Молдова першою з країн підписала безпекову угоду з ЄС

Джерело: Жозеп Боррель/X

На тлі загарбницької повномасштабної війни Росії проти України, 21 травня Європейський Союз і Республіка Молдова підписали угоду про партнерство у сферах безпеки та оборони.

Молдова першою з-поміж країн підписала таку угоду з ЄС, про що повідомив Верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель на зустрічі з прем’єр-міністром Молдови Доріном Речаном.

Зауважується, що партнерство посилить стійкість країни.

Це дозволить спільно вирішувати виклики безпеці, зробити взаємодію більш ефективною та допоможе досліджувати нові сфери співпраці, – зазначив Боррель.

Мета полягає в тому, щоб створити мережу з дружніми країнами, зміцнити їхню безпеку та забезпечити тіснішу співпрацю зокрема з таких питань, як кібербезпека.

В ЄС не надали жодної інформації про зміст угоди про партнерство з Молдовою. Згідно з джерелами tagesschau в ЄС, документ спрямований на посилення здатності Молдови “захищати свою цілісність і незалежність”.

Статус кандидата в ЄС Молдова отримала в червні 2022 року разом. На саміті у грудні 2023 року глави держав і урядів ЄС дали зелене світло для початку переговорів про вступ України та Молдови.

Норвегія, Швеція та Фінляндія спільно погодили створення транспортного коридору для військових потреб. Відповідне рішення є відповіддю на потенційну необхідність перекидання збройних сил через кордони на тлі загрози з боку РФ.

Перед початком Вашингтонського саміту Північноатлантичного альянсу, Сейм Латвії звернувся до парламентів країн-членів з закликом підтримати заявку України на вступ до Альянсу.

Попри обмежений бюджет, міністр оборони ФРН Борис Пісторіус продовжує модернізацію своїх військ. За інформацією Spiegel, глава Міноборони планує придбати понад сотню танків Leopard у найсучаснішій комплектації на майже три мільярди євро.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну ситуацію на фронті, станом на 22:00 20 червня. З початку доби відбулося 128 бойових зіткнень. Ситуація на фронті залишається напруженою, але контрольованою.

Ер-Ріяд декларує нейтральну позицію у збройних протистояннях та використовує розширені дипломатичні можливості, аби покращити свій міжнародний імідж у сфері дотримання прав людини. Тому Саудівська Аравія охоче виступає посередником не лише щодо війни РФ проти України, а й на Близькому Сході, констатують аналітики.