НАЗК відкрило доступ до Реєстру звітності політичних партій

Джерело: НАЗК

Сьогодні, 10 жовтня, Національне агентство з питань запобігання корупції відновило доступ до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру (Реєстр POLITDATA).

Це означає, що політичні партії будуть мати можливість подати звіти про майно, доходи, витрати й зобов’язання фінансового характеру. Поки що це право, а не обов’язок політичних партій.

Відтак, громадськість нарешті зможе побачити, на що політпартії витрачали кошти державного фінансування понад три роки, адже спершу вони не звітували через COVID-19, а з 2022 року – через воєнний стан.

З початком повномасштабного вторгнення НАЗК довелося обмежити доступ до низки реєстрів, зокрема і до Реєстру POLITDATA з урахуванням постанови Кабінету міністрів України “Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану” від 12.03.2022 № 263.

Крім того, завдяки відкритості реєстру стане відомо, не лише на що політичні партії спрямовували кошти, а й хто їх активно фінансував.

26 грудня 2023 року набуде чинності закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо мінімізації потенційного олігархічного впливу на політичні партії, удосконалення механізмів державного фінансування та державного контролю за діяльністю політичних партій” (№3337), який 26 вересня 2023 року підписав президент України.

Цим рішенням буде відновлено обов’язок всіх політичних партій звітувати про свої фінанси та майно, а також функції НАЗК щодо перевірок цих звітів.

Парламентські партії будуть зобов’язані подати раніше не подані звіти (за 2020-2023 роки) впродовж 90 днів після набрання чинності законом, інші політичні партії повинні прозвітувати впродовж 120 днів після набрання чинності законом. НАЗК матиме 90 днів на перевірку поданих звітів, відповідно, до 26 грудня 2023 року не буде здійснювати їх перевірки.

З огляду на майбутні законодавчі зміни, зокрема в частині особливостей звітування під час дії воєнного стану, НАЗК рекомендує подавати звіти, починаючи з 26 грудня 2023 року.

У НАЗК зазначили, що звіти, не подані за 2020 рік, подаються виключно в паперовому вигляді, а не подані за періоди 2021 – 2023 років – виключно в електронному вигляді до Реєстру POLITDATA. Таких звітів НАЗК очікує отримати понад 4 тисячі.

Внаслідок російської атаки по будівельному гіпермаркету “Епіцентр” в Харкові загинули чотири людини та ще 40 поранених.

Сили оборони Півдня надалі завдають вогневого ураження по місцях дислокації ворога, вогневих позиціях і тилах, знищуючи особовий склад та техніку окупантів.

Сьогодні, 25 травня, російські війська знову атакували центр Харкова.

Внаслідок російських авіаударів по будівельному гіпермаркету в Харкові кількість постраждалих зросла до 35.

Станом на 16:30 в суботу, 25 травня, кількість бойових зіткнень на фронті з початку доби збільшилась до 71. Ситуація вздовж всієї лінії зіткнення залишається складною водночас, контрольованою Силами оборони України.