Незапланована вагітність: у препарату «Оземпік» виявили побічний ефект

Джерело: USA Today

Препарати “Оземпік” та “Мунджаро”, який жінки приймають для схуднення, може призвести до вагітності, навіть якщо жінка приймає протизаплідні таблетки чи має багаторічні проблеми з можливістю завагітніти.

Жінки, які завагітніли, приймаючи “Оземпік”, об’єднуються у групах у соціальних мережах, де вони діляться своїми історіями.

“Я завагітніла від “Оземпіка”, хоча приймала таблетки (протизаплідні – ред.). Хлопчик повинен народитись у червні”, – повідомила одна з жінок.

Інша жінка зауважила, що вже народила, і її “дитині Оземпіка” вже майже 4 місяці.

32-річна Деб Олівіара почала приймати “Оземпік” на наступний день після Дня подяки, аби схуднути. Вона рідко пила протизаплідні, оскільки у її медичній карті вказано, що у неї проблеми з фертильністю.

Та всього через два місяці після початку вживання “Оземпіка”, коли вона досягла бажаної ваги, жінка дізналась, що вагітна. Вона додала, що вони з чоловіком не були проти вагітності, однак спеціально не намагались зачати дитину.

Це була шоста вагітність Олівіари, однак вижило лише двоє дітей. Під час інших вагітностей вона або втрачала дитину на різних термінах вагітності, або ж народжувала мертву дитину. Поточна ж вагітність після “Оземпіка” протікає добре.

Експерти з репродуктивної медицини та медицини ожиріння розповіли USA TODAY, що вони також помічають цю тенденцію у своїх офісах, яка, за їх словами, ймовірно, відбувається з двох причин.

По-перше, втрата ваги виправляє гормональний дисбаланс, викликаний ожирінням і метаболічними порушеннями, і у такий спосіб підвищує фертильність. По-друге, деякі препарати можуть знижувати ефективність протизаплідних таблеток, збільшуючи ймовірність вагітності.

Водночас фахівці наголошують, що приймати “Оземпік” з метою завагітніти категорично заборонено.

Дослідження на тваринах (щурі, кролики, мавпи) засвідчило, що ці препарати, якщо їх вживати під час вагітності, можуть призвести до викидня, або ж дитина матиме вроджені дефекти. Досліджень на людях не проводили.

Виробники ліків рекомендують жінкам припинити вживання препаратів для схуднення щонайменше за 2 місяці до планування дитини.

“Це правда, що з наукового погляду ці ліки можуть полегшити можливість завагітніти. Але люди повинні бути обережними, тому що можуть бути небезпечні наслідки, якщо приймати їх під час вагітності, оскільки ліки затримуються в організмі”, – сказала докторка Еллісон Роджерс.

Десятиліття досліджень встановили тісний зв’язок між ожирінням, метаболічними розладами, такими як синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) і проблемами з фертильністю. Тому не надто дивно, що ліки для схуднення, які можуть допомогти деяким людям позбутись до 20% маси тіла – допомагають багатьом жінкам із цими захворюваннями завагітніти.

Хейлі Глатфелтер, 27-річна жителька Техасу, завагітніла в листопаді – через чотири місяці після того, як почала приймати семаглутид (активний інгредієнт “Оземпіка”). Вона почала приймати препарат, щоб схуднути та лікувати резистентність до інсуліну, пов’язану з СПКЯ – гормональним розладом, який спричиняє збільшення ваги, нерегулярні менструальні періоди, надмірний ріст волосся та в деяких випадках проблеми з фертильністю.

Попри те, що Глатфельтер не приймала протизаплідні засоби, вона сказала, що її позитивний результат тесту на вагітність все одно був несподіваним, оскільки раніше у неї були проблеми з цим, що й призвело до діагностики СПКЯ у 2019 році.

Тоді лікар призначив їй інший препарат від діабету, який часто використовується для лікування резистентності до інсуліну, пов’язаної з СПКЯ. Препарат допоміг Глатфельтер завагітніти першим сином.

Жирові клітини вивільняють естроген, тож чим більше людина набирає вагу, тим більше естрогену в них буде. Надлишок естрогену може перешкодити регулярним менструаціям і овуляції, що може ускладнити завагітніти.

Ожиріння також викликає резистентність до інсуліну, що може призвести до високого рівня чоловічих статевих гормонів, таких як тестостерон, які не підтримують вагітність і впливають на якість яйцеклітин.

Дослідження, проведені в пробірках, показали, що тирзепатид – активний інгредієнт у “Муджаро” та “Зепбаунд” – знижує ефективність оральної контрацепції, або протизаплідних таблеток, згідно з етикетками препаратів .

“Муджаро” і “Зепбаунд” “затримують спорожнення шлунка”, тобто шлунок очищається довше, що може вплинути на те, як пероральні ліки засвоюються організмом. Затримка є найбільшою після першої дози та зменшується з часом.

Семаглутид не має такого сильного впливу на спорожнення шлунка, тому його лікарська етикетка не містить попереджень щодо оральних контрацептивів.

Ці препарати впливають на організм кожної людини по-різному, тому ризики відрізняються, сказала докторка Марина Куріан, баріатрична хірургиня і президентка Американського товариства метаболічної та баріатричної хірургії.

“Протизаплідні таблетки все ще перетравлюються, швидкість поглинання може бути різною у людей, що також змінить їхній вплив на яєчники”, – сказав вона.

Однак із будь-яким контрацептивом завжди існує невелика ймовірність завагітніти.

Експерти кажуть, що приймати ліки для схуднення потрібно, лише якщо ви відповідаєте критеріям ліків. “Зепбаунд”, наприклад, схвалений для контролю ваги у дорослих, які страждають на ожиріння або надлишкову вагу з принаймні одним захворюванням, пов’язаним із вагою, таким як високий кров’яний тиск або діабет 2 типу.

Якщо під час вживання препаратів ви підозрюєте вагітність, потрібно негайно припинити його вживати.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 19 вересня. Загалом від початку цієї доби відбулося 163 бойових зіткнення.

19 вересня глава РФ Володимир Путін заявив, що Росія збільшила виробництво безпілотників приблизно в десять разів до майже 1,4 мільйона цього року, намагаючись забезпечити свою армію на фронті.

19 вересня близький соратник президента РФ Володимира Путіна “попередив” західні уряди, що почнеться ядерна війна, якщо вони дадуть зелене світло Україні використовувати далекобійне озброєння для ударів по території Росії.

Міністерство внутрішніх справ України запропонувало Португалії допомогу в боротьбі з масштабними пожежами, які охопили центральну та північну частини країни.

У Верховному Суді прокурори домоглися повернення до комунальної власності земельної ділянки, виділеної Київрадою приватному товариству для забудови. Мова про земельну ділянку біля озера Вирлиця, яка ще з 1994 року зарезервована як цінна природна територія, що має значну рекреаційну цінність.