Непал планує обмежити дозволи для сходження на Еверест

Джерело: Reuters

Непал планує видавати дозволи на сходження на Еверест лише тим альпіністам, які вже мають досвід підкорення принаймні однієї гімалайської вершини заввишки понад 7000 метрів. Така ініціатива є частиною проєкту нового закону, спрямованого на зменшення переповненості маршруту та підвищення безпеки на горі.

Непал, який значною мірою залежить від альпінізму, трекінгу і туризму як джерела іноземної валюти, зіткнувся з критикою за те, що дозволяє занадто великій кількості альпіністів, в тому числі недосвідчених, намагатися піднятися на вершину висотою 8 849 метрів. Це часто призводить до довгих черг альпіністів у “зоні смерті” – зоні під вершиною з недостатньою кількістю природного кисню для виживання.

Перенаселеність маршрутів часто називають однією з головних причин численних смертей на Евересті. У 2023 році, коли Непал видав рекордні 478 дозволів на сходження, загинули щонайменше 12 альпіністів, ще п’ятеро зникли безвісти. Для порівняння, роком раніше жертв було восьмеро.

Згідно з проєктом нового закону, дозвіл на сходження на Еверест надаватимуть лише тим альпіністам, які зможуть підтвердити успішне підкорення принаймні однієї гори заввишки понад 7000 метрів у Непалі. Також у проєкті закону передбачено, що право працювати гірськими гідами матимуть лише громадяни Непалу.

Законопроєкт зареєстрований у Національній Асамблеї — верхній палаті парламенту, де правляча коаліція має достатню більшість для його ухвалення. Тим часом міжнародні оператори експедицій закликають Непал дозволити зараховувати сходження на будь-яку гору заввишки понад 7000 метрів, а не лише на гімалайську, як підставу для отримання дозволу на підйом на Еверест.

Водночас оператори міжнародних експедицій розкритикували запропонований законопроєкт. Гаррет Медісон з американської компанії Madison Mountaineering вважає, що дозвіл на сходження на Еверест слід надавати всім альпіністам, які вже підкорили гору заввишки щонайменше 6500 метрів, незалежно від країни.

А Лукас Фуртенбах з австрійської Furtenbach Adventures заявив, що в Непалі може бракувати кваліфікованих гірських гідів, тому закликав не забороняти участь іноземних фахівців у таких експедиціях.

Глава Росії Володимир Путін та лідер Китаю Сі Цзіньпін не поїдуть на саміт БРІКС, що стартує цієї неділі у Бразилії. Це може свідчити про втрату групою внутрішньої узгодженості та ідеологічної ваги для двох її засновників.

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев повідомив, що за минулий рік з платформи OnlyFans сплатили близько 350 мільйонів гривень податків.

24-річний індійський програміст Сохам Парех щонайменше три роки поспіль одночасно працював на повну ставку у семи різних американських IT- і AI-компаніях у Кремнієвій долині. Оскільки він увесь цей час працював дистанційно з Індії, тривалий час ніхто не помічав, що Парех отримував зарплату одразу з кількох місць.

Генсек НАТО Марк Рютте переконаний, що Китай може заохотити Росію до нападу на країни НАТО, щоб відвернути увагу США від Індо-Тихоокеанського регіону та одночасно спробувати захопити Тайвань.

Попри загрозливу ситуацію на фронті, де російські війська ведуть активні наступи й майже перетворили Суми на “сіру зону”, увагу спостерігачів дедалі більше привертає інший фронт – внутрішньополітичний. У червні в Україні загострилися кадрові конфлікти, антикорупційні справи та боротьба за контроль над урядом і силовими відомствами. У центрі – голова Офісу президента Андрій Єрмак.