Медведчук хоче через Верховний Суд повернути громадянство, мандат та зняти санкції
Джерело: Hromadske
Депутат від забороненої ОПЗЖ і кум російського президента Володимира Путіна Віктор Медведчук, що стикається з обвинуваченнями у державній зраді в Україні, звертається до українських судів. Він вимагає, аби йому повернули громадянство, депутатський мандат та скасували санкції РНБО.
Медведчук на сьогодні проживає в Москві, де заснував “політичний рух” під назвою “Друга Україна”. Його члени повторюють або розповсюджують меседжі російської пропаганди.
Медведчук звинувачує Україну у небажанні завершення війни, стверджуючи, що українська влада постійно заявляє про відсутність потреби в мирі, а лише в більшій кількості зброї та грошей.
Медведчука разом з іншими депутатами від забороненої “Опозиційної платформи — За життя” Тараса Козака, Рената Кузьміна та Андрія Деркача позбавили громадянства 10 січня 2023 року указом президента Володимира Зеленського. Рішення було прийняте на підставі матеріалів, підготовлених Службою безпеки України та Державною міграційною службою України.
Відповідно до Конституції, при позбавленні громадянства припиняються депутатські повноваження, тому наступного дня Рада позбавила всіх цих парламентарів їхніх мандатів.
Вже через місяць, 20 лютого 2023 року, Віктор Медведчук звернувся до Верховного Суду, вимагаючи повернути йому та його колишнім колегам громадянство України. Медведчук стверджував, що указ президента про позбавлення його громадянства був “незаконним, безпідставним, самовільним та порушував норми Конституції України”.
У березні 2023 року Верховний Суд прийняв позовну заяву та розпочав провадження у справі, яке продовжується до цього часу.
За даними Верховного Суду, Медведчук спочатку подав позов до президента України Володимира Зеленського, пізніше до Служби безпеки України та Державної міграційної служби залучилися треті сторони.
Цьогоріч, 25 січня 2024 року, СБУ подала клопотання про закриття справи, назвавши позов Медведчука штучним.
Згідно з внутрішніми джерелами журналістів, найбільш імовірно, СБУ апелювала до наявності у Медведчука російського паспорта, як доказу його несприйняття України, а також до його відправлення до Росії в рамках обміну військовополоненими, що підтверджує його статус військовополоненого з боку Російської Федерації.
Служба безпеки додала, що вже 5 вересня 2023 року вони надали суду письмові пояснення, які мали “відповідні та допустимі докази” для позбавлення громадянства Медведчука.
Однак 25 січня 2024 року Верховний Суд відмовив Службі безпеки України в її клопотанні про закриття справи. Замість цього на тому ж засіданні суд відмовився відправити СБУ копії матеріалів про втрату громадянства України Віктором Медведчуком.
Ще Медведчук також прагне повернути собі депутатський мандат та позбутися економічних санкцій, накладених РНБО у 2021 році. Його представники також звернулися до Верховного Суду з позовами щодо цих питань.
- Комітет з прав людини Верховної Ради підтримав законопроєкт, який стосується множинного громадянства, внесений президентом України Володимиром Зеленським.
4 лютого представники Європейської комісії, Європейської служби зовнішніх справ, Ради Європи, України та 37 держав погодили головні параметри для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 лютого. З початку доби відбулося 80 бойових зіткнень. Найгарячішою була ситуація на Покровському, Торецькому напрямках та на Курщині.
Верховна представниця Євросоюзу з закордонних справ Кая Каллас заявила, що трибунал для лідера РФ Володимира Путіна працюватиме, навіть якщо президент США Дональд Трамп досягне мирних переговорів з господарем Кремля щодо України.
Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю Пірсу Моргану розповів про втрати під час повномасштабної війни з Росією та оцінив реальність повернення всіх окупованих ворогом територій.
Російський опозиційний політик Михайло Ходорковський та підприємець Борис Зімін допоможуть російськомовним медійним, правозахисним, аналітичним та гуманітарним проєктам, які працюють в Україні, і залишилися без фінансування від Держдепу США.