Молдова назвала Росію «загрозою національній безпеці»

Джерело: Financial Time

Керівництво Молдови переконане, що РФ хоче “ліквідувати державність” країни. У підготовленій новій стратегії нацбезпеки Молдова вперше відкрито назвала Росію “загрозою”.

Країна-кандидатка на вступ до ЄС була схвильована вторгненням Росії в сусідню Україну, котра також готується стати членом ЄС та НАТО. Молдова зіштовхнулася з кампанією агресії з боку Москви, включаючи перебої з енергопостачанням, спробу державного перевороту та незаконне фінансування проросійських політичних груп.

У тексті стратегії, поданому 11 жовтня, мовиться, що РФ та “її ставленики в Республіці Молдова є найбільш небезпечним і постійним джерелом загрози, яке, якщо йому не протистояти, може мати тяжкі наслідки для державності, демократії та процвітання нашої країни”.

Президентка Молдови Мая Санду заявила про те, що Росія вдерлася в Україну з наміром “створити військовий сухопутний коридор до Республіки Молдова, що створило б передумови для негайної насильницької зміни конституційного порядку та ліквідації державності Молдови”.

У разі ухвалення стратегії парламентом, уряд країни погодить значні інвестиції в оборону та систему безпеки, зокрема шляхом навчання із залученням західних партнерів.

Вперше ми чітко і відкрито даємо зрозуміти, що Росія є найбільшою загрозою нашій національній безпеці. Це [також] акцентує наше стратегічне партнерство з країнами ЄС, США, Великою Британією та іншими членами НАТО, — заявила Санду виданню.

Протягом доби російські армійці обстріляли 8 населених пунктів у Запорізькій області, внаслідок чого загинув чоловік.

Станом на ранок 24 травня у Середземному морі російські окупанти утримують на бойовому чергуванні один носій крилатих ракет “Калібр”.

У 2024 році Україна розраховує залучити ще три транші обсягом $4,5 млрд за програмою МВФ Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility – EFF).

Протягом доби російські армійці обстріляли Херсонську область, внаслідок чого пошкоджено 11 приватних будинків.

Представники України та Норвегії завершили роботу над текстом угоди про гарантії безпеки. Сторони планують підписати документ “за першої можливості”, запевни президент Володимир Зеленський.