Непал підняв альпіністам ціну за дозвіл зійти на Еверест
Джерело: BBC
Непал оголосив про підвищення плати за дозвіл на сходження на Еверест — найвищу гору на планеті.
З вересня 2025 року, ті, хто бажає піднятися на гору в піковий сезон, повинні будуть заплатити $15 000. Це на 36% більше, ніж раніше – $11 000.
Плата за сходження в не піковий сезон зросте на той самий відсоток — з вересня по листопад це коштуватиме $7,500, а з грудня по лютий – $3,750.
Доходи від зборів за дозволи є ключовим джерелом доходу для Непалу, оскільки альпінізм і трекінг приносять понад 4% в економіку країни.
Експерти з альпінізму часто критикують уряд Непалу за те, що він допускає занадто багато альпіністів на Еверест, однак, на рік видається близько 300 дозволів на сходження на гору.
У квітні 2024 року Верховний суд Непалу зобов’язав уряд обмежити кількість дозволів на сходження на Еверест та інші вершини, однак не встановлював максимальної кількості дозволів.
Через занепокоєння щодо надмірного навантаження на Еверест, непальська армія у 2019 році почала проводити щорічне прибирання гори. За цей час провели п’ять прибирань і зібрали 119 тонн сміття, 14 людських трупів і кілька скелетів. Водночас ще близько 200 тіл залишаються на горі.
В Непалі розташовані 8 з 14 найвищих гір світу, включаючи Еверест.
- На горі Еверест знайшли ногу, ймовірно, британського альпініста, який зник безвісти 100 років тому.
- Дослідники кажуть, що гора Еверест переживає певний стрибок зростання й за останні 89 000 років зросла на 15 – 50 метрів.
В невизнаному Придністров’ї люди вийшли на акції протесту через припинення постачання газу. В цьому вони звинувачують Молдову.
Комітет з національної безпеки, оборони та розвідки готує заяву через арешт офіцерів, а також проведе закрите засідання, де заслухає їхніх адвокатів. Про це повідомила народна депутатка з фракції “Європейська Солідарність” та членкиня Комітету Ірина Фріз.
На Донеччині вирішили примусово евакуювати родин з дітьми з низки населених пунктів Комарської та Криворізької громад. Наразі у Комарській громаді залишається 76 дітей, а в Криворізькій – 34.
Військова контррозвідка Служби безпеки викрила курсантку військового інституту, яка допомагала російським військам готувати удар по вишу, де сама навчалась.
За оцінками британських розвідників, станом на середину січня 2025 року, військові КНДР втратили близько 4000 осіб (вбиті та поранені) у війні РФ проти України.