Непал підняв альпіністам ціну за дозвіл зійти на Еверест

Джерело: BBC

Непал оголосив про підвищення плати за дозвіл на сходження на Еверест — найвищу гору на планеті.

З вересня 2025 року, ті, хто бажає піднятися на гору в піковий сезон, повинні будуть заплатити $15 000. Це на 36% більше, ніж раніше – $11 000.

Плата за сходження в не піковий сезон зросте на той самий відсоток — з вересня по листопад це коштуватиме $7,500, а з грудня по лютий – $3,750.

Доходи від зборів за дозволи є ключовим джерелом доходу для Непалу, оскільки альпінізм і трекінг приносять понад 4% в економіку країни.

Експерти з альпінізму часто критикують уряд Непалу за те, що він допускає занадто багато альпіністів на Еверест, однак, на рік видається близько 300 дозволів на сходження на гору.

У квітні 2024 року Верховний суд Непалу зобов’язав уряд обмежити кількість дозволів на сходження на Еверест та інші вершини, однак не встановлював максимальної кількості дозволів.

Через занепокоєння щодо надмірного навантаження на Еверест, непальська армія у 2019 році почала проводити щорічне прибирання гори. За цей час провели п’ять прибирань і зібрали 119 тонн сміття, 14 людських трупів і кілька скелетів. Водночас ще близько 200 тіл залишаються на горі.

В Непалі розташовані 8 з 14 найвищих гір світу, включаючи Еверест.

У Медичному центрі Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі вперше у світі успішно пересадили людині сечовий міхур. Це стало результатом чотирирічних досліджень та розробок команди лікарів під керівництвом доктора Німи Нассірі та Індербіра Гілла.

На півночі Казахстану, де понад сорок років випробовували ядерну зброю, життя досі не повернулося до норми. Понад мільйон осіб зазнали впливу радіації, а спадкові мутації надалі скалічують нові покоління.

Країни Європейського Союзу засудили інцидент, що стався під час візиту дипломатичної делегації до Західного берега, коли ізраїльські військові відкрили вогонь неподалік місії. Італія та Франція викликали послів Ізраїлю для пояснень, тоді як Німеччина, попри тісні зв’язки з Ізраїлем, назвала стрілянину “неспровокованою”.

У Бразилії медики провели 15-годинну операцію з розділення сіамських близнючок. Дівчатам по одному року.

Грузія з 15 травня запровадила для громадян Росії та Білорусі повну заборону на вивезення з країни легкових автомобілів та спецтехніки. Як пояснили на гарячій лінії агентства сервісних послуг МВС Грузії, ще до набуття новими правилами чинності реекспорт у напрямку Росії та Білорусі вже був заборонений. Однак раніше не діяли обмеження для громадян цих держав під час вивезення техніки до третіх країн. Відтепер умови змінилися.