Неандертальці могли активно споживати личинок – нове дослідження про раціон кам’яного віку

Джерело: CNN

Доісторичні неандертальці, як виявило нове дослідження, ймовірно, харчувалися не лише м’ясом великих тварин, як-от мамонтів, а й личинками мух, які з’являються в розкладеній плоті. І це могло суттєво впливати на хімічний склад їхніх кісток, який довгий час викликав здивування у вчених.

Археологи давно знали, що в рештках неандертальців фіксується дуже високий рівень ізотопу азоту-15 — навіть вищий, ніж у сучасних хижаків, як-от левів і вовків. Такий хімічний слід свідчив про те, що вони споживали багато м’яса. Але є одна проблема: люди фізіологічно не здатні виживати на надмірній кількості пісного м’яса — печінка не справляється з надлишком білка, і це може призводити до смертельного білкового отруєння.

Звідки ж у неандертальців такий “хижачий” профіль? Нове дослідження, опубліковане в журналі Science Advances, припускає, що справа не лише у м’ясі, а й у тому, що воно було зіпсоване — і з личинками. Саме вони могли бути ключовим джерелом високого рівня азоту.

Авторка дослідження, антропологиня Мелані Бізлі з Університету Пердью, два роки досліджувала людські рештки в Центрі судової антропології в Теннессі. Вона аналізувала, як змінюється рівень азоту в м’язах і в личинках мух, які розвиваються в розкладаючих тілах. Результат її не здивував – азот у самій гнилій плоті зростав незначно, але в личинках – суттєво. І саме вони могли підвищити “м’ясоїдний” слід у кістках.

Ідею ще раніше висував Джон Спет із Мічиганського університету, який вивчав традиційне харчування корінних народів, зокрема інуїтів. Виявляється, багато з них вважали гниле, заражене личинками м’ясо цілком нормальним, а іноді – навіть ласощами. Є згадки, як під час полярних експедицій європейці з жахом спостерігали, як місцеві люди їли м’ясо, повне личинок, і навіть насолоджувалися смаком. А інуїти відповідали: “Це ж просто живе м’ясо. Таке саме, як і свіже”.

Таке пояснення має сенс не лише з погляду археології, а й судової науки. Адже рівень азоту в личинках можна використовувати для встановлення часу смерті.

Звісно, дослідження має обмеження. Бізлі працювала з людськими рештками в сучасному середовищі, а не з м’ясом диких тварин у плейстоцені. Крім того, тодішні кліматичні умови могли суттєво впливати на процеси розкладання. Втім, вона шукає можливості співпраці з корінними народами півночі, щоб краще зрозуміти традиційні методи обробки м’яса.

Коментуючи дослідження, професорка Карен Гарді з Університету Глазго назвала ідею “очевидною”, але такою, яку на Заході довго ігнорували через культурні табу. За її словами, несподіваним тут є радше не поведінка неандертальців, а наше сучасне сприйняття того, що можна їсти.

І хоча остаточно довести “любов до личинок” у неандертальців поки що неможливо – археологічні рештки комах просто не зберігаються – дослідження дає несподівано свіже (чи все ж таки тухле?) уявлення про їхнє харчування.

  • На південь від німецького міста Галле, біля доісторичного озера, археологи виявили сліди систематичного добування тваринного жиру – масштабного процесу, яким, імовірно, керували неандертальці ще 125 тисяч років тому. Вчені охрестили знахідку “жировою фабрикою”, адже мова йде не про випадкову обробку туш, а про добре організовану роботу з видобутку жиру з кісток.

Президент США Дональд Трамп заявив, що більше не чекатиме від Владіміра Путіна півтора місяця для припинення війни проти України. За його словами, 50 днів, які він раніше відвів для досягнення домовленостей, були надто щедрим терміном – і тепер він скоротить його до 10–12 днів від сьогодні.

Таїланд і Камбоджа погодилися на негайне припинення бойових дій, які тривали п’ять днів на спірній ділянці кордону. Як заявив прем’єр Малайзії Анвар Ібрагім, перемир’я набирає чинності опівночі. За його словами, обидві сторони “безумовно” погодилися зупинити вогонь і повернутися до мирного процесу.

Президент США Дональд Трамп заявив, що скоротить термін, який раніше дав президенту РФ Владіміру Путіну на припинення війни проти України. Мовляв, обіцяні 50 днів – забагато, бо він “вже знає відповідь”.

Президент США Дональд Трамп усе більше незадоволений, як його команда справляється зі скандалом навколо Джеффрі Епштейна. За даними джерел Washington Post, справи мільйонера та сексуального злочинця знову вийшли на перший план, затьмаривши політичні меседжі Білого дому та викликавши шквал критики – не тільки від демократів, але й серед прихильників самого Трампа.

У понеділок, 29 липня, в Україні продовжиться вплив циклону, який несе з собою атмосферні фронти та нестійку погоду. За прогнозом Наталки Діденко, дощитиме на заході, місцями на півночі країни, а також у Черкаській, Кіровоградській, Вінницькій та Одеській областях. Іноді з грозами, а подекуди й зі шквалами та градом.