«Ні – безглуздим тендерам»: в Одесі не вщухають протести через нецільові витрати влади

Юзяк Маргарита
Редакторка Букв

У суботу, 21 жовтня, в Одесі відбувся черговий мітинг під стінами Одеської міської ради із закликом до влади припинити нецільові витрати, скерувавши натомість кошти на ЗСУ. Акції протесту тривають з кінця серпня та із кожним тижнем набувають більшого охоплення серед містян.

Вже на підході до Одеської міськради, на Думській площі, ставало чутно, як люди скандують “Ні – безглуздим тендерам”, “Все для перемоги”, “У першу чергу ЗСУ” тощо. На початку вересня у пікетах брали участь кілька десятків людей, але вже на сьогодні – кілька сотень. До акцій долучаються одесити, переселенці, інші жителі міста, родичі військових і безпосередньо самі захисники. 

Усі вони вимагають, аби влада й міський голова Геннадій Труханов взяли на себе відповідальність та замість ремонтів фасадів, судів, бруківки тощо скерували зусилля та кошти на ЗСУ.

Однією з учасниць протесту є редакторка “Букв” Маргарита Юзяк. За її словами, мотивацією брати участь в подібних заходах є бажання висловити свою позицію, а не мовчки погоджуватися з багатомільйонними тендерами. Окрім скандального ремонту Київського райсуду за 106 млн грн та Театру юного глядача за понад 30 млн – є багато інших витрат, які є недоречними під час воєнного стану. 

“Найбільше обурює мовчання влади. Чиновники обрали позицію зачинитися в кабінетах, відмовчатися, проігнорувати та чекати, коли людям набридне. Але з кожним тижнем виходить більше людей”, – зауважила редакторка.

Наприклад, одним з чергових обурливих тендерів є ремонт пам’ятника равлику на Одещині за майже пів мільйона гривень.

“Самостійну участь у мітингах я взяти не можу, але з вимогами мітингуючих повністю згоден. Під час повномасштабного вторгнення ремонтувати театри та суди, які навіть не в аварійному стані, класти бруківку і, перепрошую, за пів мільйона ремонтувати равлика в Одеській області… На мою думку, подібні дії давно повинні на законних підставах розцінюватися як диверсії, а виходячи з цього – як держзраду. Усі гроші зараз повинні спрямовувати виключно на армію або галузі критичної інфраструктури”, – підкреслив один зі співробітників органів місцевого самоврядування на умовах анонімності. 

Зокрема редакторка приходить на мітинги без знайомих чи друзів, але зустрічає їх там. Серед них є як одесити, так і переселенці, котрі і до цього висловлювали громадську позицію, як із питанням знесення пам’ятника російській імператриці Катерині ІІ.

“Моя мотивація виходити на протест – це показати свою позицію, позицію свого оточення і позицію тих, хто зараз на фронті, і хто помер, захищаючи нас. Не у кожного є гроші, щоб донатити, не у кожного є таке здоров’я, щоб піти на фронт або волонтерити. Але майже кожен може вийти і показати владі, що не час витрачати гроші на безглузді тендери, коли в країні йде війна і є більш важливі потреби, від яких залежить наше майбутнє”, – наголосила переселенка з Херсона Марія.

Під час акції раптово містяни стали на коліна та опустили погляд на землю, вшановуючи хвилиною мовчання загиблих воїнів ЗСУ. Після тиші прозвучало “Героям Слава!”. Загалом, спілкуючись з учасниками акції, усі вони сходилися на одній думці: “Коли влада нарешті почує позицію громадян і почне реагувати?”. 

“З боку міської влади, я вважаю, кроків на зустріч не робиться. Це люди, які вдало прикриті зручними формулюваннями законодавства і бюрократії, тож вони мають певний м’який буфер від тиску суспільства, тим паче такого слабкого, як подібні мирні мітинги, – сказав одесит Максим. “Напевно, наразі головна задача нас як учасників – не тільки приходити, але і утримувати в інфопросторі ці події”.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 16:00 24 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 117 бойових зіткнень.

23 січня на пресконференції в Давосі президент Польщі Анджей Дуда заявив, що “має право закликати запросити Україну до НАТО”.

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів, що після успішної Харківської операції восени 2022 року російським військам не дали втекти. Генерал пояснив, що на той момент українська армія була виснажена після місяця постійних боїв.

Міністерство культури та стратегічних комунікацій України додало російського письменника Алєксандра Пєлєвіна до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру.