НАТО розмістить у Литві розвідувальні літаки AWACS: відстежуватимуть військову активність РФ
Джерело: пресслужба НАТО
Північноатлантичний альянс тимчасово розгорне літаки електронної розвідки та спостереження у Шяуляї, Литва. Перший із двох літаків мав прибути вже 28 вересня, аби виконати місію для моніторингу російської військової активності поблизу кордонів Альянсу.
Агресивна війна Росії проти України посилила нашу увагу до безпекового середовища в регіоні Балтійського моря, — заявив виконувач обов’язків офіційного представника НАТО Ділан Вайт. — Наш AWACS може виявляти літаки та ракети за сотні кілометрів, що робить їх ключовим засобом раннього попередження для НАТО. Я дякую Литві за розміщення літака. Це важливий внесок у нашу спільну безпеку.
Також зазначається, що у відповідь на війну РФ проти України, НАТО посилило свою повітряну присутність у східній частині Альянсу за допомогою винищувачів, літаків-розвідників і танкерів. Після ударів російських безпілотників поблизу території НАТО Сполучені Штати минулого тижня направили чотири додаткові винищувачі F-16 до Румунії для посилення повітряного патрулювання.
З лютого 2022 року AWACS здійснив сотні польотів над Східною Європою для спостереження за російськими військовими літаками.
Найближчими днями AWACS розпочне свої розвідувальні польоти над територією Альянсу. Планується, що місія триватиме кілька тижнів. Близько 150 військовослужбовців будуть направлені в Шяуляй для підтримки літака.
- Розвідувальний дрон НАТО вперше здійснив політ над територією Фінляндії, яка навесні цього року офіційно стала членом Північноатлантичного альянсу.
- У Болгарії планують побудувати нову військову базу для розміщення багатонаціональної бойової групи НАТО. Роботи хочуть завершити до 2025 року.
- У 2024 році НАТО планує залучили на військові навчання понад 40 тисяч військовослужбовців. Спільні тренування стануть найбільшими з часів Холодної війни.
Міжнародне журі та World Press Photo перепросили за об’єднання в одну візуальну пару двох фоторобіт — “Підземний польовий шпиталь” Нанни Хайтманн та “По той бік окопів” Флоріана Бахмаєра.
Нардеп від “Слуги народу”, член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський поінформував, що Міністерство оборони розробило новий механізм ротації на фронті, котрий передбачає “кілька місяців відпочинку” після 90 днів безперервної служби та участі у бойових діях.
Адміністрація президента США Дональда Трампа дійшла висновку, що укласти мирну угоду щодо України найближчими місяцями не вдасться, підтвердили двоє американських посадовці. У зв’язку з цим Білий дім розробляє механізми тиску як на Москву, так і на Київ.
Україна надала США підтвердження ударів Росії по енергетичній інфраструктурі, що порушує домовленості про перемир’я, повідомив президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 1 квітня. Від початку цієї доби відбулося 141 бойове зіткнення.