Литва підтримала план подвоєння військової допомоги Україні з боку ЄС
Джерело:Reuters
Литва підтримала пропозицію Європейського Союзу щодо виділення Україні до 40 млрд євро військової допомоги у 2025 році та наполягає на стабільному фінансуванні у майбутньому, щоб запобігти новому російському вторгненню.
Як зауважив міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс, така сума дасть Україні змогу зберегти боєздатність своїх Збройних сил та забезпечити стримування агресора. “Якщо ми зможемо підтримувати цей рівень допомоги протягом тривалого часу, це дозволить українцям утримувати свої збройні сили на поточному рівні”, – сказав він у коментарі Reuters.
Якщо ми зможемо підтримувати цей рівень допомоги… протягом більш тривалого проміжку часу, це буде сума, яка дозволить українцям утримувати свої Збройні сили на рівні нинішньої чисельності, — пояснив Будріс Reuters у неділю.
Міністр зробив заяву напередодні зустрічі глав МЗС ЄС у Брюсселі, де обговорюватимуть ініціативу, висунуту Європейською дипломатичною службою під головуванням прем’єр-міністерки Естонії Кая Каллас.
Згідно з документом, який бачив Reuters, ЄС розглядає можливість подвоєння військової підтримки України до €40 млрд. Деякі країни союзу поставилися до ініціативи обережно, однак, Литва наголошує, що підтримка України має бути довгостроковою і не залежати від переговорів.
Збройні сили України залишаються головним стримуючим фактором для того, щоб росіяни не повернулися, – наголосив Будріс.
Литва залишається одним із найбільш відданих союзників України та однією з європейських країн із найвищими витратами на оборону. У 2024 році вона витратила на оборону 2,85% ВВП, що перевищує мінімальний стандарт НАТО (2%). З 2026 до 2030 року країна планує підняти показник до 5-6%.
Зустріч міністрів закордонних справ ЄС відбудеться на тлі невизначеності щодо подальшої військової підтримки України з боку США та переговорів між Вашингтоном і Москвою. Зауважимо, Україну запросили на засідання Ради ЄС із закордонних справ 17 березня, підтвердив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.
Раніше стало відомо, що Дипломатична служба Євросоюзу пропонує виділити цьогоріч Україні 40 млрд євро військової допомоги. У цьому ж документі – який є оновленою версією попередньої пропозиції – мовиться, що кожна країна ЄС, котра бере участь у наданні допомоги, повинна робити свій внесок відповідно до своїх економічних можливостей.
- У Литві завершили збір коштів на закупівлю дронів для України. Загалом вдалося зібрати понад 5,6 мільйона євро.
- Литва передала Україні новий пакет військової допомоги вартістю 80 мільйонів євро.
- Уряд Литви спрямує майже 32 мільйони євро на підтримку освіти українців, які залишили країну через війну. Виділені кошти розподілять між студентами та школярами, повідомляє LRT.
- 19 лютого глава Литви Гітанас Науседа закликав союзників до рішучих дій для підтримки України та зміцнення безпеки Європи.
Європейський Союз та Програма розвитку ООН в Україні завершили проєкт EU4UASchools: Build Back Better, спрямований на відновлення освітньої інфраструктури у постраждалих від війни регіонах.
Рада Європейського союзу підготувала новий санкційний регламент, в якому Росію вперше офіційно звинуватять у застосуванні сльозогінного газу CS на фронті в Україні.
Попри низку атак дронів на Москву та посилені чутки про можливі удари по Червоній площі під час військового параду на 9 травня, українські посадовці відкидають ймовірність ударів.
У Сумах зросла кількість загиблих внаслідок російського ракетного удару по передмістю у вівторок. У лікарні померли хлопчик та чоловік.
Європейська комісія запропонувала додати до 17-го пакету санкцій проти Росії понад 50 осіб та більш як 100 суден, пов’язаних із “тіньовим флотом” Москви, підтвердили дипломати ЄС.