Компанія «Альбатрос»: як з росіянами співпрацюють NVIDIA, SONY та японські двигуни SAITO

Джерело: InformNapalm 

InformNapalm продовжує проводити розслідування на основі даних, отриманих від хактивістів групи “Кібер Спротив”, стосовно використання ЗС РФ безпілотників “Альбатрос-М5” у війні проти України. Цього разу їм вдалося викрити як російський військово-промисловий комплекс (ВПК) обходить міжнародні санкції, зокрема використовуючи NVIDIA, SONY та японські двигуни SAITO.

Раніше розслідувачі висвітлювали зв’язок між компанією “Альбатрос” та Kaspersky Lab. Остання заявила, що припинила співпрацю з “Альбатросом” у межах програми Kaspersky Antidrone ще у 2022 році. Проте ця заява не відповідає дійсності, оскільки у наявності в InformNapalm є внутрішня документація “Альбатроса”. Вона свідчить про те, що компанія намагалася у 2022-2023 роках поставити антидронну систему в Казахстан за договором з TOO “ComPortal”.

Читайте також: Частина перша: хто причетний до збору російських дронів “Герань-2”, відомих як “Shahed 136”

Договір на постачання уклали ще влітку 2022 року, але через додаткові обмеження, які ввела російська влада на експорт товарів подвійного призначення у зв’язку з війною, “Альбатрос” довго чекав на дозвіл від експортної служби.

Фото: InformNapalm

Фото: InformNapalm

Тому є обґрунтовані сумніви в тому, що Kaspersky Lab не була в курсі про те, що їхній партнер продовжує реалізовувати спільний продукт. І ще більші сумніви є через те, що виробник антивірусного програмного забезпечення не знав, що “Альбатрос” трансформується з виробника агродронів на підрядника Збройних Сил РФ. Лист від “Альбатроса” до замовника про отримання всіх дозволів з вказанням орієнтовної дати поставки у квітні 2023 року, датований 01 березня минулого року. Принаймні, за інформацією з відкритих джерел, Kaspersky Lab вже на той момент мала б розуміти, що у січні 2023 року “Альбатрос” став резидентом “Алабуги” і виробляє дрони для Збройних Сил РФ.

Тут варто згадати, що ключовим елементом в антидронній системі є лідар (лазерний локатор, – ред.). Росіяни використовували лідари Opal канадської компанії Neptec Technologies, яка з 2020 року є частиною французької групи Lumibird Limited. Тобто ці деталі розкривають складові системи Kaspersky Antidrone і їх вартість.

Фото: InformNapalm

Нагадаємо, щодо сертифіката кінцевого споживача, який “Альбатрос” гарантував Lumibird у 2020 році. Станом на березень 2023 року, коли “Альбатрос” намагався отримати всі дозволи для експорту антидрона в Казахстан, він вже діяв у інтересах уряду РФ. “Альбатрос” став виробником зброї та обладнання для Збройних Сил РФ, порушуючи усі свої зобов’язання.

Фото: InformNapalm

Проте Kaspersky Lab не завадила зовнішньоекономічній діяльності “Альбатроса”. Відповідно, можна припустити, що співпраця не була припинена.

Фото: InformNapalm

Аналізуючи динаміку розвитку “Альбатроса” та його партнерів, стає очевидним, що компанія активно користується мережею своїх контактів і використовує різноманітні канали для отримання необхідних компонентів та технологій.

Поки компанія позиціювала себе як розробника цивільних дронів їй вдалося наростити клієнтську базу як мінімум з 60 російських компаній. Компоненти ж вона отримувала з Малайзії, Кореї, Японії, США та Китаю тощо.

Фото: InformNapalm

Зокрема використання мікрокомп’ютерів Nvidia Jetson для розпізнавання образів на основі нейромережі свідчить про високий технологічний рівень компанії та її здатність до використання передових рішень у своїх продуктах. Комунікація з Nvidia ведеться протягом багатьох років, навіть попри санкції та військові події.

Партнерство з компанією Asia Semiconductor, яка постачає різноманітні компоненти, включаючи санкційну продукцію, також свідчить про гнучкість “Альбатроса” у пошуку постачальників та можливостей для отримання необхідних матеріалів.

До того ж важливо зауважити, що в процесі розвитку “Альбатрос-М5” компанія використовує продукцію Sony для відеозапису та фотографування. Моделі камер Sony A6000, Sony RX1R2, а також камери Sony FCB-EH6500 та Sony FCB-EV7500 використовуються для здійснення аерофотозйомки та коригування артилерії. Така інформація підтверджує використання передових технологій у військових дронах “Альбатрос”.

Фото: InformNapalm

Фото: InformNapalm

З зовнішньоекономічною діяльністю “Альбатроса” пов’язані цікаві подробиці. Починаючи з 2020 року, компанія встановила партнерство з міністерством оборони Мʼянми. Це співпраця на виготовлення “Альбатрос-М5” як військового БПЛА була запланована задовго до вторгнення.

У листі компанії Мʼянмі з 2020 року, “Альбатрос” наголошував, що їхні безпілотники є товаром подвійного призначення, проте деталі щодо співпраці з військовими не розголошувалися.

Фото: InformNapalm

Співпраця з Мʼянмою включала постачання 10 комплексів “Альбатрос-М5” на 2022 рік. Крім того, згідно з документами, “Альбатрос” висловлював намір продовжувати та розширювати співпрацю, навіть мотивуючи її бажанням підтримати російсько-мʼянмські відносини.

Цікаво, що при підготовці продажів до Мʼянми, “Альбатрос” робив подвійні розрахунки вартості, де один варіант був призначений для зовнішніх контрагентів, а інший – для внутрішнього планування компанії.

Щодо іншої діяльності, у 2024 році “Альбатрос” також веде переговори про постачання своїх продуктів в Об’єднані Арабські Емірати, де, здається, знову виявляється вплив спеціалізованого посередника.

Фото: InformNapalm

Аналізуючи динаміку розвитку “Альбатроса” та його партнерів, стає очевидним, що компанія активно користується мережею своїх контактів і використовує різноманітні канали для отримання необхідних компонентів та технологій.

Зокрема використання мікрокомп’ютерів серії Nvidia Jetson для розпізнавання образів на основі нейромережі свідчить про високий технологічний рівень компанії та її здатність до використання передових рішень у своїх продуктах. Комунікація з Nvidia ведеться протягом багатьох років, навіть попри санкції та військові події.

Фото: InformNapalm

Комунікація і співпраця з Nvidia триває як мінімум з 2016 року і не припинилася навіть після вторгнення та санкцій проти РФ. Це свідчить про стабільність партнерських відносин та важливість співпраці для обох сторін.

Також важливим постачальником компонентів для “Альбатроса” є японський виробник двигунів Saito. Відомо, що росіяни використовували двигуни Saito FG-40 у своїх БПЛА, і це свідчить про важливість зовнішніх постачальників для російського ВПК.

Наскільки важливою є співпраця з компанією Asia Semiconductor та її посередниками, такими як ООО “Атлант”, для отримання санкційної продукції, свідчить про гнучкість “Альбатроса” у пошуку постачальників та можливостей для отримання необхідних матеріалів.

23 червня президент Володимир Зеленський повідомив, що 25 червня урядова делегація України перебуватиме у Брюсселі для фактичного початку перемовин щодо вступу.

23 червня командувач Сухопутних військ ЗС України генерал-лейтенант Олександр Павлюк повідомив про втрати російської армії за тиждень. Зокрема українські оборонці ліквідували 8050 росіян та знищили 1042 одиниці озброєння та військової техніки.

У ніч на 23 червня російські регіони зазнали атаки безпілотників. Мовиться, що у міноборони РФ звітувало про, нібито, знищення 33 дронів.

24 червня усі обленерго застосовуватимуть графіки погодинних відключень протягом доби з 00:00 до 24:00.

Президент Володимир Зеленський поінформував про наслідки ворожих влучань по Харкову 23 червня. Станом на зараз відомо про одного загиблого, також є поранені.