Китайські вчені виявили воду у зразках ґрунту з Місяця
Джерело: CNN
Китайські вчені виявили воду в молекулярній формі (H2O) у зразках місячного ґрунту, доставлених зондом Chang’e-5 у 2020 році. Ця знахідка є першим випадком, коли молекулярну воду знайшли у фізичних зразках з Місяця, зокрема з тієї частини, де її існування вважалося неможливим.
Дослідники виявили прозорий кристал ULM-1 (з хімічною формулою (NH4)MgCl3·6H2O), який складається на 41% з води і містить аміак. Той, своєю чергою, стабілізує молекули води навіть при різких температурних коливаннях на Місяці. Цей тип води може стати важливим ресурсом для майбутнього проживання на Місяці.
Відкриття стало черговим кроком у прагненні Китаю стати провідною космічною державою. Знахідка підтримує давню теорію про існування води на Місяці. Попередні дослідження свідчили про наявність води на поверхні Місяця, але її молекулярну форму не знаходили у фізичних зразках.
Зразки, зібрані зондом Chang’e-5, походять з регіону середніх широт Місяця, де раніше вважалося, що молекулярна вода не може існувати. Виявлений амоній виступає стабілізатором для молекул води, що пояснює її наявність у цьому регіоні.
Девід А. Крінг, головний науковий співробітник Інституту Місяця та планет, вважає це відкриття захопливим, бо воно покращує розуміння процесів, що відбуваються на Місяці.
Науковець Юці Цянь з Університету Гонконгу зазначає, що існує три типи води на Місяці: молекулярна вода (H2O), лід та гідроксил (OH). Нове відкриття свідчить, що молекулярна вода може бути стабільною в умовах Місяця завдяки амонію.
- Наприкінці червня на Землю повернувся китайський місячний зонд Chang’e, ставши першим апаратом, який доставив зразки зі зворотного боку Місяця. Капсула приземлилася в північному регіоні Внутрішньої Монголії 24 червня, орієнтовно о 19:00 за київським часом.
- Китай у п’ятницю, 3 травня, запустив космічний корабель без екіпажу з майже двомісячною місією для вилучення пилу та ґрунту зі зворотного боку Місяця.
Компанія xAI, заснована американським розробником та підприємцем Ілоном Маском, отримала масштабне замовлення від Міністерства оборони США. Контракт може сягнути 200 мільйонів доларів та передбачає створення спеціалізованих рішень із використанням штучного інтелекту для державних потреб – зокрема у розвідці та галузі безпеки.
Штучний інтелект стрімко змінює спосіб, у який люди шукають інформацію в інтернеті, трансформуючи те, як користувачі орієнтуються у вебпросторі. Замість традиційних пошукових систем вони дедалі частіше звертаються до чат-ботів, котрі дають готові відповіді, а не перелік посилань, за якими можна перейти.
Правоохоронці викрили подружжя у Запоріжжі, котре організувало схему “відкатів” з родин загиблих воїнів Сил оборони за сприяння в оформленні державних виплат. У разі відмови, чоловік погрожував створенням штучних перешкод під час розгляду документів на отримання грошової компенсації. Йому загрожує до восьми років ув’язнення.
На Харківщині правоохоронці викрили масштабне виробництво підроблених акцизних марок, вилучивши майже 5 мільйонів одиниць контрафакту. Усім трьом фігурантам загрожує до 12 років позбавлення волі.
Пізно ввечері 15 липня російські війська здійснили масований обстріл Харкова. У місті пролунали потужні вибухи.