Молдова назвала Росію «загрозою національній безпеці»
Джерело: Financial Time
Керівництво Молдови переконане, що РФ хоче “ліквідувати державність” країни. У підготовленій новій стратегії нацбезпеки Молдова вперше відкрито назвала Росію “загрозою”.
Країна-кандидатка на вступ до ЄС була схвильована вторгненням Росії в сусідню Україну, котра також готується стати членом ЄС та НАТО. Молдова зіштовхнулася з кампанією агресії з боку Москви, включаючи перебої з енергопостачанням, спробу державного перевороту та незаконне фінансування проросійських політичних груп.
У тексті стратегії, поданому 11 жовтня, мовиться, що РФ та “її ставленики в Республіці Молдова є найбільш небезпечним і постійним джерелом загрози, яке, якщо йому не протистояти, може мати тяжкі наслідки для державності, демократії та процвітання нашої країни”.
Президентка Молдови Мая Санду заявила про те, що Росія вдерлася в Україну з наміром “створити військовий сухопутний коридор до Республіки Молдова, що створило б передумови для негайної насильницької зміни конституційного порядку та ліквідації державності Молдови”.
У разі ухвалення стратегії парламентом, уряд країни погодить значні інвестиції в оборону та систему безпеки, зокрема шляхом навчання із залученням західних партнерів.
Вперше ми чітко і відкрито даємо зрозуміти, що Росія є найбільшою загрозою нашій національній безпеці. Це [також] акцентує наше стратегічне партнерство з країнами ЄС, США, Великою Британією та іншими членами НАТО, — заявила Санду виданню.
- Президентка Молдови Мая Санду заявила, що покійний лідер ПВК “Вагнер” Євген Пригожин планував на початку року переворот у Молдові.
- Суд у Молдові постановив, що члени проросійської політичної партії “Шор” можуть брати участь у місцевих виборах — лише через кілька місяців після заборони.
- 26 липня міністр закордонних справ Молдови заявив, що Молдова скорочує кількість російських дипломатів у Кишиневі, та поскаржився на роки “ворожих дій” Росії.
Голова європейської дипломатії Кая Каллас привітала тверду позицію президента США Дональда Трампа щодо Росії, втім, розкритикувала ультиматум у 50 днів, оскільки росіяни продовжують неспровоковане вторгнення. Вона також закликала США підкріпити санкції військовою підтримкою України.
Ввечері 14 липня президент Володимир Зеленський провів розмову з главою Білого дому Дональдом Трампом. Сторони зокремо обговорили зміцнення українських позицій для досягнення миру.
Президент Володимир Зеленський, наголосивши на пріоритетності розвитку власного виробництва в Україні, підтвердив намір призначити нинішнього главу уряду Дениса Шмигаля новим очільником Міноборони.
Президент США Дональд Трамп 14 липня оголосив про різке збільшення збройових постачань країнам НАТО у межах нового плану озброєння України. Угода передбачає постачання ракет, засобів ППО та артилерійських снарядів, котрі зрештою мають спорядити Києву.
14 липня під час зустрічі з генсеком НАТО Марком Рубіо, президент США Дональд Трамп заявив, що збирається надсилати “найсучаснішу зброю” Альянсу, котрий зможе передати її Україні.