Країни ЄС планують оголосити контрмита проти США на $28 млрд

Джерело: Reuters

Упродовж найближчих днів країни Європейського Союзу намагатимуться виступити єдиним фронтом проти тарифів президента США Дональда Трампа, ймовірно, схваливши перший пакет цілеспрямованих контрзаходів на імпорт товарів зі США на суму до 28 мільярдів доларів — від зубної нитки до діамантів.

Це зробить товари дорожчими для мільярдів споживачів і може втягнути економіки світу в рецесію.

Європейський блок із 27 країн вже постає перед 25-відсотковими імпортними митами на сталь, алюміній, автомобілі, а також із “дзеркальними” 20% тарифами майже на всі інші товари, які набудуть чинності вже в середу.

Мита Трампа охоплюють приблизно 70% експорту ЄС до США — загалом на 532 мільярди євро (585 мільярдів доларів). Очікуються також нові збори на мідь, фармацевтичну продукцію, напівпровідники та деревину.

Європейська комісія, котра координує торговельну політику ЄС, планує вже ввечері в понеділок запропонувати країнам-членам перелік американських товарів, до яких будуть застосовані додаткові мита у відповідь на обмеження з боку США щодо сталі та алюмінію, замість ширших дзеркальних тарифів.

До списку, зокрема, увійдуть американське м’ясо, злаки, вино, деревина, одяг, а також жувальна гумка, зубна нитка, пилососи і туалетний папір.

Один із товарів, який привернув найбільше уваги та викликав розбіжності всередині блоку, — бурбон. Єврокомісія запропонувала запровадити на нього 50% мито, на що Трамп пригрозив у відповідь 200% тарифом на алкогольну продукцію з ЄС.

Експортери вина — Франція та Італія — вже висловили занепокоєння. ЄС, чия економіка значно залежить від вільної торгівлі, прагне забезпечити широку підтримку будь-яким діям у відповідь, щоби посилити тиск на Трампа з метою повернення до переговорів.

У понеділок Люксембург прийматиме першу загальноєвропейську політичну зустріч із часу оголошення тарифів, на якій міністри торгівлі з 27 країн-членів обговорять наслідки та найкращі шляхи реагування.

Дипломати ЄС зазначають, що головна мета зустрічі — виробити єдину позицію з пропозицією переговорів із Вашингтоном про скасування мит, але також підготуватися до рішучих дій, якщо домовитися не вдасться.

Контрзаходи

Усередині ЄС існує спектр думок щодо того, як діяти. Франція виступає за комплексніший підхід, що виходить за межі самих лише тарифів, а президент Емманюель Макрон навіть запропонував, аби європейські компанії зупинили інвестиції в США, доки ситуація не проясниться.

Ірландія, яка експортує до США майже третину своєї продукції, закликала до “виваженої та стриманої” відповіді. Італія — третій за обсягом експорту до США член ЄС — поставила під сумнів доцільність будь-яких заходів у відповідь узагалі.

Переговори з Вашингтоном поки що не дали результатів. Єврокомісар із питань торгівлі Марош Шефчович після двогодинної зустрічі з американськими представниками у п’ятницю описав її як “відверту” та заявив, що тарифи США є “шкідливими та необґрунтованими”.

Попередні контрзаходи ЄС винесуть на голосування в середу. Їх буде затверджено, якщо тільки кваліфікована більшість — 15 держав, що представляють 65% населення ЄС — не виступлять проти, що малоймовірно.

Мита запроваджуватимуться у два етапи: частина — з 15 квітня, решта — через місяць.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у понеділок і вівторок також проведе окремі зустрічі з керівниками провідних компаній сталеливарної, автомобільної та фармацевтичної галузей, щоби оцінити вплив тарифів та визначити подальші дії.

Читайте також: Нові мита Трампа обвалили світові ринки та загрожують рецесією – CNN

Попри західні санкції, Російська Федерація продовжує отримувати імпортну будівельну і важку техніку — бульдозери, екскаватори, грейдери, трактори, крани й ратраки. Цього разу постачання здійснюються через територію Грузії.

Як свідчать результати дослідження ринку праці, проведеного спільно швейцарською організацією Helvetas Swiss Intercooperation, Державною службою зайнятості та Федерацією роботодавців України, до рейтингу найбільш потрібних серед роботодавців в Україні потрапили переважно робітничі професії.

12 травня суд у Лондоні засудив майже до 11 років позбавлення волі лідера російського шпигунського угруповання у Великій Британії, яке здійснювало стеження для Кремля.

У підвалі Верховного суду Аргентини виявили 83 коробки, котрі містили нацистські листівки, фотографії та пропагандистські матеріали. До опису та дослідження знайдених матеріалів залучили фахівців Музею Голокосту в Буенос-Айресі.

12 травня Рада Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) офіційно визнала Росію відповідальною за катастрофу рейсу MH17 у 2014 році.