Наслідки кліматичної кризи: дві третини бананових плантацій можуть зникнути до 2080 року 

Джерело: The Guardian 

Плантації бананів у Латинській Америці та Карибському басейні опинилися під загрозою зникнення через зміну клімату. Згідно з дослідженням, майже 60% нинішніх територій вирощування бананів у цьому регіоні можуть стати непридатними до 2080 року.

Відповідно до нового звіту Christian Aid під назвою “Божевілля з бананами: як зміна клімату загрожує улюбленому фрукту світу”, підвищення температури, екстремальні погодні явища та кліматично зумовлені шкідники зменшують врожайність у країнах-виробниках, зокрема в Гватемалі, Коста-Риці та Колумбії.

Сьогодні банани — це не лише найпопулярніший фрукт у світі, але й четверта продовольча культура після пшениці, рису та кукурудзи. Майже 80% врожаю споживається локально. Понад 400 мільйонів осіб у світі отримують 15–27% добової норми калорій саме від бананів.

Приблизно 80% експорту бананів, надходить саме з Латинської Америки та Карибського регіону. Самі громади, які вирощують банани, майже не причетні до глобального потепління.

Банани, зокрема сорту кавендіш, надзвичайно чутливі до змін умов. Дозрівають вони у температурному діапазоні від 15°C до 35°C, потребують помірної кількості вологи, але не надлишку. Урагани й бурі пошкоджують листя рослин, порушуючи процес фотосинтезу.

Попри сотні сортів бананів, саме кавендіш становить більшість світового експорту завдяки високій врожайності й витривалості. Проте відсутність генетичного різноманіття робить цей сорт особливо вразливим до змін клімату.

Кліматичні зміни також сприяють поширенню грибкових хвороб, які вже зараз знищують цілі плантації. Так, чорна плямистість може зменшити фотосинтез на 80% і процвітає у вологому середовищі. Зміни в дощових режимах також спричиняють спалах тропічної фузаріозної хвороби раси 4, яка здатна знищувати всю плантацію кавендішу.

Дослідники закликають відмовитися від викопного палива та виконати свої фінансові зобов’язання щодо підтримки постраждалих громад.

Банани — не лише улюблений фрукт світу, а й важливий продукт для мільйонів людей. Ми маємо усвідомити небезпеку, яку зміна клімату несе цій культурі, — наголосила Осай Оджиґо, директорка з політики й кампаній Christian Aid. — Життя та добробут тих, хто не спричинив кліматичної кризи, вже під загрозою.

Український художник Даніель Скрипник створив ілюстрації для фільму “Hurry Up Tomorrow”, продюсером якого є музикант The Weeknd.

Протягом трьох днів саміту G7 у гористій канадській провінції Альберта учасники сотні разів натрапляли на мешканців дикої природи.

В Австралії дозволять здавати плазму крові геям, бісексуалам і трансгендерним жінкам.

Нижня палата парламенту Нідерландів 19 червня підтримала клопотання щодо визнання геноцидом депортації кримських татар у 1944 році Радянським Союзом.

19 червня парламент Латвії ухвалив закон “Про обмеження угод, що загрожують національній безпеці”, котрий забороняє громадянам Росії та Білорусі набувати у власність нерухомість на території країни.