Лідери країн Тихоокеанського регіону вилучили згадку про Тайвань із комюніке після скарги від Китаю

Форум островів Тихого океану вилучив згадку про Тайвань із комюніке, опублікованого в п’ятницю після щорічної зустрічі лідерів регіону, після скарги від представника Китаю. Уряд Тайваню засудив це як “грубе втручання”. Про це повідомляє Reuters.

Цей блок, що включає 18 країн, має трьох членів з дипломатичними зв’язками з Тайванем і 15 членів, які визнають Китай, який є важливим кредитором для країн Тихого океану та прагне посилити свою безпекову присутність у регіоні.

Китай вважає Тайвань своєю провінцією, яка не має права на міждержавні відносини, з чим демократично керований острів рішуче не погоджується.

Комюніке, опубліковане в п’ятницю на сайті форуму, містило розділ під заголовком “Відносини з Тайванем/Республікою Китай”, де зазначалося: “Лідери підтвердили рішення лідерів 1992 року щодо відносин з Тайванем/Республікою Китай”. Комюніке було видалене з сайту в п’ятницю ввечері після негативної реакції з боку Китаю, а новий документ без згадок про Тайвань був опублікований у суботу вранці.

Міністерство закордонних справ Тайваню висловило обурення діями Китаю. У заяві міністерства зазначено, що “Тайвань засуджує грубе та нерозумне втручання Китаю і його ірраціональну поведінку, яка підриває мир і стабільність у регіоні, і закликає всі країни з подібними поглядами уважно стежити за діями Китаю”. Однак міністерство зауважило, що спільне комюніке, як було опубліковане, не підриває статус Тайваню на форумі і не виключає його участі в майбутньому.

Тайвань, який є партнером з розвитку форуму з 1993 року, направив свого заступника міністра закордонних справ Тьєн Чжун-гуана в Тонгу для зустрічі зі своїми трьома тихоокеанськими союзниками – Палау, Тувалу і Маршаловими Островами.

Спеціальний посланник Китаю до островів Тихого океану, Цянь Бо, у п’ятницю різко відреагував на згадку про Тайвань у комюніке, заявивши, що це “мабуть, помилка”. Як повідомили Australian Broadcasting Corporation і Nikkei, Цянь активно лобіював протягом тижня, щоб Тайвань був виключений із офіційних заходів форуму.

Речник Міністерства закордонних справ Китаю Лінь Цзянь під час регулярного брифінгу в Пекіні у п’ятницю зазначив, що “будь-які спроби тайванської влади підвищити свою присутність на форумі можуть бути лише самообманом”.

Союзники Тайваню в Тихоокеанському регіоні скоротилися в останні роки через збільшення пропозицій Китаю щодо фінансування розвитку. Науру змінив свої дипломатичні зв’язки з Тайваню на Пекін у січні, а Кирибаті та Соломонові Острови, які тепер приймають китайських поліцейських, перейшли на підтримку Китаю в 2019 році.

  • 20 серпня Тайвань провів ракетні навчання, що імітують перехоплення ворожих винищувачів і боєприпасів. Острів прагне підвищити “бойову ефективність” проти все більш напористого Китаю.
  • Нещодавно Міністерство оборони Тайваню повідомило про високу військову активність Китаю навколо острова. Протягом минулої доби військові зафіксували 66 бойових літаків і 7 кораблів китайської армії, які проводили патрулювання та маневри.

Протягом дня, 14 вересня, російські війська здійснили 76 обстрілів прикордонних територій і населених пунктів Сумської області, внаслідок чого є поранені.

Станом на 22:00 в суботу, 14 вересня, за поточну добу по всій лінії фронту відбулося 131 бойове зіткнення. 23 боєзіткнення досі тривають.

Півтора року тому я відвідувала родича в одній з місцевих лікарень. І побачила картину, як…

Троє аналітиків вважають, що варіанти заходів Володимира Путіна, у відповідь якщо Захід дозволить Україні використовувати свої ракети великої дальності для удару по Росії, можуть включати удари по британським військовим активам поблизу РФ або, в крайньому разі, проведення ядерних випробувань.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що зустрінеться з президентом США Джо Байденом “цього місяця”, щоб представити йому свій “план перемоги” щодо того, як завершити війну.