«Квартал 95» порушив авторське право, використавши пісню гурту ZWYNTAR попри заборону

Джерело: гурт ZWYNTAR/Facebook

Студія “Квартал 95” використала музику з пісні “Мексиканець” гурту ZWYNTAR у своєму концерті 10 травня 2025 року, попри чітку відмову гурту надати дозвіл.

Студія “Квартал 95” використала музику з пісні “Мексиканець”, створивши на її основі так звану “пародію”. Відео цього виступу розміщене на офіційному YouTube-каналі студії та монетизується.

Втім, ще 11 квітня до гурту звернулася музична редакторка “Кварталу 95” та “Ліги сміху” з проханням обговорити можливість використання цієї пісні. Учасники гурту ZWYNTAR відповіли, що вони категорично проти використання їхньої музики “в естетично та концептуально не близьких” для них проєктах. Після цього жодної подальшої комунікації не відбулося.

Попри відмову, “Квартал 95» використав мелодію пісні “Мексиканець”, посилаючись на ст. 21 Закону України “Про авторське право і суміжні права”. Однак, як зазначає гурт, ця стаття регулює “Право на бази даних (компіляції даних)”. Правовідносини, що склалися, регулюються п. 9 ч. 2 ст. 22 Закону України “Про авторське право і суміжні права”.

Гурт додав, що згідно з п. 9 ч. 2 ст. 22 Закону України “Про авторське право і суміжні права”, без дозволу суб’єктів авторського права і безоплатно, але за умови зазначення імені автора та джерела запозичення, допускається використання правомірно оприлюднених творів — літературних, художніх, музичних та інших — для створення на їх основі пародій. Однак, пародія повинна бути твором, який має комічний або сатиричний характер щодо подій, осіб або до правомірно оприлюдненого твору, його частини, створений, у тому числі у результаті творчої переробки такого твору або його частини, та викликає асоціації з подіями, особами, твором або його частиною.

“Витвір мистецтва”, який був створений студією 95-й квартал, на нашу думку, жодним чином не підпадає під визначення терміну “пародія” у розумінні закону, оскільки жодним чином не має у своєму змісті комічного та сатиричного характеру по відношенню до подій у створеній нами пісні “Мексиканець”. Студія просто взяла нашу музику і поклала на неї власні слова (які також не є пародією на будь-який інший твір, а є просто окремим авторським текстом). Тобто, ситуація наступна: прикриваючись, начебто, пародією на наш твір, всупереч нашій прямій забороні, Студія 95 квартал використала нашу авторську мелодію. Зазначимо, що дана “пародія” була використана під час комерційного концерту 10 травня 2025 року, від якого студія, напевно, отримала прибуток”, – йдеться у повідомленні.

Окрім цього, в описі до відео студія дала посилання не на офіційний канал гурту, а на сторонній ресурс, що, на думку ZWYNTAR, свідчить про спробу обійти систему захисту авторських прав YouTube.

“Окремо зазначаємо, що нас неймовірно обурює використання нашої музики в подібних проєктах. Ми вважаємо це ударом по нашій репутації і не хочемо жодним чином асоціюватися із “творчістю” чи політичним контекстом Студії 95 квартал. Це принципове питання, і це грубе порушення етики, на яке ми не будемо закривати очі. Даний пост студія 95-й квартал може вважати претензією на свої дії у досудовому порядку. Адже якщо ми не отримаємо чіткі та зрозумілі пояснення, доведеться врегульовувати даний спір у суді”, – зазначив гурт.

Оксфордський університет на церемонії Encaenia вручив почесні докторські ступені за визначні досягнення у своїх професійних сферах вісьмом науковцям. Серед них зокрема історики Сергій Плохій і Тімоті Снайдер.

На Черкащині керівника структурного підрозділу одного з підприємств підозрюють у незаконному видобутку вторинних каолінів. Протиправна діяльність завдала державі понад 190 мільйонів гривень збитків.

30 червня спецпредставник президента США Дональда Трампа  Кіт Келлог назвав безпідставними звинувачення прессекретаря Володимира Путіна Дмитра Пєскова щодо відсутності прогресу в мирних переговорах з РФ.

Міністерство закордонних справ Ірану викликало тимчасового повіреного у справах України в Тегерані у зв’язку з висловлюваннями окремих українських посадовців щодо дій США та Ізраїлю проти Ісламської Республіки.

Перспективи України на фронті викликають дедалі більше занепокоєння як у Києві, так і серед низки лідерів ЄС. За оцінками військових, і російська, і українська армії близькі до виснаження. Втім, якщо РФ здатна підтримувати нинішню інтенсивність бойових дій ще близько року, то Україна може досягти межі витривалості вже за шість місяців – у разі, якщо не отримає значної військової підтримки.