НАТО підтримає українську розробку систем дистанційного виявлення мін
Джерело: Мінекономіки
Програма НАТО “Наука заради миру та безпеки” підтримає проєкт MinesEye зі створення ефективних систем дистанційного виявлення мін та снарядів, що не вибухнули.
До участі в проєкті, ідея та базова розробка якого належить українським розробникам з благодійного фонду “Фундація Поступ”, долучаться вітчизняні та іноземні науковці, оператори протимінної діяльності (ПМД), зокрема фахівці ДСНС.
Система MinesEye призначена для виявлення прихованих вибухонебезпечних предметів (ВНП). В межах тестування розробники провели понад 100 аеромагнітних досліджень. Подальша робота над проєктом дозволить удосконалити технологію, розширити її можливості та збільшити ефективність.
До участі в проєкті, окрім БФ “Фундація Поступ”, будуть залучені:
- Авіаційний інститут Лукашевича ILOT (Польща), який має досвід досліджень з дистанційного зондування, оптичних методів виявлення та розпізнавання об’єктів на поверхні;
- Інститут геофізики НАН України, напрямком якого буде удосконалення алгоритмів обробки даних магнітних вимірювань, а також оцінка ефективності наявних сенсорних технологій для виявлення вибухонебезпечних предметів;
- Вроцлавська Політехніка (Польща) – долучиться до розробки спеціальної дронової платформи, призначеної для завдань зі сканування;
- Національний університет “Львівська політехніка” – працюватиме над створенням безпілотного наземного транспортного засобу для прискорення процесу ідентифікації ВНП;
- Державна служба України з надзвичайних ситуацій, з якою БФ підписав меморандум про співпрацю з метою впровадження наукового підходу до пошуку мін.
Довідково. Благодійний фонд “Фундація Поступ” створено у 2022 році у Польщі (Вроцлав). Організація має на меті координацію волонтерської підтримки українських захисників.
Програма НАТО “Наука заради миру та безпеки” сприяє практичному співробітництву у сфері цивільної безпеки на основі наукових досліджень, інновацій та обміну знаннями. Програма пов’язує наукову спільноту з НАТО через співробітництво в галузі цивільної науки, спрямоване на вирішення нових викликів у галузі безпеки.
- Угорщина доєдналась до коаліції країн-учасників НАТО щодо розмінування українських територій.
- ЄС надав Україні систему розмінування DOK-ING MV-10. Вона призначена для нейтралізації протипіхотних, протитанкових мін та інших боєприпасів, що не спрацювали.
- Наразі триває підготовка батальйонів розмінування, які залучаються до очищення деокупованих територій України від вибухонебезпечних предметів.
Американсько-німецька компанія-розробник програмного забезпечення Auterion до кінця 2025 року спорядить Україні 33 тисячі “ударних систем” для БпЛА з штучним інтелектом, здатних обходити системи радіоелектронної боротьби та фізичні перешкоди – подібно до дронів на оптоволокні.
Станом на 27 липня Силам оборони вдалося звільнити від російських військ село Кіндратівка Хотінської громади, що на Сумщині.
На Закарпатті затримали організатори схеми незаконного виїзду військовозобов’язаних за кордон, котрий намагався підкупити прикордонника 320 тисячами гривень.
27 липня президент Володимир Зеленський розповів про “предметну” розмову з главою Франції Емманюелем Макроном, зауваживши, що Париж готовий допомогти Україні профінансувати виробництво дронів.
Служба зовнішньої розвідки України відзначила, що після запровадження санкцій у 2022 році витрати Росії на транзит вантажів зросли, особливо на маршрутах до Калінінградської області, котра не має сухопутного сполучення з рештою російської території.