«Лукойл» запросив допомогу з бюджету через обвал російської нафти

Джерело: TMT

Обвал цін на російську нафту, котра нині торгується зі знижкою майже 50% від світових котирувань, змусив найбільшу приватну нафтову компанію Росії звернутися до уряду по допомогу.

Підсанкційний “Лукойл” просить Міністерство енергетики РФ змінити порядок оподаткування, щоб отримувати виплати з федерального бюджету, мовиться у листу компанії до уряду.

Як зазначають джерела, “Лукойл” просить змінити формулу демпферного механізму, запровадженого у 2018 році для стабілізації цін на бензин. Зараз за демпфером держава доплачує нафтовикам із казни, якщо внутрішні ціни на пальне нижчі за світові. Якщо ж ситуація зворотна, з компаній стягується додатковий податок.

Через те, що знижки на російську нафту перевищили 20 доларів за барель, нафтовим компаніям доведеться сплатити в бюджет по демпферу 13 млрд рублів у грудні. “Лукойл” пропонує обмежити враховувану при оподаткуванні знижку на рівні 10–15 доларів за барель, щоб нафтовики нічого не платили, а навпаки — могли отримувати кошти з бюджету.

Нафтова галузь занепокоєна зростанням дисконту російської Urals до Brent, через що виплати по демпферу перейшли “у від’ємну зону”, зазначили у листі. Минулого року російський бюджет виплатив нафтовикам 881 млрд рублів у межах цього механізму, тоді як роком раніше — 1,8 трлн рублів. Тепер же через низьку ціну Urals нафтовим компаніям доведеться перерахувати до казни 47 млрд рублів по демпферу у грудні–січні Це вдарить по фінансах нафтових компаній, які вже постали перед різким падінням прибутків.

Так, “Лукойл” за результатами першого півріччя 2025 року втратив половину прибутку — він становив 287 млрд рублів проти 590 млрд роком раніше. “Роснефть”, яка займає перше місце за обсягами видобутку та експорту, повідомила про трикратне падіння прибутку за січень–вересень — до 277 млрд рублів.

Водночас зима принесла нові проблеми нафтовикам, оскільки середня ціна Urals у грудні впала до 39 доларів, у січні — до 35–37 доларів, найнижчого рівня з пандемії, коли глобальний ринок “чорного золота” переживав безпрецедентний обвал.

Раніше Міністерство фінансів США продовжило дію спеціальної ліцензії, яка тимчасово виводить закордонні автозаправні станції (АЗС) російської компанії “Лукойл” з-під санкційних обмежень. Документ матиме чинність до кінця квітня 2026 року.

  • Україна синхронізувала санкції зі Сполученими Штатами і запровадила обмеження проти “Роснєфті” та її підприємств, а також компаній із групи “Лукойл”.
  • З 21 листопада Литовська залізниця (LTG) зупинила транзит нафтопродуктів з Росії до Калінінграда, через санкційний режим щодо російської компанії “Лукойлу” та пов’язаних із нею фірм.
  • Фінський оператор Teboil, який належить російському “Лукойлу”, готується поетапно закрити усі свої 430 АЗС через вичерпання запасів пального на тлі санкцій США проти материнської компанії.

За даними синоптиків у вівторок, 23 червня, у низці областей очікуються опади.

Держсекретар США Марко Рубіо розпочинає поїздку до ОАЕ, Кувейту та Бахрейну на тлі переговорів Вашингтона з Тегераном щодо завершення війни на Близькому Сході. Однією з головних тем стане безпечний і вільний транзит через Ормузьку протоку.

Військові М’янми відповідальні за загибель щонайменше 702 цивільних протягом шести місяців виборчого періоду. Новий звіт ООН описує різке погіршення ситуації з правами людини в М’янмі на тлі контрольованих військовими виборів. Найбільшим джерелом руйнувань і жертв, за оцінкою організації, залишаються авіаудари.

Федеральний суд у Вашингтоні заблокував адміністрації Дональда Трампа використання оновленої імміграційної бази SAVE для перевірки виборчих списків штатів. Правозахисники попереджали, що така система може помилково позбавити права голосу законних виборців.

Верховний суд Іспанії засудив колишнього міністра транспорту Хосе Луїса Абалоса до 24 років ув’язнення у справі про корупцію під час закупівлі масок у пандемію COVID-19. Його колишній помічник Кольдо Гарсія отримав 19 років.