Космічний телескоп Хаббл виявив невідомі тіні на кільцях Сатурна

Джерело: CNN

Космічний телескоп Хаббл зробив зображення таємничих примарних тіней на кільцях Сатурна — останнє спостереження так званих “спиць”, які продовжують спантеличувати вчених.

За даними космічного агентства, комбінована фотографія, опублікована минулого тижня NASA, була зроблена телескопом Хаббл 22 жовтня, коли Сатурн перебував на відстані приблизно 1,37 мільярда кілометрів від космічної обсерваторії, яка вже понад 30 років обертається навколо Землі всього у сотнях км над поверхнею.

Астрономи давно знають про незрозумілі спиці на кільцях Сатурна, які виглядають як привиди, що ковзають по кільцях, і їх можна помітити в різних місцях залежно від того, де планета знаходиться у своєму орбітальному циклі.

Згодом спостереження виявили, що кількість і зовнішній вигляд спиць може змінюватися залежно від сезонного циклу Сатурна. Подібно до Землі, планета має вісь із нахилом, який викликає сезонні зміни, хоча, за даними NASA, кожен сезон на Сатурні триває близько семи років.

Хаббл спостерігатиме за незрозумілим явищем на піку активності, оскільки дослідники прагнуть розгадати його таємниці.

“Ми прямуємо до рівнодення Сатурна, коли ми очікуємо максимальної активності спиць, з більшою частотою і темнішими спицями, які з’являться протягом наступних кількох років”, – сказала Емі Саймон, науковиця програми Hubble Outer Planet Atmospheres Legacy (OPAL).

Очікується, що осіннє рівнодення Сатурна відбудеться 6 травня 2025 року.

Космічний корабель NASA “Вояджер-2” зафіксував перші докази наявності спиць у 1980-х роках. А місія Cassini, спеціальний зонд Сатурна, проводив спостереження за феноменом спиці під час його сезонного піка наприкінці 2000-х років.

Нещодавні спостереження Хаббл були зроблені на початку цього року в межах нового поштовху для визначення причини появи спиць.

Спиці можуть здаватися маленькими на зображеннях, але насправді вони можуть бути більшими за Землю за шириною та діаметром.

Вчені продовжуватимуть вивчати таємничі спиці Сатурна до рівнодення 2025 року, щоб нарешті розкрити пояснення цих явищ.

Раніше NASA повідомляло, що спиці можуть утворюватись через магнітне поле планети.

“Магнітні поля планет взаємодіють із сонячним вітром, створюючи електрично заряджене середовище. На Землі, коли ці заряджені частинки потрапляють в атмосферу, це видно в північній півкулі як полярне сяйво або північне сяйво”, – зазначили в агентстві.

Астрономи підозрюють, що крихітні частинки можуть заряджатися внаслідок цієї діяльності, змушуючи їх на короткий час підійматися вище навколишнього матеріалу та створювати очевидну опуклість.

Дослідники сподіваються, що дані Хаббл підтвердять або спростують цю теорію раз і назавжди.

27 липня президент Володимир Зеленський розповів про “предметну” розмову з главою Франції Емманюелем Макроном, зауваживши, що Париж готовий допомогти Україні профінансувати виробництво дронів.

Служба зовнішньої розвідки України відзначила, що після запровадження санкцій у 2022 році витрати Росії на транзит вантажів зросли, особливо на маршрутах до Калінінградської області, котра не має сухопутного сполучення з рештою російської території.

27 липня прем’єр-міністерка Юлія Свириденко розповіла, що у перший тиждень роботи оновленого складу Кабміну розглянули кілька важливих напрямків роботи, зокрема в економічній та оборонній галузі.

Одна з найвідоміших зірок нічного неба – червоний надгігант Бетельгейзе – ймовірно, має зоряного супутника. Це відкриття може пояснити давню загадку дивної зміни яскравості зірки, яка десятиліттями інтригувала науковців.

В багатьох регіонах України аграрії та місцеві мешканці фіксують спалахи перелітної сарани (Locusta migratoria). Комах стало настільки багато, що люди почали масово знищувати все, що на неї схоже.