Науковці відшукали унікальні документи про Пилипа Орлика у закордонних архівах

Джерело: Андрій Сибіга/Facebook

У межах першого етапу проєкту МЗС “Резиденція Пилипа Орлика. Віднайдення історії України в архівах світу”, історикам вдалося віднайти унікальні й раніше невідомі історичні документи: перше досьє Пилипа Орлика, листи українського гетьмана та його родини, а також шведських королів.

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга зауважив, що усі ці унікальні знахідки є результатом багатомісячної роботи українських істориків – Олександра Середи, Олега Однороженка, Марини Траттнер, Наталії Дробязко та Марини Хармак.

Зокрема, знайдено раніше невідомий лист Пилипа Орлика до султана Махмуда I із закликом до звільнення України від Росії та проголошення її незалежною державою.

Водночас, за словами міністра, принципово важливим надбанням є найдавніший й невідомий до цього козацький документ українською мовою 1582 року.

Історики опрацювали 2500 архівних справ з історичних архівів та бібліотек Литви, 600 архівних сторінок шістьма мовами з Державного архіву Швеції, більш як 2200 документів з архівів Туреччини та Болгарії.

Досліджуючи раніше невідомі сторінки нашої славетної історії, вчені “Резиденції Орлика” відновлюють справжню роль нашої держави у доленосних історичних процесах. Українці, світ та наші міжнародні партнери мають чути і знати про це, щоб розуміти справжній внесок нашої держави у спільну європейську історію. Адже Україна була вирішальним фактором багатьох перемог у захисті Європи, — зазначив Сибіга.

Глава відомства запевнив, що МЗС профінансує й допоможе видати унікальні напрацювання наших вчених для належної презентації міжнародним партнерам, громадськості та науковим колам інших країн.

  • Від дохристиянських обрядів до символу захисників України: історія “Щедрика”.
  • Лондонська Бібліотека Вінера відкрила доступ до одного з найбільших у світі архівів про Голокост.
  • У Білій Церкві археологи виявили скарб золотих прикрас, знайдений у культурних нашаруваннях 17—18 ст. і, ймовірно, пов’язаний із буремними історичними подіями часів Гетьманщини.
  • Шабля гетьмана Івана Мазепи, що здійнялася над головою боксера Олександра Усика після здобуття перемоги над Тайсоном Фʼюрі у Саудівській Аравії, повернулася в Україну.

Французька прокуратура вивчає заяву двох груп, котрі називають себе “анархістами” та стверджують, що відповідальні за масштабне знеструмлення на південному сході країни.

25 травня начальник управління комунікацій Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат звернув увагу, що під час комбінованої атаки російські війська застосували для обстрілу ракету Х-22 після тривалої паузи.

Російський військовий флот викрав естонський хвильовий буй, який належить Інституту морських систем Талліннського технічного університету. Буй для вимірювання хвиль розташовувався за 50 кілометрів від Гіюмаа в естонській економічній зоні.

Російські війська переходять до нового етапу повітряної війни проти України, завдаючи масованих ударів сотнями дронів і десятками ракет. Зокрема у ніч на 25 травня Кремль випустив по українських містах 298 дронів і 69 ракет, — ймовірно, рекордну кількість за час повномасштабної війни.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 25 травня. Загалом від початку цієї доби відбулося 135 боєзіткнень.