Китайські вчені виявили воду у зразках ґрунту з Місяця
Джерело: CNN
Китайські вчені виявили воду в молекулярній формі (H2O) у зразках місячного ґрунту, доставлених зондом Chang’e-5 у 2020 році. Ця знахідка є першим випадком, коли молекулярну воду знайшли у фізичних зразках з Місяця, зокрема з тієї частини, де її існування вважалося неможливим.
Дослідники виявили прозорий кристал ULM-1 (з хімічною формулою (NH4)MgCl3·6H2O), який складається на 41% з води і містить аміак. Той, своєю чергою, стабілізує молекули води навіть при різких температурних коливаннях на Місяці. Цей тип води може стати важливим ресурсом для майбутнього проживання на Місяці.
Відкриття стало черговим кроком у прагненні Китаю стати провідною космічною державою. Знахідка підтримує давню теорію про існування води на Місяці. Попередні дослідження свідчили про наявність води на поверхні Місяця, але її молекулярну форму не знаходили у фізичних зразках.
Зразки, зібрані зондом Chang’e-5, походять з регіону середніх широт Місяця, де раніше вважалося, що молекулярна вода не може існувати. Виявлений амоній виступає стабілізатором для молекул води, що пояснює її наявність у цьому регіоні.
Девід А. Крінг, головний науковий співробітник Інституту Місяця та планет, вважає це відкриття захопливим, бо воно покращує розуміння процесів, що відбуваються на Місяці.
Науковець Юці Цянь з Університету Гонконгу зазначає, що існує три типи води на Місяці: молекулярна вода (H2O), лід та гідроксил (OH). Нове відкриття свідчить, що молекулярна вода може бути стабільною в умовах Місяця завдяки амонію.
- Наприкінці червня на Землю повернувся китайський місячний зонд Chang’e, ставши першим апаратом, який доставив зразки зі зворотного боку Місяця. Капсула приземлилася в північному регіоні Внутрішньої Монголії 24 червня, орієнтовно о 19:00 за київським часом.
- Китай у п’ятницю, 3 травня, запустив космічний корабель без екіпажу з майже двомісячною місією для вилучення пилу та ґрунту зі зворотного боку Місяця.
За даними синоптиків у середу, 15 січня, у частині регіонів пройдуть опади.
14 січня держсекретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Вірменії Арарат Мірзоян підписали регламент про стратегічне партнерство між їхніми країнами.
Євросоюз планує заборонити імпорт російського первинного алюмінію у межах 16-го пакету санкцій проти Росії. Очікується, що нові санкції Єврокомісія прийме у лютому.
Глава РФ Володимир Путін та президент Ірану Масуд Пезешкіан 17 січня мають намір підписати у Москві угоду про всеосяжне партнерство, котра регулюватиме двосторонні відносини на найближчі 20 років. Однак, інформують, джерела, документ не включає визнання тимчасово окупованого Росією Криму, а також інших ТОТ.
Агентство з регулювання та розвитку фінансового ринку Казахстану затвердило нові правила для банків другого рівня та філій іноземних банків, ускладнивши умови видачі банківських карток громадянам Російської Федерації.