Меркель заявила, що перешкоджала вступу Україні в НАТО, аби захистити країни-члени Альянсу

Джерело: Die Zeit

Ексканцлерка Німеччини Ангела Меркель заявила, чому під час саміту НАТО в Бухаресті 2008 року виступила проти надання Україні та Грузії Плану дій щодо членства (ПДЧ). За її словами, це рішення було ухвалене з міркувань безпеки для самого Альянсу.

“Я розумію бажання країн Центральної та Східної Європи якомога швидше стати членами НАТО. Але прийняття нового члена має принести більше безпеки не тільки їм, а й НАТО”, – сказала вона.

Серед причин блокування вступу України вона назвала базування російського Чорноморського флоту в Криму, що створювало унікальні ризики через взаємозв’язок з російськими військовими структурами.

Колишня канцлерка зазначила, що у 2008 році підтримка вступу до НАТО серед українського населення була низькою. Вона також висловила сумнів, що надання ПДЧ змогло б захистити Україну чи Грузію від агресії Росії.

“Я вважала ілюзією припущення, що статус ПДЧ захистив би Україну і Грузію від агресії Путіна, що цей статус мав би стримувальний ефект. Чи можна було припустити, що країни-члени НАТО відповіли б у військовий спосіб, втрутившись військами? І чи могла я, як канцлерка, отримати підтримку в Бундестазі для такого мандата?” – заявила Меркель.

Вона також додала, що рішення не надавати Україні та Грузії ПДЧ стало розчаруванням для цих країн. Водночас Меркель визнала, що навіть обіцянка майбутнього членства України в НАТО була сприйнята Путіним як загроза.

Данія офіційно оголосила 26-й пакет військової допомоги Україні на понад 560 млн євро. Пакет фінансується в межах військової підтримки Українського фонду та з Європейського фонду миру (EPF) і розрахований на 2025-2028 роки. 

Президент Фінляндії Александр Стубб заявив, що американський лідер Дональд Трамп втрачає терпіння щодо глави РФ Володимира Путіна. 

З тимчасово окупованої території України вдалося повернути 15-річного хлопця до його батька після понад трирічної розлуки.

18 травня міністр оборони Рустем Умєров взяв участь у засіданні Ради Координаційного штабу з питань військовополонених. Ключова тема – обмін у форматі 1000 на 1000.

Американський стратегічний розвідувальний безпілотник RQ-4B Global Hawk здійснив перший за рік політ у районі Чорного моря. Як свідчать авіаційного трекінг-сервісу Flightradar24, апарат Forte10 вилетів з авіабази ВМС НАТО Сігонелла на Сицилії і провів розвідку неподалік румунського узбережжя.