Літо 2023 року було лише попередженням: вчені попередили про зростання кількості стихійних лих у майбутньому
Джерело: Politico
Низка рекордних стихійних лих, які вирували цього літа по всій планеті є лише “вікном у майбутнє”, попередили фахівці.
Літо 2023 року стало літом екстремальних ситуацій, що руйнують норму — температура, яку не пригадують жителі, катастрофічні повені від Пекіна до Вермонту, задушливі лісові пожежі та кліматичні рекорди, що вирують на всіх континентах.
Для вчених, які вивчають потепління на планеті, цей сезон спекотних смертей, тротуарів, що викликають опіки, і тропічних циклонів від узбережжя до узбережжя є лише ознакою майбутнього хаосу, оскільки люди продовжують викидати парникові гази в атмосферу.
Екстремальні погодні умови коштують дорого, смертельно небезпечні та, ймовірно, настають усе швидше й швидше. Проте, ще більше викликає занепокоєння те, що вони більше не будуть несподіваними.
“У кліматі Землі не відбувається “дивного” прискорення. Відбувається очікуване прискорення”, — сказав Ной Діффенбо, науковець зі Стенфордського університету.
Відповідно до останнього звіту NOAA, ці наслідки проникли в куточки повсякденного життя людини, коштуючи США десятки мільярдів доларів вже цього сезону.
Країна пережила більше стихійних лих зі збитками на загальну суму щонайменше 1 мільярд доларів, ніж у будь-який інший рік відтоді, як NOAA вперше почало стежити за стихійними лихами у 1980 році.
“Дуже рідкісні речі трапляються частіше. Відбуваються безпрецедентні речі, що само по собі є знаком”, — сказав Еріх Фішер, дослідник Швейцарського федерального технологічного інституту, який спеціалізується на екстремальних кліматичних і погодних умовах.
Драма цього літа включала спалах полум’я в Канаді під час найгіршого сезону лісових пожеж, коли на сьогодні згоріло близько 15 мільйонів гектарів землі. Східна Канада, яка зазвичай є більш помірною та менш спекотною, ніж західні провінції, взяла на себе основний тягар пожеж після аномально гарячої сухої весни.
Північно-східні Сполучені Штати відчули рідкісний смак лісової пожежі, коли дим плив на південь над східним узбережжям, а Нью-Йорк і Вашингтон пережили найгіршу якість повітря в історії.
У США також спалахнули найстрашніші лісові пожежі принаймні за століття — не в Каліфорнії, а на Гаваях, де пожежа охопила історичне місто Лахайна на Мауї, витіснивши тисячі та вбивши понад 100 осіб.
По той бік Атлантики в Греції вирували лісовими пожежі, які стали найбільшими, які коли-небудь реєструвалися в Європі.
Проливні дощі, що тривали кілька тижнів, спричинили катастрофічні повені в Пекіні, внаслідок чого загинули десятки осіб. За даними Пекінського метеорологічного бюро, у китайському місті за лічені дні випало майже 762 мм опадів, що є найсильнішим за останні 140 років.
Смертоносні повені та руйнівні зсуви забрали життя десятків осіб під час рекордних мусонних дощів, які обрушилися на північ Індії.
Східна Африка все ще бореться з лещатами багаторічної посухи, найгіршої принаймні за 40 років. Недавнє дослідження показало, що “виняткова подія”, ймовірно, була б взагалі неможливою без впливу кліматичних змін, спричинених діями людини.
Тропічні циклони вразили обидва узбережжя США. Тропічний шторм Хіларі перемістився в Каліфорнію після того, як досягнув північної Мексики, ставши першим названим штормом, який обрушився на штат за 26 років. Менш ніж через два тижні ураган Ідалія обрушився на західне узбережжя Флориди як шторм категорії 3 після швидкого посилення в рекордно теплих водах Перської затоки.
Все літо велика частина світу знаходилась під жахливою спекою.
Глобальна температура океану досягла найвищого рівня за всю історію спостережень. Липень став найспекотнішим місяцем Землі в історії, а в усьому світі з’явилися нові температурні рекорди.
У Тунісі зафіксували рекордну температуру +49 градусів. У Пекіні вперше в історії спостерігалося 27 днів поспіль вище +35 градусів. У США у Долині Смерті зафіксували найспекотнішу опівнічну температуру в світі – +49 градусів .
А у Феніксі, найспекотнішому місті США, температура 31 день поспіль перевищувала +43 градуси. Лікарі повідомили про тривожне зростання кількості пацієнтів, які отримали опіки третього ступеня від асфальту та тротуару, тоді як округ Марікопа підтвердив десятки смертельних випадків, пов’язаних із спекою цього літа.
Навіть південна півкуля в розпал зими не уникла спеки. В Австралії були побиті десятки місцевих температурних рекордів під час не по сезону теплого липня. А в Південній Америці були одні з найтепліших зимових температур за всю історію.
“Південна Америка переживає одну з екстремальних подій, які коли-небудь бачив світ. Ця подія переписує всі кліматичні книги”, — написав у Twitter історик клімату Максиміліано Еррера, коли розгорталася хвиля спеки.
Руйнування кліматичних рекордів є питанням простої статистики, сказав Діффенбауг, дослідник Стенфордського університету.
У колишньому доіндустріальному кліматі Землі — до того, як люди почали масово спалювати викопне паливо — найбільш екстремальні погодні явища були винятковими.
Але в міру потепління клімату ці крайнощі більше не є винятковими.
Тим часом починають з’являтися нові викиди. Рекордні події відбуваються все частіше, і починають вражати небачені раніше катастрофи.
Згодом деякі місця можуть назавжди перейти в абсолютно новий кліматичний діапазон, сказав Діффенбо. При потеплінні на пару градусів, дослідження показують, що деякі частини земної кулі можуть перейти до нового клімату , в якому навіть найхолодніше літо, яке вони переживають, буде спекотнішим, ніж найспекотніше літо, скажімо, другої половини 20-го століття.
Навіть без впливу кліматичних змін, спричинених діяльністю людини, планета є безладним, галасливим місцем із багатьма природними підйомами та падіннями погоди. Іноді рекордні події відбуваються просто випадково.
Збільшення кліматичних катастроф не є несподіванкою для вчених. Кліматичні моделі десятиліттями передбачали, що екстремальні погодні явища погіршаться в міру потепління планети.
Але передбачення окремих подій у певних місцях — з достатньою кількістю часу для людських спільнот, щоб підготуватися до них — це інша історія. Кліматичні моделі, які часто зосереджені на довгострокових глобальних закономірностях, не підходять для створення детальних прогнозів щодо унікальних катастроф.
Тут на допомогу приходять моделі погоди. Вони можуть створювати точні прогнози приблизно на два тижні наперед. Вони надали короткочасні попередження про всі види приголомшливих екстремальних ситуацій за останні роки, включаючи багато подій цього літа. Ці прогнози дають офіційним особам кілька днів, щоб попередити громадськість, дати поради та закликати до евакуації, якщо це необхідно.
Але вчені мріють про те, щоб одного дня мати все це: моделі, які можуть передбачати окремі екстремуми за місяці чи навіть роки заздалегідь. Це дасть політикам час не лише попередити громадськість, але й розробити детальні плани реагування та створити стійку інфраструктуру, необхідну для захисту своїх громад.
Можливо, одного разу це стане можливим, сказав Фішер.
“Завдання насправді полягає в тому, що ми намагаємося спробувати оцінити те, чого ми не спостерігали”, — сказав він.
У недавньому дослідженні Фішер і його колеги досліджували питання про те, чи могла б наука передбачити безпрецедентну хвилю спеки на північному заході Тихого океану 2021 року, яка вбила понад 150 осіб.
“Висновок з моєї статті був так, в принципі, це можливо. Але це дуже складна справа”, — сказав Фішер.
Оскільки вчені працюють над покращенням своїх прогнозів, експерти кажуть, що суспільство має підготуватися до майбутнього, наповненого раніше немислимими крайнощами.
Це означає, що громади повинні вжити заходів для виявлення та захисту своїх найбільш вразливих груп населення, сказала Крісті Ебі, експертка зі зміни клімату та громадського здоров’я з Університету Вашингтона. Різноманітність факторів, зокрема рівень доходу, доступ до ресурсів, вплив забруднення та інших небезпек для навколишнього середовища, може зробити деякі громади більш чутливими до впливу екстремальної спеки та інших кліматичних катастроф, ніж інші.
За її словами, громади також повинні розробити детальні плани дій у надзвичайних ситуаціях і розробити системи раннього попередження. Це особливо важливо, коли мова йде про сильну спеку.
Рекордні події останніх років допомогли висвітлити сильну спеку як смертельне кліматичне лихо, таке ж грізне, як лісові пожежі, повені чи урагани. Спека – головний вбивця, пов’язаний із погодою, у США, і дослідження показують, що вона, ймовірно, сприяє тисячам надлишкових смертей щороку.
- Глобальне потепління, зафіксоване у водах Світового океану, спричиняє зменшення рівня розчиненого кисню, що є смертельним для деяких риб.
- В Антарктиді – через глобальне потепління і рекордно низький рівень льоду – загинули тисячі пташенят імператорських пінгвінів.
- Поверхня Землі може нагрітися додатково на три градуси за Цельсієм через нинішні темпи викидів парникових газів. Через підвищення температури 90% гірськолижних курортів Європи зазнають критичної нестачі природного снігу, зокрема й у Карпатах.
Дослідження показало, що пари, які активно діляться закоханими селфі в соцмережах, можуть бути менш щасливими, ніж ті, хто не так активно це робить.
У 12-й бригаді НГУ “Азов” прокоментували створення власної окремої служби супроводу бійців після реакції Патронатної служби “Янголи Азову”.
Дослідники виявили, що ящірки, а саме аноліс водяний, занурюються у воду, щоб уникнути своїх хижаків, та виживають, дихаючи через міхур, який утворюється в їхніх ніздрях.
Психолог з Мельбурна, Джонатан Уокер, розпочав стосунки з молодою клієнткою, коли вона була вразливою, поселив її у квартирі матері та розкривав їй конфіденційну інформацію про інших клієнтів.
За інформацією ЗМІ Володимир Зеленський очікує, що президент США Джо Байден офіційно запросить Україну стати членом НАТО до кінця своєї каденції, тобто – до кінця року.