На борту китайської космічної станції виявили невідомі раніше види бактерій

Джерело: Microbiology Society

На борту китайської космічної станції “Тяньгун” виявили раніше невідомий вид бактерій у межах програми вивчення мікробіомів космічної станції.

Під час аналізу мазків, зібраних на модулі “Тяньгун” у травні 2023 року, вчені виявили сліди бактерій, яку раніше не зустрічали на нашій планеті.

Зразки зібрав екіпаж місії “Шеньчжоу-15”. Знайденим бактеріям присвоїли назву Niallia tiangongensis на честь станції.

Дослідження зразків проводили спільно Shenzhou Space Biotechnology Group та Пекінський інститут систем космічних кораблів. Воно показало, що бактерії мають характеристики, завдяки яким виживають у стресових умовах на висоті сотень тисяч кілометрів від Землі.

Вивчення цих бактерій вже назвали значними для забезпечення здоров’я космонавтів та функціонування обладнання під час тривалих подорожей у космосі.

Подальші дослідження виявили, що бактерія відрізняється за складом та функціями від бактерій, знайдених на Міжнародній космічній станції.

Встановлено, що Niallia tiangongensis схожа на відомий штам Niallia circulans (ґрунтова бактерія паличкоподібної форми), яку кілька років тому перекласифікували до нового роду, тоді як раніше вона належала до патогенних форм роду Bacillus.

Niallia circulans та її космічні родичі здатні “упаковувати” свою життєво важливу хімію в стійкі спори, щоб пережити періоди сильного стресу. Водночас поки незрозуміло, чи Niallia tiangongensis еволюціонувала безпосередньо на станції, чи прибула туди у формі спори, вже маючи свої унікальні риси.

Нещодавній аналіз генів та функцій Niallia tiangongensis показав, що вона має здатність розщеплювати желатин як джерело азоту та вуглецю. Така здатність потрібна бактерії для будівництва захисного шару біоплівки, аби сховатись там у складних умовах.

Поки не виявлено чи становить Niallia tiangongensis загрозу для здоров’я космонавтів, але зважаючи на те, що близькі родичі бактерії можуть призводити до сепсису у пацієнтів зі слабким імунітетом та здатність розщеплювати желатин, потенційні проблеми зі здоров’ям спричинені цими та іншими космічними бактеріями, є вагомим питанням.

Переможець “Євробачення 2025”, австрійський співак JJ (Йоганнес Пітч) закликав виключити Ізраїль з пісенного конкурсу наступного року.

22 травня 1879 року на Полтавщині народився Симон Петлюра — голова Директорії, Головний Отаман військ і флоту УНР, нащадок давнього козацького роду та визнаний борець за незалежність України у ХХ сторіччі.

В четвер, 22 травня, у Шевченківському суді мали б розглянути клопотання щодо відводу слідчого Державного бюро розслідувань Артема Яблонського. Він за часів президента-втікача Віктора Януковича переслідував учасників Революції Гідності, але після 2019 року очолив підрозділ ДБР у справах Майдану.

Державний департамент США схвалив потенційну угоду щодо продажу уряду Польщі керованих авіабомб малого калібру GBU-39/B та супутніх елементів програмного і логістичного забезпечення на майже 180 мільйонів доларів.

У місті Дрогобич на Львівщині у листопаді 2022 року закупили новий магнітно-резонансний томограф (МРТ) вартістю понад 49 мільйонів гривень, однак пристрій досі не встановили.