«Навіть рашиських полонених годують тричі на день, а нас тримають у пеклі», — волонтер про затримання працівниками ТЦК

Софія Калан
журналістка

Мережею активно ширяться чисельні відео з нібито жорстокими затриманнями та побиттями цивільних представниками ТЦК. Лідери серед вірусних матеріалів такого характеру були записані, переважно, на Одещині. Однак в обласному центрі комплектування називають такі відео “фейками”, а у пресцентрі охорони та оборони Півдня розповіли, що такі відео досліджують на правдивість, адже це може бути фальсифікацією.

В редакцію “Букв” звернулась громадська спілка “Союз Допомоги Херсону”, яка офіційно діє на Херсонщині з 2022 року, з проханням висвітлити “безпідставне затримання на ув’язнення” представниками ТЦК волонтера і координатора штабу — Андрія Цивільского.

Андрій з початку повномасштабного вторгнення координує розподіл гуманітарної допомоги у Херсонській області, виконуючи свою місію під постійними обстрілами та загрозами життю. Саме завдяки його роботі, як зазначають колеги, понад 20 тисяч цивільних отримали критично необхідну допомогу.

Джерело: соцмережі Андрія.

Джерело: соцмережі Андрія.

Обставини затримання

4 лютого 2025 року після завершення чергової гуманітарної місії, під час якої Андрій розподіляв комп’ютери для дитячих центрів у Херсоні, дружина та команда волонтерів втратила з ним зв’язок.

Щовівторка Андрій їздить на роботу в Одеську область з Херсона й щоразу однією і тією ж дорогою. Як розповідає дружина — Олена, його зупинили на одному з блокпостів і почали перевірку документів. Дані у “Резерв+” волонтер оновив вчасно, пройшов ВЛК за місцем проживання цього літа. За словами Олени, Андрій був готовий до мобілізації й не був проти проходження військової служби за місцем проживання — на Херсонщині, аби й далі продовжити гуманітарну діяльність. Далі для “додаткової перевірки” волонтера представники ТЦК попросили пройти у службовий транспорт, далі закрили двері та поїхали без пояснень з ним до Роздільнянського районного ТЦК та СП, що на Одещині. Особисте авто Андрія залишалось на трасі. Документи та телефон у волонтера миттєво забрали. 

“Я цілий день нервувала, бо чоловік був без зв’язку. Тільки о 8 вечора у вівторок він подзвонив, сказав, що його привезли в ТЦК. Розмова тривала секунд 20, говорив від під “надзором”, щоби не вимовив зайвого слова. Далі на фоні я чула наказ, аби Андрій віддавав телефон,” — ділиться дружина.

Пізніше записку, яку написав Цивільській дружині, змогла передати жінка ще одного затриманого, адже будь-які засоби зв’язку у всіх чоловіків в бараці представники ТЦК ліквідували. На папері волонтер пише:

Я Цивільський Андрій Миколайович волонтер з Херсону. 2-го лютого мене затримали й вже третю добу утримують незаконно на території Роздільнянського ТЦК. Крім мене тут знаходяться ще шість хлопців, одну людину тримають вже 10 діб. У нас відібрали документи, телефони навіть не дали поспілкуватися з рідними. Ми живемо в бараці, спимо на нарах, нас утримують незаконно зі зброєю. Навіть рашиських полонених годують тричі на день, а нас тримають у пеклі. Допоможіть нам.”

Джерело: дружина Андрія.

Всі попередні дні з 3-го числа Олена дзвонила на черговий номер Роздільнянського ТЦК з проханням надати інформацію про її чоловіка та документ про підстави для утримання.

“Прямо мені й нашим рідним не відповідали: постійно ухилялись від відповідей, чи є взагалі він там. Через десятки дзвінків якийсь черговий мені сказав: “Що Ви, жінко, собі такого надумали? Чоловік Ваш не битий, нагодований і у нас тепло.” Тоді я спитала, чого він має бути битим, за що і навіщо це уточнюється, якщо питання я такого не ставила…” — ділиться дружина Андрія.

6-го лютого Олені вдалось потрапити на територію ТЦК. За її словами, волонтер, як і решта чоловіків, проходять ВЛК виключно з двома військовими. У одного із затриманих виявили під час флюорографії відкриту форму туберкульозу, після чого, за словами дружини, чоловіка викинули за ворота.

“На території знаходиться барак: голі стіни, койка з пружинами й буржуйка. На цей час, в цьому сараї 6 чоловіків — один з них батько двох дітей, який безпідставно перебуває там 10 днів, ще декілька працівників інкасаторів, яких вицепили посеред роботи попри бронювання, відповідні документи… Чоловіки, які охороняють ТЦК кажуть, що тут — ще квіточки, а далі, якщо попадаєш на навчання чи під час проходження служби… Скотське ставлення, що до новачків, що до слабших морально. Це бруд. На людей взагалі увагу не звертають!” — розповіла Олена.

Під час окупації Херсона, Андрій, як і після звільнення міста, активно волонтерив переважно у гуманітарному напрямку. Коли росіяни затримали його під час перевірки, знайшли наліпку з українською символікою та затримали чоловіка. 3 дні Андрій утримувався в підвалі.

“Понад 20 000 людей завдяки Андрію отримали допомогу на Херсонщині. Він провів надзвичайну кількість місій з міжнародними партнерами й організаціями. На ньому тримається дуже багато гуманітарної роботи, він — людина-гора.” — розповідає Буквам керівниця ГС, Катерина Жужа.

Коментарі під публікацію про утримання Андрія

Коментарі під публікацію про утримання Андрія

Коментарі під публікацію про утримання Андрія

За словами керівниці ГО Катерини, вона просила віддати телефон й документи Андрію, адже без нього гуманітарна робота волонтерів повністю зупиняється. У відповідь — сміються в слухавку.

Команда волонтерів та рідні звертались до начальника Роздільнянського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки: у телефонній розмові чергові сказали, що, можливо, подивляться на офіційну заяву Катерини, на пошту керівниці відповіді не надходило. Також дзвонили на гарячу лінію з питань мобілізації та обліку військовозобов’язаних, куди можна також подати скаргу на роботу ТЦК, у відділення поліції №1 Роздільнянського району, писали представникам громадських приймалень уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській та в Херсонській областях. Відповідей теж не було.

Зазначимо, попередньо, 7 лютого 2024 року ДБР повідомляло про затримання співробітника військкомату та правоохоронця саме цього Роздільнянського районного ТЦК, які торгували “білими квитками”. Обидва заробляли 7 тисяч доларів за допомогу військовозобов’язаним чоловікам, які бажають ухилитися від військової служби. Також торік працівники Роздільнянського центру комплектування колишній податковий міліціонер з вже оновленими даними у “Резерв+” та отримав штраф у розмірі 17 тисяч гривень за нібито ухилення від військової служби.

“Наші міжнародні партнери також долучились до розв’язання цього питання та звертались до відповідних державних та громадських структур. Утримання Андрія напряму перешкоджало продовженню нашої гуманітарної місії на Херсонщині й поточних проєктів — зустріч французької делегації, розподілення компʼютерів від грантового проєкту для дитячих установ і доручення комплектів антиблекаут для громад,” — додає наприкінці голова ГС Катерина.

7 лютого волонтера Андрія звільнили єдиного з групи затриманих людей. Ймовірніше, через розголос за тиск з боку громадськості. 

“Мене звільнено, але це не значить, що ті порушення ТЦК і той жах, в якому досі тримають людей без підстав, можна зам’яти. Країна має знати правду,” — коментує вперше після звільнення Андрій.

За його словами, перебувають в казармі Роздільнянського центру комплектування, переважно, незахищені чоловіки з сел або фінансово неспроможні. Як зазначає Андрій, більшість після базової перевірки та ВЛК, де ледь не кожен отримує позначку “придатний” відправлять одразу у військові частини для підготовки на лінію зіткнення. 

За час знаходження Андрія в казармі кожен день прибували по 2 “грибника” (від.ред — так називають чоловіків, які намагались незаконно перетнути кордон у лісах біля кордонів Молдови, Румунії та Угорщини). Як зазначає волонтер, працюють представники ТЦК за однією схемою — публікують у мережу під виглядом “провідників” оголошення про виїзд. Ціна варіюється від 3 до 15 тисяч доларів. Далі чоловіків зустрічає підставна особа, у якого ламається машина. Далі поки чоловіки всі разом штовхають машину в лісі, на місце приїжджають представники Роздільнянського центру комплектування та забирають людей. 

“Кошти за цю схємку, як мені сказали, йдуть ще вище…”, — додає волонтер. 

Нині Андрій знаходиться у Херсоні, продовжує волонтерську діяльність та планує доєднатись до однієї з херсонських бригад. 

Мережею активно ширяться чисельні відео з нібито жорстокими затриманнями та побиттями цивільних представниками ТЦК. Лідери серед вірусних матеріалів такого характеру були записані, переважно, на Одещині. Однак в обласному центрі комплектування називають такі відео “фейками”, а у пресцентрі охорони та оборони Півдня розповіли, що такі відео досліджують на правдивість, адже це може бути фальсифікацією.

Рік тому, 8 лютого 2024 року, Олександра Сирського призначили Головнокомандувачем Збройних сил України. Генерал підбив підсумки року на посаді.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили про ситуацію на фронті. Загалом, протягом минулої доби (7 лютого) зафіксовано 123 бойових зіткнення.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 7 лютого. Загалом, від початку доби відбулося 67 бойових зіткнень.

Спецпредставник США з питань України та Росії Кіт Келлог повідомив, що президент Сполучених Штатів Дональд Трамп готовий посилити санкції проти РФ, аби покласти край російсько-українській війні.