Криголам «Ноосфера» успішно закрив четвертий антарктичний сезон

Джерело: Національний антарктичний науковий центр/Facebook

Українське науково-дослідницьке судно “Ноосфера” завершило четвертий антарктичний сезон. Корабель перебуватиме у порту тимчасової дислокації — Кейптауні.

Завершився найактивніший — четвертий антарктичний сезон українського науково-дослідницького криголама “Ноосфера”. Після майже 5 місяців роботи судно повернулося до порту Кейптауна (ПАР) вчора, 10 травня 2025 року, — мовиться у повідомленні.

За цей час команда “Ноосфери” здійснила рекордних п’ять рейсів в Антарктику, а найбурхливішу на планеті протоку Дрейка перетинала десять разів. Загалом судно пройшло понад 20 тис. морських миль (більш як 37 тис. км), що майже дорівнює довжині екватора Землі.

Цей шлях наш флагман подолав, аби:

  • забезпечити перезмінку річних 29-ї та 30-ї Українських антарктичних експедицій, а також доправити до “Вернадського” та назад сезонну експедицію, що виконувала завдання на станції впродовж антарктичного літа;
  • провести спільні рейси з експедиціями антарктичних програм Польщі, США, Іспанії та Чехії. Ці рейси були виконані коштом зазначених держав, і дали Україні більше можливостей забезпечити потреби власної програми, зокрема, доставляти до “Вернадського” додаткові вантажі та фахівців;
  • виконати низку геологічних, океанографічних і метеорологічних досліджень. Так, у межах міжнародного проєкту OCEAN:ICE українські науковці вперше запустила шість аргобуїв, які вже активно збирають інформацію про течії в Південному океані. Також наші вчені вперше провели одночасне радіозондування атмосфери з “Вернадського” та “Ноосфери”, щоб більше дізнатися про процеси утворення хмар та опадів у нашому районі та їхній вплив на океан, морський лід і танення льодовиків.

Пишаємося, що навіть в умовах повномасштабного вторгнення РФ ми не тільки лишаємося частиною світової науки та продовжуємо дослідження в Антарктиці та Південному океані, а й шляхом збільшення міжнародної співпраці додали нові напрями досліджень й отримали додаткові можливості. Тож цей сезон став рекордним не лише за кількістю рейсів, а й колаборацій з іноземними партнерами, — розповів директор НАНЦ Євген Дикий.

Зауважується, що через російську агресію “Ноосфера” поки не може повернутися в порт приписки — Одесу. Тому наразі перебуватиме в порту тимчасової дислокації — Кейптауні (ПАР).

Програму четвертого сезону виконали два українські капітани з Одеської області: Павло Панасюк та Андрій Старіш.

Головне управління розвідки Міністерства оборони України опублікувало технічні деталі нової російської крилатої ракети S8000 “Бандероль”.

Аудит Рахункової палати виявив недоліки в укладанні державних контрактів Службою зовнішньої розвідки.

У провінції Ґаньсу на північному заході Китаю бійка двох бабаків зупинила рух транспорту.

США та Китай домовилися про суттєве зниження мит на товари один одного на початковий період у 90 днів, згідно зі спільною заявою, оприлюдненою обома країнами в понеділок. 

В Офісі президента Франції відреагували на фейк, поширений представницею МЗС РФ Марією Захаровою, про нібито вживання європейськими лідерами наркотиків дорогою до Києва.