Нацбанк до роковин Чорнобильської катастрофи випустив пам’ятну монету з лелекою

Джерело: Національний банк України
Сьогодні, 26 квітня, у 38 роковини аварії на Чорнобильській атомній електростанції, Національний банк України вводить в обіг пам’ятну монету “Чорнобиль. Відродження. Лелека чорний”.
Це – четверта монета з серії, присвяченої відродженню дикої природи на території Чорнобильського заповідника.
Номінал пам’ятної монети – 5 грн. Вона виготовлена з нейзильберу. Тираж – 40 000 шт. (у тому числі 20 000 шт. у сувенірному пакованні). Придбати її можна буде вже відсьогодні з 10:00 в інтернет-магазині нумізматичної продукції НБУ.
Чому лелека?
Лелека чорний – рідкісний птах, який став одним зі своєрідних символів відродження життя в Чорнобильській зоні.
Це один із двох видів лелек, що зустрічається у фауні України. Оселяється переважно біля лісових озер чи лісових боліт. На відміну від білого лелеки, цей птах – дуже обережний та намагається уникати людей, тому представників його виду побачити можна дуже рідко.
Лелека чорний занесений до Червоної книги України та Європейського червоного списку, охороняється Бернською і Боннською конвенціями.
Наразі його популяція на території Чорнобильського заповідника зростає. Це свідчить про відновлення екосистеми регіону, та про те, що заповідник стає осередком біорізноманіття навіть в умовах радіаційного забруднення.
Як виглядає монета?
На реверсі монети на тлі пейзажу зображено лелеку чорного, над яким угорі – пташенята в гнізді.
На аверсі – в центрі розміщено символічне колесо життя, що знаменує відродження природи: стилізований міжнародний знак “Радіаційна загроза”, оповитий листям, навколо якого тварини, популяції яких розвиваються у 30-кілометровій зоні відчуження, зокрема лелеки чорного, коня Пржевальського, рисі, зубра, лося та бурого ведмедя.
- 26 квітня 2024 року – 38 роковини аварії на Чорнобильській атомній електростанції. 26 квітня 1986 року, 01:23 сталися два вибухи на четвертому енергоблоці, які повністю зруйнували реактор. Унаслідок вибухів будівля енергоблока частково впала, а на даху зайнялась пожежа.
- 14 грудня, в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.
Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.
Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.
11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.
Президент США Дональд Трамп має намір підвищити тарифи на європейські товари до 30% з 1 серпня, написав він у листі на ім’я президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.