Мільйонні підряди на відбудову зруйнованих окупантами будівель отримали компанії, які підробляли документи й завищували ціни – розслідування Bihus.Info
Джерело: Bihus.Info.
Розслідувачі Bihus.Info встановили, що компанії, які підробляли документи та завищували ціни, отримали мільйонні контракти на відбудову зруйнованих російськими загарбниками будівель у Київській області і на реконструкцію гуртожитку для родин з Маріуполя у Дніпрі.
Однією з таких компаній виявилася фірма “Архстройтехнадзор”, що була створена в Маріуполі і займалася локальними підрядами, які здебільшого стосувалися облаштування зупиночних павільйонів.
Останнє замовлення компанія отримала у грудні 2021 року. А у лютому 2022 року фірму “Архстройтехнадзор” очолив Богдан Ковпак. Раніше він працював інженером на “Азовсталі”. А у власних соцмережах публікував спільне фото з Ростиславом Шурмою – на той момент керівником “Запоріжсталі”, який нині працює заступником керівника Офісу президента і опікується питаннями відбудови.
Однак вже влітку 2022 року маріупольська компанія почала отримувати великі підряди від Київської обласної держадміністрації на ремонти і відновлення пошкоджених загарбниками будинків і навчальних закладів. Все це відбувалося без проведення тендерів – напряму.
Відтак, за даними розслідувачів, за липень-серпень компанія “Архстройтехнадзор” отримала замовлень на більш ніж 15 мільйонів гривень.
Фірма розпочала відновлювальні роботи відразу в декількох місцях: у Вишгородському, Фастівському, Бучанському, і у Броварському районах.
Вже наприкінці 2022 року сума замовлень від Київської обласної держадміністрації сягнула понад 30 мільйонів. Натомість замовлення були й на відновлення Ірпеня.
Однак на сайті “Прозорро” не по всім підрядам “Архстройтехнадзору” опубліковані навіть договори. Натомість оприлюднені файли зіпсовані сканером, які містять лише загальну калькуляцію, з якої важко зрозуміти які роботи фірма мала б виконати і що конкретно придбати для виконання цих робіт.
В той самий час фірма отримує ще більше замовлення – на реконструкцію гуртожитку для родин з Маріуполя у Дніпрі. Вартість цього замовлення – близько 35 мільйонів гривень.
У цьому випадку формально тендер було проведено. Однак є нюанс – “Архстройтехнадзор” був єдиним учасником, тому саме ця фірма отримала замовлення.
Ще одним важливим моментом є те, що до загального переліку тендерних документів компанія прикріпила і файл зі списком своїх співробітників та підтвердженням того, що всі вони є кваліфікованими і можуть виконувати необхідний тип робіт.
Однак, за інформацією розслідувачів, левова частка людей в цьому списку – вигадані персонажі. Комусь дописали зайву цифру в ІПН, частини людей з вказаними ПІБ взагалі ніколи не існувало, в когось ІПН відповідав людям віком у 95 років.
У листопаді 2022 року у “Архстройтехнадзору” раптово змінився власник – ним став чоловік, останньою відомою адресою реєстрації якого виявилася Бучанська виправна колонія. За даними журналістів, він раніше мав численні проблеми з законом.
Директором же продовжив бути Богдан Ковпак. Вже навесні 2023 року Ковпак покинув компанію, а вона перестала отримувати замовлення.
Право завершити відновлювальні роботи в гуртожитку для мешканців Маріуполя після “Архстройтехнадзору” маріупольські комунальники передали іншій фірмі – “Будівельні традиції”. Як виявилося, підприємство раніше нічим не займалося, але незадовго до отримання підряду директоркою і власницею “Будівельних традицій” стала матір Богдана Ковпака.
Окрім 9 мільйонів на роботи в гуртожитку, фірма також отримала і кілька великих підрядів в Києві. Однак і ця компанія “Будівельні традиції” також вигадала частину своїх співробітників, а також за дуже завищеними цінами продали для гуртожитку ряд товарів, які перед цим ймовірно закупив “Архстройтехнадзор”.
Своєю чергою, в маріупольській мерії визнали, що компанію “Архстройтехнадзор” знають і давно з нею співпрацюють. Втім, спростували що якось впливали на отримання фірмою підрядів.
Богдан Ковпак заявив журналістам, що до будівництва і ремонтів нині взагалі не є причетним.
- Розслідувачі Bihus.Info заявили, що компанія “Монблан” працює на тимчасово окупованих територіях та продає пальне росіянам. Фірма належить українському спортсмену Сергію Бубці, його брату Василю та раніше матері Валентині, яка вже не фігурує в документах.
26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.
Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.
Біотехнологічна компанія Colossal Biosciences зі США оголосила про намір повернути до життя гігантського моа – безкрилого птаха з Нової Зеландії, який зник через кілька століть після прибуття перших людей на острови. Висота цього птаха сягала трьох метрів, а задніми лапами він міг завдати серйозного удару.
У селі Першотравневе Зміївської громади дерево впало на 56-річну жінку – від отриманих травм вона загинула на місці. У самому Харкові троє осіб постраждали внаслідок обвалення даху приватного будинку в Салтівському районі. Їм надають медичну допомогу.
Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.