Нацбанк випустив монети присвячені письменникам Миколі Хвильовому та Юліану Шполу

Джерело: Національний банк України
Національний банк України випустив дві пам’ятні монети, присвячені митцям Розстріляного відродження — Миколі Хвильовому та Юліану Шполу (справжнє ім’я — Михайло Яловий).
Ці монети започатковують новий тематичний напрям, присвячений діячам Розстріляного відродження, які у 1920-х – на початку 1930-х років зробили вагомий внесок у розвиток української культури, але стали жертвами жорстоких репресій радянського тоталітарного режиму.
“Ми вшановуємо пам’ять про митців Розстріляного відродження, щоб повертати сучасності знання про визначних українців. Їхні ідеї яскраво спалахували у словах, у стилі, в новаторстві. Вони хотіли, щоб Україна заговорила на повний голос. І це не просто імена. Це – совість української інтелігенції, серце тієї епохи, коли слово було зброєю, а ідея, на жаль, вироком”, – наголосив голова Національного банку Андрій Пишний.
Презентація монет відбулася в межах IX Щорічної дослідницької конференції “Економічна та фінансова інтеграція у світі збурень та фрагментації”, яку щорічно організовують центральні банки Польщі та України. Учасниками конференції є топпредставники центральних банків світу, міжнародних фінансових установ і провідних університетів.
Пам’ятні монети мають номінал 5 гривень, виготовлені з нейзильберу, тираж кожної до 75 000 штук у сувенірному пакованні. Гурт монет – рифлений. Обидві монети оздоблені кольоровим друком.
Аверс обох монет є ідентичним: на ньому зображено стилізований напис “СЛОВО” — назву харківського будинку літераторів 1930-х років. У текстурі літер проглядається парость озимої пшениці – образ молодого покоління митців, життя і творчість яких були безжально знищені тоталітарною владою. Трагізм історичної епохи підкреслює прострелена літера “О”, з якої стікає кров, нагадуючи про болючу рану в історії України та нездійснені мрії талановитих митців.
На реверсі монет розміщено портрети письменників, їхні справжні імена та літературні псевдоніми: Микола Фітільов / Микола Хвильовий і Михайло Яловий / Юліан Шпол, а також роки життя — 1893–1933 та 1895–1937.
Автори монет: Володимир Таран, Олександр Харук, Сергій Харук. Скульптори: Анатолій Демяненко, Володимир Атаманчук.
Придбати монети “Розстріляне відродження. Микола Хвильовий” та “Розстріляне відродження. Юліан Шпол” можна буде в інтернет-магазині нумізматичної продукції НБУ з 20 червня 2025 року, а також у банків-дистриб’юторів.
- Національний банк України випустив пам’ятну монету “Тримаймо стрій!”, присвячену незламності українських військових та єднанню всіх українців у боротьбі за Перемогу. Її створили до третьої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
В’єтнамське порося, на ім’я Кабачок, був талісманом військових на фронті, але через небезпеку його відправили до притулку.
12 липня відзначають Всесвітній день бортпровідника, День різноколірних очей, День паперового пакета та Всесвітній день шашлику. Християни сьогодні вшановують мучеників Прокла та Іларія.
Джерело: Укргідрометцентр За даними синоптиків у суботу, 12 липня, частину областей накриють опади. Короткочасні опади…
Уночі 12 липня російські окупаційні війська масовано вдарили по українських містах ракетами і безпілотниками.
Українське довкілля зазнало масштабних руйнувань унаслідок повномасштабного вторгнення Росії – вже зафіксовано понад 9000 випадків екологічної шкоди. Про це повідомила міністерка захисту довкілля Світлана Гринчук під час Міжнародної конференції з питань відновлення України URC-2025, що завершилася в Римі.