Мешканці східної Європи активно купують домівки на заході континенту через війну в Україні

Джерело: CNN

Мешканці східної частини Європи – зокрема поляки та естонці – активно купують житло у західній частині континенту. Причина – повномасштабна російсько-українська війна.

Телефон агентки з нерухомості з 25-річним стажем Агнес Марциняк-Костржевої не припиняє дзвонити. Вона допомагає полякам купувати будинки в Іспанії. За словами Агнес, останні місяці були дня неї “справді божевільні”.

Є низка причин, чому мешканці країн східної Європи готові до переїздів, та кілька рієлторів розповіли CNN, що їхні клієнти найчастіше називають одну причину – російсько-українська війна та побоювання, що конфлікт пошириться на їх територію.

“Я пережила дві хвилі стрімкого зростання інтересу до купівлі нерухомості. Перша – у лютому 2022 року, одразу після початку війни. Друга – з лютого 2024 року”, – сказала Агнес.

Останніми тижнями настрій східноєвропейців погіршився через переваги Росії на полі бою та масовані удари по енергосистемі України. Цього тижня президент України Володимир Зеленський попередив, що без допомоги США Україна “програє війну”.

Коментарі Західних діячів також викликають хвилювання. Експрезидент США Дональд Трамп заявив, що у випадку повернення у Білий дім США не захищатимуть від атак РФ членів НАТО, які “недостатньо” вкладають в Альянс. Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск нещодавно заявив, що Європа у “передвоєнній епосі”.

“Після заяви Трампа та інтерв’ю Туска ми отримали дзвінки – я навіть не знаю, скільки – від людей, які запитували, чи можуть вони приїхати і купати нерухомість протягом трьох днів і скільки часу займе процедура, щоб отримати ключі”, – сказала польська рієлторка.

За даними польського видання Bizblog, у 2023 році в Іспанії купили нерухомість рекордна кількість поляків, перевищивши попередній рекорд, встановлений у 2022 році.

Нотаріуска Марія Руїс Лопес сказала, що попит на житло в Іспанії “неймовірно зростає” від початку 2024 року.

“Дуже часто наші клієнти говорять нам, що вони купують нерухомість через те, що вони бояться війни, вони бояться Росії, тому вони хотіли б мати місце, у яке, зрештою, могли б швидко виїхати, якщо буде така потреба”, – додала вона.

Дехто купує житло у паніці. Зо словами Лопес, один поляк минулого місця купив нерухомість в Іспанії через страх мобілізації до армії.

Агнес також розповіла, що одна з клієнток купила житло в Іспанії та попросила здати його в оренду з умовою, що у випадку необхідності вони швидко зможуть виселити орендарів та переїхати туди. Коли рієлторка пояснила, що швидко виселити орендаря неможливо, власниця житла відповіла, що не здаватиме його в оренду.

70-річний польський пенсіонер Веслав розповів, що війну у Польщі він вважає малоймовірною подією, проте все одно вирішив підстрахуватись і придбав житло в Іспанії.

“Коли я почув розповіді про українців, які були змушені залишити свою країну протягом години, забравши з собою все своє майно, я тоді зрозумів, що все моє майно у Польщі”, — сказав Веслав.

Він досі живе у Варшаві, але купив невелику нерухомість в Андалусії, на півдні Іспанії.

“Поштовхом насправді стала війна в Україні”, – пояснив він.

Але більшість купує лише для душевного спокою – резервний план для тих, хто достатньо заможний, щоб дозволити собі його.

Інший польський покупець, який побажав залишитися анонімним, сказав, що війна стала “безумовно головною причиною швидкого прийняття рішення про покупку”. Батько двох дітей, він сказав, що найголовніше для нього та його дружини “це те, що ми знаємо, що у нас є другий дім, якщо він нам знадобиться. Це дає нам чудове відчуття комфорту”.

Але не тільки поляки купують нерухомість інших країнах Європи. Лівія Іллак 20 років продає елітну іспанську нерухомість клієнтам зі своєї батьківщини – Естонії. Цьогоріч вона отримала рекордну кількість запитів. Більшість клієнтів шукають недорогу нерухомість.

“Три місяці тому мені почали надходити запити на дійсно маленькі квартири, оскільки люди в Естонії не хочуть тримати всі яйця в одному кошику. Вони просто хочуть отримати щось тут, тому що, якщо ситуація стане серйознішою, їм буде куди переїхати”, – сказала вона.

Іллак додала, що Естонія є членом НАТО, однак чимало громадян дійсно сильно налякані. Вона додала, що цьогоріч до неї за допомогою у купівлі житла також звертались литовці.

З моменту, коли російські війська почали масово застосовувати ударні дрони “Шахед”, кожна українська ніч походить на випробування. Виготовлені за іранськими кресленнями і модифіковані в Росії, ці безпілотники стали головним знаряддям терору проти цивільного населення.

 Боронячи Україну, на фронті загинув заступник командира 110 окремої механізованої бригади Дмитро Романюк.

2 липня внаслідок вибуху поблизу Житомира загинули щонайменше дві особи. Глава Житомирської обласної військової адміністрації Віталій Бунечко повідомив деталі інциденту, зазначивши, що у населеному пункті десятки знищених будівель та багато постраждалих, зокрема діти.

1 липня журналіста Максима Коцюбинського доправили до відділку поліції в Києві вже після того, як він відзняв матеріал про те, що міністерка юстиції Ольга Стефанішина користується квартирою, котру не вказала у декларації.

У Держдепі заперечили призупинення військової допомоги Україні. Речниця Державного департаменту США Теммі Брюс наголосила, що рішення Вашингтона не означає повне припинення військової допомоги Україні.