Науковці відшукали унікальні документи про Пилипа Орлика у закордонних архівах
Джерело: Андрій Сибіга/Facebook
У межах першого етапу проєкту МЗС “Резиденція Пилипа Орлика. Віднайдення історії України в архівах світу”, історикам вдалося віднайти унікальні й раніше невідомі історичні документи: перше досьє Пилипа Орлика, листи українського гетьмана та його родини, а також шведських королів.
Міністр закордонних справ Андрій Сибіга зауважив, що усі ці унікальні знахідки є результатом багатомісячної роботи українських істориків – Олександра Середи, Олега Однороженка, Марини Траттнер, Наталії Дробязко та Марини Хармак.
Зокрема, знайдено раніше невідомий лист Пилипа Орлика до султана Махмуда I із закликом до звільнення України від Росії та проголошення її незалежною державою.
Водночас, за словами міністра, принципово важливим надбанням є найдавніший й невідомий до цього козацький документ українською мовою 1582 року.
Історики опрацювали 2500 архівних справ з історичних архівів та бібліотек Литви, 600 архівних сторінок шістьма мовами з Державного архіву Швеції, більш як 2200 документів з архівів Туреччини та Болгарії.
Досліджуючи раніше невідомі сторінки нашої славетної історії, вчені “Резиденції Орлика” відновлюють справжню роль нашої держави у доленосних історичних процесах. Українці, світ та наші міжнародні партнери мають чути і знати про це, щоб розуміти справжній внесок нашої держави у спільну європейську історію. Адже Україна була вирішальним фактором багатьох перемог у захисті Європи, — зазначив Сибіга.
Глава відомства запевнив, що МЗС профінансує й допоможе видати унікальні напрацювання наших вчених для належної презентації міжнародним партнерам, громадськості та науковим колам інших країн.
- Від дохристиянських обрядів до символу захисників України: історія “Щедрика”.
- Лондонська Бібліотека Вінера відкрила доступ до одного з найбільших у світі архівів про Голокост.
- У Білій Церкві археологи виявили скарб золотих прикрас, знайдений у культурних нашаруваннях 17—18 ст. і, ймовірно, пов’язаний із буремними історичними подіями часів Гетьманщини.
- Шабля гетьмана Івана Мазепи, що здійнялася над головою боксера Олександра Усика після здобуття перемоги над Тайсоном Фʼюрі у Саудівській Аравії, повернулася в Україну.
Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.
Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.
11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.
Президент США Дональд Трамп має намір підвищити тарифи на європейські товари до 30% з 1 серпня, написав він у листі на ім’я президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.
Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях загинув Святослав Лазаренко – працівник Снятинської міської ради, що в Івано-Франківській області.