Не можу забути слова: геймдизайнер Кодзіма про враження від стрічки «20 днів у Маріуполі»

Джерело: Хідео Кодзіма/X

Відомий японський геймдизайнер, сценарист та продюсер Хідео Кодзіма прокоментував документальну стрічку “20 днів у Маріуполі”. Він зауважив, що не може забути слова, тихо вимовлені репортером на початку фільму, про те, що “війни розпочинаються не з вибухів, натомість з мовчання”.

Кодзіма наголосив, що попри те, що війна РФ проти України нині “затьмарена новинами про нові війни, землетруси та інші катастрофи”, російсько-українське протистояння досі триває.

Сценарист відчув, що документальний фільм відображає розпач протягом 20-денного періоду, починаючи одразу після вторгнення Росії в Україну та закінчуючи евакуацією з Маріуполя.

Відрізаний від зовнішнього світу, без телефонів та Інтернету, він зображує реальність “нескінченної війни”, що розгортається всередині. Фільм кидає виклик справжньому значенню журналістики та природі війни тим із нас, хто не акцентується на лавині фейкових новин у соціальних мережах. … “Війни не розпочинаються з вибухів; вони починаються з мовчання”, – ці слова, тихо вимовлені репортером на початку фільму, я не можу забути, — додав Кодзіма.

Нагадаємо, що у ніч із 10 на 11 березня у Лос-Анджелесі відбулася церемонія нагородження премії “Оскар-2024”. Перемогу у категорії “Найкращий документальний фільм” здобула стрічка Мстислава Чернова “20 днів у Маріуполі”.

Зауважимо, що це перша перемога українського фільму на головній кінопремії світу, яку вручає Американська академія кінематографічних наук та мистецтв.

Я вдячний. Але, мабуть, я буду першим режисером на цій сцені, який не хотів би робити цей фільм. Я хотів би мати змогу обміняти це на те, щоб Росія ніколи не нападала на Україну, ніколи не окуповувала наші міста. Я б віддав цю нагороду за те, щоб Росія не вбивала моїх земляків, звільнила всіх українських військових і цивільних, які зараз в тюрмах. Але я не можу змінити минуле. Але усі ми можемо зробити так, що правда переважить. І люди Маріуполя та інші, які віддали своє життя, ніколи не будуть забутими. Тому що кінематограф формує спогади, а спогади формують історію. Тож дякую вам всім, дякую Україні! Слава Україні! – сказав зі сцени Чернов.

Довідка. Хідео Кодзіма — японський геймдизайнер, сценарист, продюсер та керівник розробки відеоігор.

Кодзіма знаний своєрідним авторським підходом до створення ігор; ще до приходу в ігрову індустрію він захоплювався літературою та кінематографом і пізніше розглядав розробку ігор, як нову можливість для художньої творчості. Кодзіма протягом багатьох років працював в компанії Konami Digital Entertainment, в тому числі як керівник внутрішньої студії Kojima Productions, також певний час був віцепрезидентом Konami. Після розриву з Konami в 2015 році Кодзіма відтворив і очолив Kojima Productions вже як незалежну студію.

Він найзнаніший як творець серії ігор Metal Gear — розроблених під його керівництвом ігри цієї серії виходили протягом понад чверті століття, справивши значний вплив на жанр стелс-ігор та індустрію відеоігор загалом. Окрім Metal Gear, Кодзіма також розробив пригодницькі ігри Snatcher і Policenauts; також виступав продюсером інших ігор серії, в тому числі Zone of the Enders, Boktai і Castlevania: Lords of Shadow. Death Stranding стала першою грою Кодзіми, розробленою поза Konami.

Перша гра над якою працював Кодзіма в ролі асистента режисера — Penguin Adventure. Перший розроблений ним проєкт — Lost World (був скасований Konami).

Довгоочікуваний реліз Metal Gear Solid на PS перетворює Кодзіму на зірку ігрової індустрії. Цей проєкт вперше в серії MGS використав 3D-графіку та мав порівняно серйозний сюжет.

На початку 2000-х Кодзіма показав перші кадри Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty, прямого продовження Metal Gear Solid. Завдячуючи можливостям PlayStation 2, кінематографічні вставки гри, а також графіка та анімація виглядали реалістичніше, ніж у попередніх іграх серії. Негативні відгуки здебільшого стосувалися заміни Соліда Снейка (головний герой минулих частин Metal Gear) на новачка Райдена, якому дістався великий другий епізод гр.

До виходу MGS2 Кодзіма спродюсував Zone of the Enders, шутер від третьої особи з аніме-вставками, та унікальний проєкт для GBA під назвою Boktai (головна ідея гри полягала в наявності сенсора, що реагує на сонячне світло. Навколо цього була вибудувана більша частина ігрового процесу). А в 2004 вийшов рімейк Metal Gear Solid під назвою Metal Gear Solid: The Twin Snakes для Nintendo GameCube. Ролики для гри поставив відомий азійський режисер Рюхей Кітамура.

Потім Кодзіма зайнявся розробкою Metal Gear Solid 3, шпигунським екшеном у стилі 60-х років. Головним героєм став Біґ Босс (Big Boss) — генетичний батько Снейка, а сюжет став логічнішим і послідовнішим. Пізніше Konami видала розширену версію гри — Metal Gear Solid 3: Subsistence — котра мала нову зручнішу камеру та включала багато доробок і доповнень. MGS: Peace Walker продовження Metal Gear Solid 3 яке має вийти в 2009 році на PSP. Metal Gear Solid 4:Guns of the Patriots вийшов наприкінці 2008 року ексклюзивно для консолі PS3.

Документальний фільм “20 днів у Маріуполі” розповідає про облогу Маріуполя у 2022 році. Коли починається повномасштабне російське вторгнення, єдина команда журналістів, що опинилася у пастці, в оточеному Маріуполі, намагається продовжити свою роботу, документуючи трагедії війни.

Російські війська зараз перебувають за три кілометри від околиць ключового міста Покровська Донецької області після наступу в середу. Вони також захопили українські позиції поблизу міста.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц провів, за його словами, безрезультатну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. Однак Шольц заявив, що готовий до подальших переговорів з ним.

Естонія передала Україні один зі своїх енергоблоків з Ауверської електростанції. За даними Міністерства енергетики України, енергоблок здатен забезпечити електроенергією близько 150 тисяч осіб.

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що більша частина Європи далі не вірить у те, що Росія є загрозою для всіх, і наївно сподіваЄться, що ситуація “якимось чином сама владнається”.

11 грудня міністерство закордонних справ Росії поскаржилося, що передача США Україні 20 мільярдів доларів коштом заморожених російських активів, було “простим пограбуванням”, і припустило, що Москва може “захопити західні активи” на своїй території “для посилення промислового потенціалу”.