«Мільярди гривень витрачаються не на першочергові потреби»: в Одесі продовжуються акції протесту

З понеділка, 28 серпня, в Одесі тривають так звані “одиночні пікети” через витрату коштів з міського бюджету. Все почалося з того, як Одеська міська рада вирішила виділити 106 млн грн на ремонт Київського районного суду, що обурило містян. Вони заявляли, що ці кошти краще б скерували на допомогу Збройним силам України, а вже потім відновлювати суди та направляти кошти на нецільові витрати. 

Засновницею руху стала глава одеського благодійного фонду “Корпорація монстрів” Катерина Ножевнікова, яка закликала містян долучитися до пікету. У перший день прийшло кілька десятків людей, а вже сьогодні, 31 серпня – близько сотні.

Більшість людей тримали у руках плакати з написами “ЗСУ в першу чергу”, “Гроші – на захист наших захисників”, “Я купую автівки, дрони й турнікети для ЗСУ, а повинні ви”, “Коли ви вже нажеретесь?” та багато інших. 

Фото: Букви

Утім, як зауважила Ножевнікова, справа навіть не у тому, що Одеська міська рада виділила гроші на ремонт суду, а в систематичних діях влади. Йдеться не тільки про Одещину.

“Але в нас немає іншого зараз, як виходити і намагатися припинити те, що коїться. Справа не в тому бісовому суді, а у тому, що по всій країні кожного дня мільярди гривень витрачаються не на першочергові потреби”, – заявляла під час пікету глава БФ. 

Вона закликала містян долучитися до захисту військових зараз, як вони це зробили 24 лютого 2022 року.

Передумови

Як раніше писали Букви, в Одесі оголошували тендер на ремонт Київського райсуду за 106 мільйонів гривень, що спровокувало пікет. Утім, того ж дня місцеві депутати підвищили вартість робіт до 112 млн грн.

Фото: Prozorro

З боку міської влади виступав віцемер Олександр Філатов. За його словами, зараз планують виділити 10 млн грн, але все одно у результаті депутати голосуватимуть за виділення і решти суми. У міській раді пояснювали необхідність проведення робіт тим, що у суді велика навантаженість.

Під час самих пікетів чиновники до містян на діалог не виходили. Зокрема 31 серпня, коли громадяни стояли понад годину під міськрадою, – з ними ніхто не спілкувався. 

Заклик глави БФ до вищого керівництва країни

29 серпня Катерину Ножевнікову запросили на брифінг до “Ukraine Media Center Odesa”, де вона звернулася до президента України Володимира Зеленського, Верховного Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, Верховної Ради, Кабінету Міністрів України й депутатів місцевих рад. Благодійниця закликала до термінових змін:

  • Бюджетного кодексу України;
  • Бюджетів органів місцевого самоврядування;
  • Податкового і Митного кодексів;
  • Закону “Про бюджет на 2023 рік”;
  • Напрацювання проєкту закону на 2024 рік, в якому буде здійснено жорсткий секвестр.

За її словами, необхідно на законодавчому рівні дозволити міській владі спрямовувати кошти на Збройні сили України, аби вони відокремлювали пріоритетні видатки на критичні потреби держави від інших. Благодійниця зазначила, що багато міст або селищних рад допомагають армії, але інші “прикриваються” тим, що не мають повноважень витрачати у такий спосіб кошти місцевого бюджету.

Фото: Букви

Ножевнікова згадала випадки, коли держаудитори запитують, на якій підставі було закуплено, умовно, дрони для військових. Також вони мають право назвати такі закупівлі “нецільовим використанням коштів”.

“Я закликаю до такої сміливості, а Верховну Раду – до негайної зміни законодавства, що унеможливило такий необґрунтований тиск правоохоронних органів”, – заявила вона.

Під час того ж брифінгу вона додала, що дрони, тактична медицина або інша допомога купуються коштом благодійних фондів, волонтерів, активістів і громадян, які не здатні покрити потреби армії.

“Якщо органи місцевого самоврядування не зупиняться із витратою коштів не на критичні видатки, є ризики, що буквально через рік у цьому Київському районному суді судитимуть нас, одеситів, і волонтерів як “нацистів”, а на підмостках Театру юного глядача будуть йти вистави про велич Путіна”, – підкреслила Катерина Ножевнікова.

Фото: Катерина Ножевнікова / Facebook

31 серпня глава благодійного фонду оголосила, що вони не планують припиняти подібних акцій. За її словами, “одиночні пікети” проведуть і 2 вересня – в офіційний День міста Одеси. 

Зауважимо, що благодійниця використовувала саме термін “одиночні пікети”, оскільки, згідно з вимогами воєнного стану, в регіоні заборонено проводити масові заходи. Також протягом цих днів поліціянти не розганяли скупчення містян. 

Автор: Юзяк Маргарита

Розвідка США з’ясувала, що пропозиція направити північнокорейських військових для участі у бойових діях проти України надійшла від Пхеньяну, а не від Москви.

Коли в інформаційному просторі з’являється згадка про “безвісти зниклих” – нерідко у суспільства це асоціюється…

Глава МЗС Чехії Ян Ліпавський, критикуючи поїздку прем’єра Словаччини Роберта Фіцо до президента РФ Володимира Путіна, наголосив, що раніше саме Чехія вирішила відмовитися від постачань російського газу.

Схоже, що до кінця 2024 року Росії вдалося досягти темпів виробництва до 2000 Shahed-136 на місяць. Такі висновки можна зробити, аналізуючи фото уламків дрона з номером “Ы 11934”, збитого під час атаки на Харків 21 грудня.

За словами керівника Центру протидії дезінформації, офіцера Сил оборони України Андрія Коваленка, 60% артилерійських і мінометних снарядів, які РФ використовує в Україні, нині надходять з Пхеньяна.