На Дарницькому шосе в Києві відкрили мурали на честь загиблих бійців протитанкового батальйону 3 ОШБр
Сьогодні на Дарницькому шосе в Києві відбулося відкриття муралів, присвячених загиблим захисникам України – бійцям 1-ї роти протитанкового батальйону 3-ї Окремої штурмової бригади. Дата відкриття співпала з 2,5 роками від дня загибелі трьох військових – Ярослава Холмогорова (позивний “Холм”), Олександра Тихонця (“Тихон”) та Михайла Мовчана (“Тінь”), які загинули 19 червня 2023 року.
Мурали вшанували памʼять пʼятьох воїнів підрозділу:
Володимира Старікова (“Рудий”), 05.09.1989 – 15.03.2022;
Олександра Тихонця (“Тихон”), 10.04.2002 – 19.06.2023;
Михайла Мовчана (“Тінь”), 08.04.1990 – 19.06.2023;
Ярослава Холмогорова (“Холм”), 19.12.1988 – 19.06.2023;
Максима Тимчини (“Вікінг”), 15.10.1995 – 30.08.2024.

Під час відкриття заступник командира полку безпілотних систем 3 Армійського корпусу Олег Романов наголосив, що загиблі бійці пішли на війну без бойового досвіду, але з перших днів повномасштабного вторгнення взяли на себе найважчі завдання.
“Вони у 2022 році, попри те, що не мали боєвого досвіду і поняття, що таке війна, зробили крок у цю невідомість, і тягнули лямку піхоти дуже достойно”, – зазначив Романов.
За його словами, згодом бійці стали сержантами та офіцерами, передавали досвід молодшим, однак загинули під час виконання бойових завдань на найнебезпечніших напрямках.
Олег Романов підкреслив, що створення муралів у міському просторі стало одним зі способів вшанування памʼяті полеглих воїнів, і закликав інші підрозділи наслідувати цю ініціативу.
“Вже певний час ми вшановуємо пам’ять за рахунок цієї урбан-мілітаризації у вигляді муралів на стінах нашого міста. І хочемо, щоб це наслідували побратими з інших підрозділів”, – сказав він.

Водночас Романов звернув увагу на системні проблеми з отриманням дозволів на створення муралів у Києві, зокрема через мораторії та відмови мешканців житлових комплексів.
“Але цього фасаду не було б, якби не ці хлопці, які стали на захист Києва, Харкова, Миколаєва, Одеси, Чернігова та інших міст”, – наголосив військовий.
Про складнощі з вшануванням памʼяті загиблих захисників також розповіла Марина – дружина полеглого бійця Ярослава Холмогорова.
“Президент Володимир Зеленський на День Збройних Сил України наголошував на важливості муралів і розповідав історії українських героїв. Але зараз у Києві дуже складно створювати мурали, бо нам не дають дозволи”, – зазначила вона.
За її словами, чинний порядок погодження практично унеможливлює реалізацію таких ініціатив, а рекомендації створювати узагальнений образ героя без персоналізації є неприйнятними для родин загиблих.

“Наші воїни мають бути персоналізованими. Вони мають право бути вшанованими поіменно. На жаль, ні в Києві, ні в інших містах України немає сформованої культури пам’яті та вшанування загиблих героїв”, – додала Марина.
Учасники заходу закликали державні та міські інституції напрацювати чіткий і прозорий механізм, який дозволив би безперешкодно вшановувати памʼять полеглих захисників у публічному просторі українських міст.
22 червня в Україні відзначають День скорботи та вшанування пам’яті жертв війни. Ця дата присвячена пам’яті мільйонів українців, які загинули під час воєн і збройних конфліктів.
У центрі Києва 21 червня відбувся десятий ювілейний Марш рівності, організований ГО “КиївПрайд”
Після рішення президента Польщі Кароля Навроцького позбавити президента України Володимира Зеленського ордена Білого Орла увага знову прикута до найвищої польської державної нагороди. За понад 320 років існування орденом були відзначені кілька українських діячів – від гетьмана Івана Мазепи до сучасних президентів України. Водночас серед кавалерів нагороди є й постаті, які викликають суперечки через свою роль в історії.
Унаслідок російської атаки на Полтаву 20 червня загинули двоє людей, ще 14 дістали поранення, серед них – шестеро дітей.
Президент України Володимир Зеленський повідомив про підготовку російськими окупантами нової масованої атаки по Україні. Він закликав громадян реагувати на сигнали повітряної тривоги.