Кремль запитує у російських компаній, про скасування яких санкцій просити у США – Reuters

Джерело: Reuters

Кремль звертається до російських компаній з закликом повідомити, про зняття яких санкцій просити у Сполучених Штатів перед майбутніми перемовинами.

Таку інформацію агентству повідомили два російських бізнесмени. За їхніми словами, чи не найбільше Росії заважають обмеження щодо транскордонних платежів.

За інформацію джерел, з проханням підказати, які санкції потрібно зняти перш за все, до компаній звернулось міністерство промисловості і торгівлі.

Одне джерело зауважило, що відомство надсилає компаніям форму, яку потрібно заповнити. Серед питань – які санкції найбільше вплинули на їхній бізнес та які обмеження для них найвідчутніші.

Загалом агентство поспілкувалось з 12 особами – експортерами, консультантами, юристами, економістами та радниками. Більшість спілкувались на умовах анонімності.

Вони розповіли, що найвідчутнішими є платіжні обмеження, хоча троє осіб все ж наголосили на енергетичних санкціях, зокрема щодо обмеження на російські нафтові танкери.

“Все стало набагато дорожче, зважаючи на транзакційні витрати та розрахунки через треті валюти. Тому найважливіше, найнебезпечніше, найболючіше – це обмеження розрахунків у доларах”.

Речник Кремля Дмитро Пєсков відповідаючи на питання про те, які санкції хоче пом’якшити Кремль, відповів, що вважає всі санкції незаконними і їх потрібно скасувати.

“Щодо деталей, то вони є предметом перемовин, і тут я б хотів ще раз нагадати вам свої слова: “Не забігаймо вперед”. Немає сенсу оголошувати будь-які конкретні сегменти до перемовин”, – сказав він журналістам 13 березня.

Великі російські банки позбавлені права використовувати платіжну систему SWIFT фактично від початку повномасштабного вторгнення. Без доступу до ринку долара та євро російським компаніям потрібно шукати обхідні шляхи в інших валютах та через треті країни.

Якщо зняти це обмеження – це стало б величезним стимулом для Росії, сказали три джерела. При цьому одне з них зазначило, що сподіватись на такий розвиток подій нереалістично.

Аналітик Renaissance Capital Андрій Мелащенко вважає, що Європа не зніматиме санкцій з Росії вслід за США.

“Зняття санкцій США не призведе до автоматичного скасування європейських санкцій або повного відновлення платіжної інфраструктури, тобто повернення доходу на основі комісій від транскордонних операцій залишиться обмеженим”, — сказав він.

Зменшення застосування вторинних санкцій, націлених на компанії в третіх країнах, що дозволяє Росії обходити обмеження, є більш імовірним найближчим результатом, сказали два джерела.

“Обхідні шляхи дорогі та повільні. Ми можемо отримати обладнання та технології через Китай чи Емірати, але як ми можемо за них заплатити?”, – сказало одне джерело.

Пом’якшення застосування вторинних санкцій, яке значною мірою залежить від Сполучених Штатів, могло б покращити прийом російських платіжних карток “Мир”, московської альтернативи Visa та Mastercard.

Водночас більшість суверенних активів Росії вартістю близько 300 мільярдів доларів, заморожених Заходом, зберігаються в Європі, де лідери дотримуються жорсткішою позиції щодо Москви, ніж Сполучені Штати.

“Питання європейських санкцій буде стояти на столі, не кажучи вже про те, що станеться із замороженими активами. Європейці повинні прийняти якесь рішення про те, що вони збираються робити з цими санкціями”, – сказав держсекретар США Марко Рубіо.

Джерело в промисловому секторі повідомило, що пошук танкерів льодового класу є ще однією значною проблемою.

Інше джерело повідомило, що санкції в кінці правління адміністрації Джо Байдена, спрямовані проти суден російського тіньового флоту, великих нафторозвідувальних компаній і мереж, що торгують російською нафтою, були дуже болючими.

25 березня прем’єр-міністр Денис Шмигаль зауважив, що наразі уряд продовжує реформу МСЕК, тоді як  усі залучені міністерства та відомства злагоджено співпрацюють і реалізують поставлені завдання. 

Російські війська 25 березня обстріляли Куртівку Донецької області. Внаслідок ймовірного удару ФАБом загинули 36-річна жінка зі своєю 3-річною дитиною.

У РФ опублікували офіційний список російських та українських об’єктів, котрі не можна обстрілювати впродовж 30-денного перемир’я відповідно до домовленостей, досягнутих у Саудівській Аравії.

Сили оборони ліквідували на війні російського спортсмена-паралімпійця Олександра Работницького, срібного призера Паралімпійських ігор 2020 року в Токіо. Окупант пішов на фронт добровольцем.

Заступник начальника ГУР МО України генерал-майор Вадим Скібіцький розповів, що РФ розробила прогноз воєнних конфліктів до 2045 року, в якому передбачила 15 можливих сценаріїв. Війну проти України Кремль планує завершити до 2026 року, оскільки затяжна боротьба завадить йому конкурувати зі США та Китаєм.