На виборах президента Ірану переміг кандидат-реформіст Масуд Пезешкіан
Джерело: AP
У другому турі президентських виборів в Ірані перемогу здобув Масуд Пезешкіан. Кандидат-реформіст переміг прихильника жорсткої лінії Саїда Джалілі. Він вже пообіцяв зміцнювати зв’язки з Заходом та пом’якшити закон про обов’язкове носіння хіджабу для жінок.
Під час передвиборчої кампанії Пезешкіан пообіцяв не запроваджувати радикальних змін щодо шиїтської теократії Ірану і називав верховного лідера аятоллу Алі Хаменеї остаточним арбітром усіх державних питань у країні.
Та навіть відносно невеликі зміни, запропоновані ним, можуть зіткнутись з опозицією уряду Ірану, який у більшості дотримується жорсткої лінії зокрема щодо боротьби Ізраїля з ХАМАСом у Газі та щодо Заходу.
За підрахунками голосів, за Пезешкіана проголосували 16,3 мільйона іранців, а його суперника Джалілі підтримали 13,5 мільйона осіб. Загалом, за даними МВС Ірану, участь у виборах взяли близько 30 мільйонів мешканців або 49% від усіх повнолітніх мешканців країни, які мають право голосу.
Після оголошення результатів, прихильники Пезешкіана – кардіохірурга та давнього депутата – вийшли на вулиці міст для святкувань.
Хоча під час кампанії Пезешкіан ідентифікував себе з реформістами та відносно поміркованими в іранській теократії, він водночас віддав честь іранській воєнізованій Революційній гвардії, одного разу одягнувши її форму в парламент. Він неодноразово критикував Сполучені Штати і хвалив гвардію за збиття американського безпілотника в 2019 році, кажучи, що це “завдало сильного удару в рот американцям і довело їм, що наша країна не здасться”.
Водночас варто зауважити, що верховного лідера аятоллу Алі Хаменеї залишається особою, яка приймає остаточні рішення щодо державних питань, проте переможець виборів все ж може схилити зовнішню політику країни в бік конфронтації або співпраці із Заходом.
Президент Ібрагім Раїсі, який загинув у травневій катастрофі гелікоптера, вважався протеже Хаменеї та потенційним наступником на посаді верховного лідера.
- 19 травня гелікоптер, на борту якого перебував президент Ірану Ібрагім Раїсі, зазнав аварії. Невдовзі стало відомо, що внаслідок авіакатастрофи загинули всі пасажири. Світові лідери висловили свої співчуття у зв’язку із загибеллю Раїсі.
Народний депутат Ярослав Юрчишин пояснив, що законопроєкт №11321, який напередодні ухвалила Верховна Рада, “не обмежує свободу слова, а захищає доброчесні ЗМІ”.
Президент України Володимир Зеленський підписав закон № 4197-ІХ “Про військовий обов’язок і військову службу щодо особливостей взяття громадян України на військовий облік призовників та їх медичного огляду під час проходження ними базової загальновійськової підготовки”, яким передбачено, що 17-річних юнаків вноситимуть до реєстру призовників.
Служба безпеки України та Національна поліція затримали в Києві дві групи диверсантів, які діяли на замовлення російських спецслужб. Зловмисники підпалювали військові автомобілі та релейні шафи “Укрзалізниці”.
Радники майбутнього президента США Дональда Трампа визнали, що для досягнення мирної угоди між Україною та РФ потрібні місяці, а не один день, як обіцяв Трамп у передвиборчій кампанії.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України заявило, що не може впливати на показ сюжетів про езотеричні практики в етері телемарафону.