Пʼятому президенту України Петру Порошенку виповнилося 58 років
П’ятому президенту України, лідеру партії “Європейська Солідарність” Петро Олексійовичу Порошенку сьогодні виповнилося 58 років.
Народився майбутній політик 26 вересня 1965 року в місті Болграді, що на Одещині, середню школу закінчив у Молдові, в місті Бендери. Протягом двох років Петро Порошенко проходив службу в Радянській армії.
З відзнакою закінчив факультет міжнародних відносин та міжнародного права Київського національного університету мені Тараса Шевченка за спеціальністю міжнародні економічні відносини, продовжив навчання в аспірантурі.
Після здобуття вищої освіти Петро Порошенко розпочав власний бізнес – з продажу какао-бобів, відтак придбав кілька кондитерських компаній. Згодом саме їх він об’єднав у “Рошен”.
Під час навчання в університеті здобув звання кандидата в майстри спорту з дзюдо.
У 2002 році захистив кандидатську дисертацію на тему “Правове регулювання управління державними корпоративними правами в Україні”.
До президентства у 2014 році Петро Порошенко мав тривалу історію політичної діяльності, починаючи з 1998 року.
Найбільше відомий Порошенко за наступною діяльністю:
У травні 2000 року створив фракцію “Солідарність”, згодом — однойменну партію, яка потім увійшла до Партії регіонального відродження “Трудова солідарність України” (згодом – Партія регіонів). Порошенко став співголовою утвореної партії, у березні 2001 року – заступником голови, через пів року залишив партію.
У грудні 2001 року партія “Солідарність” увійшла у виборчий блок Ющенка “Наша Україна”, а Порошенко став керівником виборчого штабу. За списком партії Порошенко у 2002 і 2006 роках обирався народним депутатом. Очолював парламентські комітети з питань бюджету та фінансів.
У 2005 році Порошенко очолив РНБО, але досить швидко подав у відставку. З лютого 2007 року Порошенко обіймав посаду глави Ради НБУ.
На виборах до ВРУ 2012 року був кандидатом у народні депутати в окрузі №12 до парламенту нардепом 7 скликання, пройшов самовисуванцем, був позафракційним членом Комітету з питань європейської інтеграції.
Був одним із тих, хто підтримав Євромайдан. Під час сутичок на Банковій 1 грудня 2013 року Порошенко разом із сином вийшов на захист мирних демонстрантів від міліції та провокаторів.
Публічно виступив проти диктаторських “законів 16 січня”.
Під час виборів у травні 2014 року Петро Порошенко отримав 54,7% голосів і переміг у першому турі, ставши на той час наймолодшим президентом України.
Політика Порошенка ознаменувалася низкою важливих для країни реформ і законів, зокрема: “Закон про люстрацію”, “Закон про прокуратуру”, паралельне створення Антикорупційного бюро, декомунізація, децентралізація, реформування армії, сприяння створенню Єдиної помісної церкви, судові реформи, запуск електронного декларування тощо. За каденції п’ятого президента також відбулася активна підтримка та розвиток української мови.
Саме за Петра Порошенка Україна здобула безвізовий режим з ЄС і майже цілком позбулася енергетичної залежності від Росії.
У 2019 році під час президентських виборів Петро Порошенко програв Володимиру Зеленському у другому турі.
Очолив виборчий список партії “Європейська Солідарність” на парламентських виборах 2019 року. Партія отримала 23 депутатських місця.
Петро Порошенко займався меценатством і волонтерством ще до 2019 року, однак не афішуючи своєї діяльності. Його політика щодо цього різко змінилася після виборів зі створенням ГО “Справа Громад”. Тепер політик постійно звітує щодо нових відправлень на Армію, зборів і закупівель, а також робить фото з військовими на тлі доставленої техніки чи зброї.
Нині основна діяльність (окрім парламентської) Порошенка зосереджується саме довкола допомоги ЗСУ. “Справа Громад” організовує збори для армії, одначе левову частку як меценат політик віддає з власних коштів. Окрім того, він нерідко особисто домовляється про ті чи інші постачання з-за кордону.
На свій День народження Порошенко привіз рекордну партію техніки на східний фронт – тягачі, десятки дронів, оптичні приціли та інше спорядження отримали підрозділи Десантно-штурмових і Сухопутних військ ЗС України.
Квадрокоптери DJI Mavic 3 PRO, які українські військові використовують для скидання боєприпасів на голови ворогів і їхню техніку, передали 71-ій окремій єгерській бригаді, 78-му окремому штурмовому полку, 33-му окремому інженерному батальйону, 3-ій окремій танковій бригаді та 15-му окремому мотопіхотному батальйону 58 ОМПБР. А бійці Сил спеціальних операцій отримали понад три десятки потужних оптичних прицілів Archer. Десантники з 95-ї ОДШБ також отримали комплекс “H10 Poseidon”, штурмовики з 78-го полку отримали потужні тягачі Foden та 4 тентованих DAF YA.
Військовим також привезли завжди дефіцитні на фронті шини і радіостанції, передали ще шість лазне-пральних комплексів.
“Це найкращий спосіб відзначити день народження”, – наголосив Порошенко.
- Американський актор Міша Коллінз, відомий серіалом “Надприродне”, у свій день народження попросив долучитись до збору коштів на розмінування України.
Нідерланди схвалили застосування зброї, поставленої в межах військової допомоги Україні, для ударів по цілях на території РФ.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 вересня. З початку доби на цей час зафіксовано 147 бойових зіткнень.
9 вересня міністерство оборони Китаю оголосило про спільні військово-морські та повітряні навчання з Росією вже цього місяця, підтверджуючи “безмежне партнерство” двох країн.
З квітня 2023 року Фінляндія приєдналася до НАТО. Раніше у країні вже відбувалися авіаційні навчання, тоді винищувачі F-35 приземлилися на автодорозі за 200 км від кордону Росії. Тепер в аналогічних маневрах Baana-24 вперше взяли участь три німецькі винищувачі Eurofighter з 71 тактичної ескадрильї Люфтваффе.
У 2024 році темпи набору контрактників до російської армії збільшилися як мінімум у шість разів проти показника за 2023 рік.