На борту китайської космічної станції виявили невідомі раніше види бактерій
Джерело: Microbiology Society
На борту китайської космічної станції “Тяньгун” виявили раніше невідомий вид бактерій у межах програми вивчення мікробіомів космічної станції.
Під час аналізу мазків, зібраних на модулі “Тяньгун” у травні 2023 року, вчені виявили сліди бактерій, яку раніше не зустрічали на нашій планеті.
Зразки зібрав екіпаж місії “Шеньчжоу-15”. Знайденим бактеріям присвоїли назву Niallia tiangongensis на честь станції.
Дослідження зразків проводили спільно Shenzhou Space Biotechnology Group та Пекінський інститут систем космічних кораблів. Воно показало, що бактерії мають характеристики, завдяки яким виживають у стресових умовах на висоті сотень тисяч кілометрів від Землі.
Вивчення цих бактерій вже назвали значними для забезпечення здоров’я космонавтів та функціонування обладнання під час тривалих подорожей у космосі.
Подальші дослідження виявили, що бактерія відрізняється за складом та функціями від бактерій, знайдених на Міжнародній космічній станції.
Встановлено, що Niallia tiangongensis схожа на відомий штам Niallia circulans (ґрунтова бактерія паличкоподібної форми), яку кілька років тому перекласифікували до нового роду, тоді як раніше вона належала до патогенних форм роду Bacillus.
Niallia circulans та її космічні родичі здатні “упаковувати” свою життєво важливу хімію в стійкі спори, щоб пережити періоди сильного стресу. Водночас поки незрозуміло, чи Niallia tiangongensis еволюціонувала безпосередньо на станції, чи прибула туди у формі спори, вже маючи свої унікальні риси.
Нещодавній аналіз генів та функцій Niallia tiangongensis показав, що вона має здатність розщеплювати желатин як джерело азоту та вуглецю. Така здатність потрібна бактерії для будівництва захисного шару біоплівки, аби сховатись там у складних умовах.
Поки не виявлено чи становить Niallia tiangongensis загрозу для здоров’я космонавтів, але зважаючи на те, що близькі родичі бактерії можуть призводити до сепсису у пацієнтів зі слабким імунітетом та здатність розщеплювати желатин, потенційні проблеми зі здоров’ям спричинені цими та іншими космічними бактеріями, є вагомим питанням.
- Науковці прогнозують, що до 2050 року від антибіотикорезистентності до багатьох інфекцій, можуть померти понад 39 млн осіб у всьому світі.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.
26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.
Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.