Китай прагне керувати світом за допомогою мобільних технологій – Newsweek

Джерело: Newsweek

Модулі китайського виробництва, які знаходяться у пристроях стільникового зв’язку, в тому числі сертифіковані для використання у федеральних службах США, запрограмовані надсилати дані назад на сервери в Китаї. При цьому залишається незрозумілим, наскільки ефективні заходи щодо запобігання цьому.

Як пояснили у виданні, такі модулі стільникового зв’язку широко використовуються для підключення об’єктів до Інтернету – від автомобілів до медичного обладнання.

“Зростаюче повсюдне поширення модулів китайського стільникового зв’язку в найрізноманітніших пристроях – від автомобілів до медичного обладнання – викликало занепокоєння в Конгресі. Воно також обіцяє відкрити новий фронт у все більш складній боротьбі технологій між Вашингтоном і Пекіном”, – йдеться в матеріалі.

Зазначено, що інформація зі стільникових модулів представляє собою потенційну “золоту жилу” для китайської розвідки, яка має можливість аналізувати дані, зібрані з мільйонів підключених пристроїв для розуміння того, що відбувається в США.

Окрім того, що США залежні від китайських технологій у таких сферах, як поліція та реагування на стихійні лиха, існують також ризики для такої ключової інфраструктури, як енергія та транспорт.

На тлі цього експерти попереджають, що чутливі пристрої, в яких знаходяться модулі китайського виробництва, можуть бути навіть відключені, щоб дестабілізувати США на випадок війни.

“Китаю не потрібно буде боротися з Америкою; вони могли б просто вимкнути її. Це цілком можливо”, – розповів один з дипломатів.

У виданні зауважили, що попри ствердження, що всі китайські модулі проходять перевірку на безпеку зберігання даних, багато експертів наголошують, що такі перевірки не вирішують всіх проблем.

Так, одна з проблем, за словами фахівців, полягає в тому, що прошивка, яка управляє модулями, може бути в будь-який час оновлена виробником, що призведе до зміни властивостей.

“Ви можете перевірити компонент, щоб побачити, чи безпечний він. Але якщо його можна оновити в режимі реального часу, цей тест не буде мати сенсу в ту хвилину, коли він оновлюється”, – пояснив один зі спеціалістів.

Водночас не тільки оновлення вважається проблемою. Перевірка також може не знайти можливості, заховані в модулі. Наприклад, пристрій може не пересилати дані постійно, але модуль може бути налаштований таким чином, щоб почати передачу інформації на вимогу виробника. Таку вразливість набагато складніше виявити, підкреслюють експерти.

Так, складність технології і відсутність прозорості щодо виробників унеможливлюють довіряти модулям китайського виробництва, прокоментував експредставник розвідки в Департаменті внутрішньої безпеки. При цьому він зазначив, що дані, передані за допомогою будь-якої ІТ, комп’ютерної або комунікаційної технології, зробленої китайською компанією, можуть бути у розпорядженні китайської розвідки.

Разом з цим колишній представник розвідки повідомив, що державні та місцеві органи влади є пріоритетом для китайської розвідки, так як вони мають більш обмежені можливості щодо захисту, ніж федеральний уряд.

Київська обласна прокуратура поновила право власності держави на ліс, що має особливе значення для екології столичного регіону. Рішеннями суду у чотирьох справах задоволено позови прокурорів до низки юридичних осіб про повернення лісових земель у Бориспільському районі загальною площею понад 60 га.

На полігоні під Ульмом українські військові проходять курси першої допомоги на полі бою. Для навчання закупили п’ять силіконових інтерактивних манекенів Simman 3G plus. Ціна однієї штуки – 100 000 євро, маса – 80 кг. 

Фотографи Влада та Костянтин Ліберови оприлюднили світлини українських військових, котрі лиш нещодавно повернулися з російського полону. Виснажені, у російському полоні армійці втрачають по 20, 30, а дехто навіть 40 кг. Українська сторона дотримується Женевської конвенції і закликає світову спільноту примусити РФ до виконання міжнародних обов’язків.

Минулого тижня Росія оголосила, що розпочала операцію зі звільнення Курської області. Вона може зайняти не один місяць, оскільки кинутих у контрнаступ військ не вистачить, хоча їх уже приблизно вчетверо більше, ніж українці, вважають експерти.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца, котрий нині перебуває з візитом у країні, відмовитися від ідеї про те, що Росія може зазнати поразки на полі бою, і підтримати мирний план Китаю щодо України.