згідно з проєктом, за розголошення даних із цих реєстрів передбачалося ув’язнення до 8 років.

Пентагон звільнить керівника апарату міністра оборони США Піта Гегсета Джо Каспера через скандал, пов’язаний із витоком інформації в месенджері Signal.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга повідомив, що відмова Росії від пропозиції США про повне тимчасове припинення вогню на 30 днів триває вже 39 днів.

Чиновник, знайомий із планом, повідомив, що адміністрація Трампа готова визнати Крим російським як частину пропозиції США щодо припинення війни в Україні.

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що українські військові просунулись та збільшили зону контролю на Білгородщині.

У суботу, 19 квітня Україна та Росія за посередництва Об’єднаних Арабських Еміратів провели обмін полоненими. Додому повернулись 277 українських військових.