«Нарцисичне насильство» — що це і як воно проявляється в стосунках

Джерело: Washington Post

“Нарцис” — це ярлик, який набув популярності протягом останнього десятиліття і застосовується до тих, кого вважають зарозумілим, егоїстичним або самозакоханим. Однак з поширенням цього терміну з’явився інтерес до типу шкоди, яку нарциси можуть завдати оточенню.

В соцмережах поширюється термін “нарцисичне насильство”. Мільйони людей розповідають як стали жертвами нарциса, як з боку своїх партнерів, так і членів родини, друзів, начальників чи колег. Хештег “Narsissisticabuse” (Нарцистичне насильство) має понад 1,4 мільйона публікацій в Instagram й це явище стало настільки широко визнаним, що навіть має свій власний день – 1 червня, Всесвітній день поширення інформації про нарцисизм.

Нарцисичне насильство в стосунках складається з психологічних, емоційних, фінансових або сексуальних маніпуляцій, які застосовує нарцис, іноді з примусовим контролем — моделлю поведінки, яка використовується для домінування та контролю над партнером.

Експерти розповідають, що зазвичай такі стосунки починаються гарно, з грандіозних жестів — закидання щедрими подарунками та увагою. Проте потім, вони можуть швидко перетворитися з романтичних на критичні. 

Авторка книги “Це не ти: виявлення та зцілення від нарцисичних людей” Рамані Дурвасула сказала, що стосунки з нарцисом можуть призвести до “надмірної пильності, роздумів, плутанини, самозвинувачень і невпевненості в собі”.

Як і багато речей, нарцисизм існує в різному спектрі. Легкий нарцисизм, – включає егоцентризм, емоційну незрілість та гіперчутливість. Хоча з цими людьми може бути складно мати справу, проте найбільш шкідливими є злоякісні нарциси. За словами Дурвасули, такі люди, ймовірно, відповідають критеріям нарцисичного розладу особистості, по-іншому NPD – клінічний діагноз, зазначений у Діагностичному та статистичному посібнику з психічних розладів.

Експерти не впевнені, наскільки поширеним є NPD, оскільки цей розлад недостатньо діагностується, частково тому, що симптоми можна сплутати з іншими розладами особистості, або тому, що більшість нарцисів не йдуть на терапію.

Дослідження 2023 року в Journal of Personality and Social Psychology, в якому взяли участь понад 270 000 учасників, також виявило, що чоловіки отримали вищі бали за нарцисичні риси, ніж жінки.

Однак скептики також сумніваються, чи додавання спекулятивного діагнозу кривдника додає цінності при обговоренні емоційного насильства.

Ліза Аронсон Фонтес, авторка книги “Невидимі ланцюги: подолання примусового контролю у ваших інтимних стосунках” каже:

“Звичайно, деякі люди поводяться образливіше, ніж інші, і ці люди можуть мати нарцисичні риси. Але немає сенсу називати міжособистісне насильство “нарцисичним насильством”. Чому б не назвати це просто насильством? Чи примусовий контроль? Чи сексуальні домагання на роботі?”

Вона додала, що маркування певної поведінки розладом означає психічне захворювання, яке неможливо контролювати. Проте, за її словами, зловмисники можуть контролювати свою поведінку.

Дурвасула також наполягає на тому, що називати когось “самозакоханим” не є ознакою психічного розладу, а просто описом особистості.

Деніел Шоу, автор книги “Травматичний нарцисизм” і психотерапевт з Нью-Йорка, назвав чотири ознаки нарцисичного насильства: спокуса, залякування, приниження та зневага.

“Людина завжди самозвеличується? Чи вона відмовляється визнавати будь-який недолік у собі? Вона зневажливо ставиться до інших? Якщо ви спробуєте пояснити їм, чому ви на них злі, вони заперечують, що вони щось зробили, або атакують вас, міняючи жертву на кривдника”.

Він додав, що такі нарциси “сповнені рішучості знайти здобич” і шукають людей, яких зможуть контролювати та експлуатувати. 

“Вони використовують усе, що мають — харизму, чарівність, інтелект. Як правило, вони досить розумні. Їм відчайдушно потрібна можливість мати людей, яких можна контролювати”, – додав Шоу.

Одна з труднощів у лікуванні нарцисичного насильства полягає в тому, що багатьом терапевтам бракує підготовки або досвіду розпізнавання людей, які перебували в таких нездорових стосунках. 

Експерти радять людям, які перебувають в таких стосунках і постраждали від нарцисичного насильства, відмежуватись від партнера задля того, щоб захистити себе або своїх рідних.

15 липня президент Володимир Зеленський підписав указ щодо внесення змін до складу Ставки Верховного Головнокомандувача.

Влада німецького Ерфурта запланувала розширити територію однієї зі шкіл. Для цього розглянули 18 земельних ділянок, обравши врешті одну. Однак, виявилося, що там мешкають прості польові хом’яки (cricetus cricetus).

Вчені встановили, що сонячна активність може зруйнувати енергетичну інфраструктуру на Землі. Нове дослідження свідчить, що кут, під яким сонячні удари вражають Землю, має вирішальне значення для захисту інфраструктури. Відповідні дослідження опублікували у журналі Frontiers in Astronomy and Space Sciences.

Війна РФ із країнами Балтії може розпочатися під приводом повстання поляків у Білорусі, вважає австрійський політолог Густав Грессель.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію на фронті станом на 22:00 15 липня. З початку доби відбулося 110 бойових зіткнень.