Найбільший у світі айсберг «вирвався» на свободу і рухається морями Антарктиди

Джерело: Sciencealert
Найбільший у світі айсберг вирвався на свободу і рухається далі. Айсберг A23a, площа якого більш ніж удвічі перевищує площу Лондона, є найбільшим айсбергом на планеті, що відколовся від шельфового льодовика Фільхнера-Ронне у 1986 році.
Айсберг почав рухатися на північ у 2020 році, але з весни 2024 року крутився на місці — його спіймав обертовий стовп води біля Південних Оркнейських островів.
“Дуже цікаво спостерігати, як A23a знову рухається після періодів нерухомості”, – каже океанограф Ендрю Меєрс з Британської антарктичної служби.
Мегаайсберг A23a, який понад три десятиліття перебував на дні моря Ведделла, почав рухатися наприкінці минулого року, що було зафіксовано супутником ESA Copernicus Sentinel-1. Вчені також дослідили навколишні води, зібравши зразки. Танення айсбергів впливає на рівень вуглецю та поживних речовин у воді, змінюючи харчові ланцюги та водне життя.
“Нам цікаво подивитися, чи піде він тим же шляхом, що й інші великі айсберги, які відкололися від Антарктиди.
І, що більш важливо, який вплив це матиме на місцеву екосистему”, – каже океанограф Мейєрс.
Вчені прогнозують, що вітри та течії віднесуть A23a в Південний океан, коли він буде рухатися в Антарктичній циркумполярній течії. Це наблизить його до зони, відомої як «алея айсбергів», де, як правило, скупчуються великі айсберги.
Прямуючи до острова Південна Георгія, A23a потрапить у тепліші води і швидше розтане, вивільняючи все, що він підняв з дна океану, включаючи пил. Це може вплинути на рівень фітопланктону, оскільки збільшення заліза з танення льодовиків сприяє поглинанню CO2 з атмосфери.
-
Айсберг A23a під впливом ерозії.
Дворічна венесуельська дівчинка кілька тижнів перебувала під опікою уряду США після депортації її батьків. Зрештою дитину повернули до Венесуели.
Нове дослідження виявило, що один з інгредієнтів який додають у популярні енергетичні напої збільшує ризик виникнення раку крові.
За даними ООН, минулого тижня індійська влада змусила десятки біженців рохінджа (етнічна група у М’янмі, переважно мусульманського віросповідання) зійти з військового судна в море поблизу М’янми після того, як видала їм рятувальні жилети.
Речник Кремля Дмитро Пєсков назвав умову, за якої можлива зустріч президентів України та Росії – Володимира Зеленського та Володимира Путіна.
У Херсоні російські війська атакували FPV-дроном сміттєвоз, поранені троє комунальників.