«Наступного разу він не помилиться»: секретар РНБО про небезпеку домовленостей з Путіним

Джерело: The Economist

Новий секретар РНБО України Олександр Литвиненко розповів, що може очікувати Україну у випадку спроби домовитись з президентом РФ щодо закінчення війни.

Олександр Литвиненко, 5 років був курсантом в елітній академії КДБ. Коли він обіймав посаду глави Служби внутрішньої розвідки України протягом двох років повномасштабної війни, він виманював інформацію у своїх колишніх співкурсників, тому його думку варто брати до уваги, зазначають у виданні.

У своєму інтерв’ю Литвиненко прокоментував бажання деяких західних політиків щодо примирення України та РФ на ґрунті відмови від деяких територій.

“Путін брехав, бреше і буде брехати”, – наголосив він.

Литвиненко додав, що відмова від окупованих територій в обмін на мир – це було б “жорсткою зрадою” українців на ТОТ. Він впевнений, що тоді росіяни вбили та арештували б ще більше невинних мешканців.

Ще одна причина відмовлятись від мирних угод – брехливість президента РФ. На думку секретаря РНБО, якщо зараз оголосити мир, то Кремль використає його для перегрупування сил та підготовки до нової війни.

“Наступного разу він не помилиться, а підготує свою операцію ретельніше, за всіма законами військового мистецтва”, – наголосив Литвиненко.

За словами Литвиненко, Росія, починаючи повномасштабну війну проти України, не очікувала, що українці будуть боротись. У Кремлі сподівались, що за кілька днів окупують Київ і це, додав секретар РНБО, повинно було б стати сигналом Заходу.

“Він хотів сказати: Україні кінець, хлопці, тепер говорімо на моїх умовах”, – вважає він.

Та опір українців зруйнував плани Путіна. Це також докорінно змінило переговори.

“Тепер перемога над Заходом можлива тільки в тому випадку, якщо Путін спочатку здобуде перемогу в Україні. У свідомості росіян перемога в Україні означає перемогу над США”, – зауважив Литвиненко.

На питання про те, чи дійшло його повідомлення тим, хто повинен його почути, Литвиненко лише зітхнув та наголосив на важливості підтримки США незалежно від того, хто перебуватиме при владі.

Литвиненко пильно стежить за політичним життя Сполучних Штатів і каже, що розуміє, наскільки адміністрація стурбована ескалацією та глобальними наслідками війни в Україні. Він наголосив, що перемога України зменшить, а не збільшить ризик конфронтації. Водночас поразка України буде інтерпретована як доказ того, що військова сила працює, з наслідками, схожими на доміно, у Китаї, Тайвані та за їх межами.

“Якщо агресія спрацює один раз, усі задумаються про те, щоб спробувати. Дуже багато людей надто уважно спостерігають за цією війною”, – додав він.

Він також переконаний, що Путін не відступив від своїх максималістських цілей знищити Україну, перетворивши її на буферну зону і нещодавня заява російської православної церкви (РПЦ) про те, що війна проти України “священна” – зайвий цьому доказ.

Литвиненко вважає, що такі заяви є спробою Кремля санкціонувати удари по українських містах.

“Важливо розуміти, що путінізм ще не завершив свою еволюцію. Може бути ще гірше. Якщо Захід не припинить це, то пізніше він заплатить ще більше, до того ж власним життям. Допомога Україні – це не благодійність”, – попередив Литвиненко.

Після того, як контрнаступ ЗСУ у 2023 році не приніс вагомих результатів, імпульс війни змінився не на користь України. Росія перейшла на воєнну економіку, готуючись до тривалої війни, тоді як Захід поки не кидає однозначний виклик Кремлю.

Позиції ЗСУ на передовій під постійною загрозою: російські гармати ведуть вогонь у шість разів швидше, ніж українські, а літаки використовують переваги розрізненої ППО, щоб запускати все більше й більше керованих авіабомб.

“Росіянам байдужі їхні втрати, і це ще більше ускладнює ситуацію”, – пояснив секретар РНБО.

На запитання, як Україні знову почати виходити на виграшну позицію, посадовець відповідає ухильно. За його словами, незрозуміло, чи зможе Путін припинити напади на Україну, але Україна повинна прийняти військову стратегію, яка намагатиметься змусити його це зробити.

Частиною цієї стратегії є атаки на російські НПЗ, які рішуче засуджує адміністрація Байдена. Водночас Литвиненко впевнений, що ці атаки потрібно продовжувати, аби чинити тиск на Путіна.

“По-перше, це обмежує його простір для маневру, а по-друге, це допомагає переконати російське суспільство та еліти в тому, що продовження війни коштує дорожче, ніж її припинення”, – зауважив він.

Він додав, що Україна, на відміну від Росії, не атакує цивільне населення, а лише військові чи нафтові об’єкти.

“Один удар по аеродрому може пошкодити сім, десять, п’ятнадцять літаків. Кожен з них коштує понад 30 мільйонів доларів. Ми можемо зробити операцію менш ніж за 2 мільйони доларів. Це фантастично рентабельно”, – пояснив Литвиненко.

Литвиненко наголосив, що перш за все Україна повинна отримати реальні гарантії безпеки, до прикладу, членство у НАТО або комплексну угоду про безпеку з США на кшталт того, який вона має з Філіппінами, Японією та Південною Кореєю.

Він визнав, що досягти цього під час війни буде непросто, але двосторонні угоди з Великою Британією, Францією, Німеччиною, Італією, Нідерландами, Данією та Канадою можна розглядати як «”сходинки” до цієї мети.

“Протягом останніх 300 років Росія була постійним викликом безпеці для цієї частини світу. Було б фантастично, якби ми змогли усунути цю загрозу принаймні на кілька поколінь”, – сказав він.

Дочка Ілона Маска Вівіан Дженна Вілсон публічно спростувала кілька нещодавніх заяв мільярдера й розповіла про стосунки з батьком.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Стримінговий серівіс Amazon працює над приквелом серіалу “Хлопаки” під назвою “Vought Rising”. 

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.