Легенда про Лицаря і Друїда: на фестивалі «Протасів Яр» презентували меморіальний проєкт на честь братів Ратушних

Платформа Меморіал у співпраці з Характер.медіа презентувала спецпроєкт “Ратушні. Легенда про Лицаря і Друїда”. Це меморіальний репортаж, що складається з 18 частин, доповнених ілюстраціями й аудіо- та відеоматеріалами. Презентація відбулася сьогодні, 4 липня, на відкритті фестивалю “Протасів Яр” у Києві.

Проєкт розповідає, як Роман і Василь Ратушні, два брати-воїни, боронили честь гідність і свободу – свою, і своєї країни. Авторкою стала журналістка Характер.медіа Альона Мартинюк, ілюстраторкою – художниця Марина Соломенникова.


“Чи може лицар падати з самокату посеред Києва, безбожно палити, складати книги стосами завбільшки як китайська стіна? А друїд – чи може любити вибухівку, вважати міста гулагами, жити на самих бутербродах, власноруч будувати Дім Над Рікою – і не бути, насправді, відлюдником  –  знайти собі мавку, закохатися раз і назавжди? А якщо листи лицарів стають електронними, а їхня зброя не відразу буде мечем і рушницею – а це будуть знання, непідкупність і мирний протест? Що, якщо так?”, – сказала на відкритті Альона Мартинюк.

 

Образ Лицаря і Друїда – наскрізний у репортажі. Авторка і команда проєкту зазначають – така легендарна форма, художні ілюстрації і метафори допомагають розкрити внутрішні світи героїв.


“Усі ви знаєте, що ці хлопці були героями. Жили вони чесно, а загинули гідно. А як вони стали такими? Що любили, а що ненавиділи? Як Вася в 17 захоче піти до війська, а Рома в лютому 22-го зупинить втечу Медведчука? Як Лицар стане Сенекою – і очолить підрозділ розвідки, а Друїд – Птахом Каштаном, і злетить над градом Київським, який захищав від юнацтва? Це історії двох братів-воїнів, які ми спробували розповісти від початку і до загибелі. Ми створили цей проєкт, щоби закарбувати їхній життєвий шлях і боротьбу”, – сказала Альона Мартинюк.

“Я неймовірно вдячна за можливість бути дотичною до цього проєкту і відобразити в ілюстраціях те, якими Роман і Василь Ратушні були відважними, цікавими, сміливими. Дуже важливо шанувати і пам’ятати героїв, які поклали своє життя на захист України”, – додала ілюстраторка Марина Соломенникова..

За мотивами репортажу команда презентувала також серію листівок, що буде розповсюджуватися під час фестивалю в рамках кампанії “Донат на пам’ять”.

Спецпроєкт на честь братів читайте за посиланням:
https://ratushni.memorial.ua/

 

Про Романа і Василя Ратушних

  • Роман “Сенека” Ратушний, 24 роки

Поліг 9 червня 2022 року в бою під Ізюмом на Харківщині, виконуючи завдання розвідки у складі 93-ї бригади “Холодний Яр”. Був відомим громадським активістом і діячем. Очолював ініціативу “Захистимо Протасів Яр”, яка врятувала від забудови заповідний масив у Києві. Відстоював цінності громадянського суспільства. У лавах ЗСУ під час повномасштабної війни брав участь у боях під Києвом, звільняв Тростянець, воював на Сумщині і Харківщині.  Нагороджений орденом “За мужність” III ступеня.  Вулицю у Солом’янському районі Києва названо на його честь, його ім’я отримав також ландшафтний заказник “Протасів Яр”.

  • Василь “Птах Каштан” Ратушний
    28 років

Загинув 27 лютого 2025 року під час виконання бойового завдання – внаслідок прямого влучання ворожого FPV-дрона на передовій. У юнацтві Василь брав участь у Революції Гідності. Пішов добровольцем захищати Україну в 2014-му. У 2019-му повернувся до цивільного життя. Будував власноруч дім. Грав на альт‑саксофоні, виготовляв ножі у скандинавському стилі. Захищав Україну під час повномасштабного вторгнення. Після загибелі молодшого брата війна Василя – це була також помста за Рому. Останні роки він служив пілотом безпілотника у бригаді “Птахи Мадяра”. У жовтні 2023-го був нагороджений “Золотим хрестом” Головнокомандувача ЗСУ. 

У Нідерландах з жовтня зросте плата за притулок для українських переселенців. Замість нинішніх 105 євро на місяць доведеться сплачувати 244 євро.

П’ятий президент України та лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко сьогодні прибув до Чернівців, де планував передати партію техніки для однієї з військових частин, що дислокується в обласному центрі. Однак, за його словами, військова контррозвідка заборонила приймати цю допомогу. Зустріч із військовими скасували, а самих бійців терміново відправили на Схід.

У четвер, 3 липня, Сили оборони України вдруге за тиждень успішно вдарили по командному пункту 8-ї загальновійськової армії ЗС РФ. Також було уражено командний пункт 20-ї мотострілецької дивізії противника на тимчасово окупованій території Донецької області.

Під час телефонної розмови з Володимиром Зеленським президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати хочуть допомогти Україні з протиповітряною обороною на тлі посилення російських атак.

Росія утримує в місцях позбавлення волі 260 кримських політв’язнів, серед яких 153 — представники корінного кримськотатарського народу.